Ondřej Palát (vpravo) přijíždí do chumlu radujících se hokejistů Tampy Bay.

Ondřej Palát (vpravo) přijíždí do chumlu radujících se hokejistů Tampy Bay. | foto: Reuters

Palát s Šustrem asistovali u výhry, Tampa Bay je krok od finále

• 13
Hokejisté Tampy Bay v prodloužení dotáhli do vítězného konce páté finále Východní konference a po výsledku 4:3 jsou za stavu série 3:2 na zápasy krok od zopakování loňské účasti v závěrečném boji o Stanley Cup. Asistencemi se na tom podíleli i čeští zástupci, obránce Andrej Šustr a útočník Ondřej Palát.

Také v pátém pokračování finále Východní konference play-off NHL měli střeleckou převahu hokejisté Pittsburghu. Již potřetí byla ovšem efektivnější Tampa Bay a po poslední nedělní venkovní výhře 4:3 z prodloužení už může v úterý před vlastním publikem zaútočit na druhou účast ve finálových bojích o Stanley Cup za sebou.

V zahajovací třetině se střídaly šance na obou stranách a když už to vypadlo, že otevírací branka v daném dějství nepadne, poslal domácí do vedení v čase 19:59 Brian Dumoulin. Gólman Andrej Vasilevskij zastavil nájezd Bryana Rusta ovšem na dorážku obránce Dumoulina již byl krátký.

V úvodu druhé dvacetiminutovky Pittsburghu zafungovala finsko-švédská kombinace a rázem tak vedl už o dvě branky. Obránce Olli Määttä nahazoval puk od modré čáry a před bránou jej sklepl clonící Carl Hagelin přímo na hůl Patrica Hörnqvista. Ten již zakončoval do odkryté klece.

Za nepříznivého stavu převzala iniciativu Tampa a mezi 24. a 25. minutou dvěma slepenými góly srovnala stav. Nejprve se prosadil Alex Killorn, jenž krátce po ubráněném oslabení našel skulinu nad ramenem Marc-Andre Fleuryho střelou z poměrně ostrého úhlu od levého mantinelu. Asistenci si připsal český bek Andrej Šustr (14:01, +2, 0+1). Navíc uběhlo jen dalších 70 vteřin hry a Nikita Kučerov po skvělém uvolnění od Vladislava Namestnikova rozvlnil síť za Fleurym podruhé.

Penguins si ovšem stejně jako v první třetině schovali gól i na poslední vteřiny druhé hrací části. Až za branku soupeře se v ofenzivním výpadu dostal obránce Olli Määttä, jenž zpětným pasem mezi kruhy našel Jevgenije Malkina. Ruský centr vypálil z otočky a Vasilevskij dokázal puk jen vyrazit, čehož využil dorážející Chris Kunitz.

V úvodu třetí třetiny Ondřej Palát ve snaze o vyrovnání nastřelil tyč. Blízko potřebné trefy byl i v čase 56:10 z levého kruhu zakončující Ryan Callahan. Kotouč se po jeho ráně odrazil od levé tyčky a moc nechybělo, aby si jej Fleury betonem srazil do sítě.

Ještě než se domácí stačili vzpamatovat, zahrozila Tampa znovu a tentokrát již bylo vyrovnáno. Zakončení Tylera Johnsona ještě Fleury vykopl betonem, Nikita Kučerov ovšem s vyraženým pukem rychle obkroužil bránu a u druhé tyče byl rychleji - 3:3. Asistence si připsali Johnson a Palát (17:22, +2, 1 střela, 0+1).

Z následného prodloužení pak uběhlo jen 53 vteřin a bylo rozhodnuto. Obránce Jason Garrison si nabruslil na levý kruh a vystřelil. Puk změnil směr o tělo před bránou clonícího Johnsona a zapadl za Fleuryho počtvrté. Lightning jsou tak za vedení v sérii 3:2 na zápasy krok od zopakování loňské účasti ve finále Stanley Cupu.

Výsledek play-off NHL

Východní konference - 5. zápas:

Pittsburgh - Tampa Bay 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
20. Dumoulin, 22. Hörnqvist, 40. Kunitz - 35. a 57. Kučerov (na druhou Palát), 34. Killorn (Šustr), 61. Johnson. Střely na branku: 34:25. Diváci: 18 648. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Garrison (oba Tampa Bay), 3. Kunitz (Pittsburgh). Stav série: 2:3.