Řekové přesouvají migranty z Idomeni. Opuštěné stany likvidují bagry

  • 318
Řecké úřady během úterý evakuovaly z improvizovaného tábořiště Idomeni na hranici s Makedonií přes dva tisíce uprchlíků. Do jiných táborů je odvezlo 42 autobusů. Celkem v původním táboře přebývá zhruba 8 400 lidí. Situaci přímo v Idomeni sleduje zpravodajka iDNES.cz.

Řecko se obyvatele tábora Idomeni snažilo přesvědčit několik měsíců, aby se přesunuli na vhodnější místa. Nynější evakuace, která začala za svítání, by podle dřívějších odhadů měla trvat asi deset dnů.

Policie podle agentury AP zabránila novinářům v přístupu do tábořiště. „Nesmíme do tábora. Vidím několik autobusů pořádkové policie,“ řekl jeden z přítomných fotografů agentuře DPA. Totéž přímo z místa potvrzuje také reportérka iDNES.cz.

Do tábora pustili policisté několik lidí z deseti humanitárních organizací, aby zajišťovali jídlo a potřebné věci, řekla reportérce Marcela Janáčková z českého týmu dobrovolníků.

24.května 2016 v 13:34, příspěvek archivován: 24.května 2016 v 13:37

V Řecku je okolo třiceti stupňů a migranti čekají na slunci na autobusy, které nyní došly #Idomeni via #czechteam

Po poledni se řeckým úřadům nedostávalo volných autobusů a evakuace byla na několik hodin pozastavena. „Odváží je do Soluně. Nyní tu čeká přibližně dalších 300 lidí na autobusy. Opuštěné stany a přístřešky likvidují bagry,“ informovala odpoledne reportérka iDNES.cz.

Podle vládního mluvčího Jorgose Kyritsise nepoužije policie při akci síly. Na místě je však nicméně 20 oddílů pořádkové policie. Hladký průběh akce má zajistit celkem asi 400 policistů.

Ačkoli se podle reportérky iDNES.cz na místě proslýchá, že podmínky v novém táboře jsou údajně špatné, evakuace běženců probíhá v klidu a policie nemusela řešit žádné nepokoje.

Operace začala v šest hodin ráno SELČ. „Postupuje se pomalu a v klidu,“ řekl Kyritsis. Novináři viděli z místa odjíždět autobusy s asi 400 uprchlíky. Úřady běžence převážejí do přijímacího střediska v Soluni.

„Všichni říkají, že tady je to lepší“

Mnoho uprchlíků v Idomeni v pondělí projevovalo nelibost nad připravovanou evakuací. „Tady je to mnohem lepší než v táborech. Všichni to říkají. Slyšela jsem o evakuaci, to není dobré. Jsme tady už tři měsíce a v táborech budeme muset strávit nejméně šest dalších, předtím než se někam dostaneme. To je dlouho, nemáme peníze ani práci, co budeme dělat?“ řekla agentuře AP třeba uprchlice Hind Mkávívová z Damašku.

Dvaadvacetiletý syrský uprchlík Abda Radžab řekl, že uvažuje o tom, že si cestu do Německa zaplatí u převaděčů. „Slyšeli jsme, že budou evakuovat do táborů. Můj cíl je dostat se do Německa, ne do tábora,“ řekl v pondělí.

Většina lidí v Idomeni žije v malých stanech a kromě jiného blokují železnici, která zajišťuje hlavní balkánské spojení pro nákladní dopravu. Řecké úřady chtějí toto spojení co nejrychleji obnovit.

24.května 2016 v 11:12, příspěvek archivován: 24.května 2016 v 11:27

Řekové vyklízí tábor v #Idomeni Policie zahradila přístupovou cestu pro reportéry i dobrovolníky pic.twitter.com/quSstybC9H

Několik stovek migrantů přežívá i mimo hlavní tábor. „Okolo hlavní silnice k Idomeni jsou provizorní uprchlické tábory. Stanuje tam několik stovek lidí. Čekají, že policie přijde i tam,“ píše reportérka.

Provizorní tábořiště u Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion.

V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvízlo celkem asi 54 tisíc migrantů. Mnozí z těch, kteří zatím zůstali v Idomeni, do lepších táborů odejít odmítá. Nevzdávají se naděje, že se hranice otevře.

Tak se žilo v táboře:

5. dubna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue