Andrej Šustr se s ostatními hráči Tampy raduje ze svého gólu.

Andrej Šustr se s ostatními hráči Tampy raduje ze svého gólu. | foto: AP

Palát s Šustrem bodovali u důležité výhry Tampy, série je srovnána 2:2

• 6
Hokejisté Tampy Bay si i díky gólu Andreje Šustra a asistenci Ondřeje Paláta vypracovali nad Pittsburghem průběžné vedení 4:0. Čtvrté pokračování finále Východní konference se však v závěru změnilo ve velké drama, když Pittsburgh třemi zásahy snížil na nejtěsnější rozdíl. Vyrovnat již ale nedokázal a tak je série srovnána 2:2 na zápasy.

Tampa Bay vstoupila do finále Východní konference venkovní výhrou 3:1. Pak se ale dvakrát radovali střelecky výrazně aktivnější hokejisté Pittsburghu (v úvodních třech zápasech soupeře v součtu přestříleli 124:69) po výsledcích 3:2 z prodloužení a 4:2.

Ve čtvrtém pokračování série tak již šlo Lightning o hodně. Těžkou situaci s podporou vlastních fanoušků však zvládli, i když se v závěru hodně strachovali. Tentokrát s nejtěsnějším rozdílem ale opět měli střelecky navrch borci s Tučňákem na dresu - 38:37. Jako první nicméně góly stříleli výhradně domácí.

Už po 27 vteřinách od zahajovacího buly otevřel skóre Ryan Callahan, jenž tečoval ránu od modré z hole Victora Hedmana. Po následných šancích Pittsburghu udeřili opět domácí. V 15. minutě se dostali do brejku a po chytré přihrávce Nikity Kučerova zakončoval do odkryté brány přemísťujícího se Matta Murrayho najetý obránce Andrej Šustr. Český dlouhán tak dosáhl na svou první trefu v letošním play-off.

Ve druhé hrací části brankář Andrej Vasilevskij opět úspěšně čelil několika šancím Penguins a udeřilo znova na opačné straně. V 35. minutě při přesilovce kombinovali Hedman s Ondřejem Palátem a Jonathanem Drouinem. Puk nakonec po šťastném odrazu skončil u posledně jmenovaného, jenž jej pohotově poslal do sítě potřetí. Na 4:0 pro Tampu navíc těsně před druhým odchodem do kabin zvýšil Tyler Johnson po skvělém pasu od Kučerova.

Do závěrečného dějství Pittsburgh na místo Matta Murrayho poprvé v letošním play-off nasadil svou uzdravenou dlouholetou jedničku Marc-Andre Fleuryho. Lightning se soustředili hlavně na obranu a hosté ze střelecké převahy v dané fázi 16:7 ještě vytěžili snížení na nejtěsnější rozdíl. Nulu na kontě Vasilevského umazal v 42. minutě z pravého křídla zakončující Phil Kessel.

Běžela 52. minuta, když si až do prostoru mezi kruhy nabruslil do zakončení zkušený Jevgenij Malkin. Potřetí se hosté radovali v početní převaze z 54. minuty, kdy Chris Kunitz dorážel puk po předchozí vyražené střele. Na vyrovnání již ale Pittsburgh nedosáhl a Tampa tak po těsné výhře 4:3 srovnává sérii na 2:2 na zápasy.

První hvězdou byl zvolen autor úvodní trefy Callahan před Hedmanem (0+2) a vítězným brankářem Vasilevským (35 zákroků proti 38 střelám). Na úspěchu Lightning se bodově podíleli i zmiňovaní Češi, Šustr (14:25, +1, 2 střely, 1+0) s Palátem (19:09, -1, 5 střel, 0+1).

Výsledek play-off NHL

Finále Východní konference - 4. zápas:

Tampa Bay - Pittsburgh 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)
1. Callahan, 15. Šustr, 35. Drouin (Palát), 38. Johnson - 42. Kessel, 52. Malkin, 54. Kunitz. Střely na branku: 37:38. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Hedman, 3. Vasiljevskij (všichni Tampa). Stav série: 2:2.