Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plnil jsem rozkazy, hájil se K. H. Frank. Jeho popravu viděly tisíce lidí

  9:33
Před sedmdesáti lety byl na dvoře pankrácké věznice popraven Karl Hermann Frank. Smrti bývalého SS Obergruppenführera a Německého státního ministra pro Čechy a Moravu sledovalo na šest tisíc lidí. Další, na které nevyšly vstupenky, musela uklidňovat policie.

„Krvavý pes Frank“ byl za protektorátu jedním z nejnenáviděnějších lidí v Česku. Jeho podpis nesla většina rozsudků smrti. Vytýkán mu byl zejména zásah proti studentům 17. listopadu 1939, popravy po heydrichiádě, následné vypálení Lidic a Ležáků a mnohé další. „Byly to stovky, tisíce obětí,“ uvedl Martin Sovák, vedoucí badatelny Státního oblastního archivu v Praze.

Skleněné oko

K. H . Frank byl při dětské hře trefen kamenem do pravého oka. On sám uváděl, že to bylo někdy mezi devátým až desátým rokem. Lékaři se dlouho snažili o nápravu, ale nakonec v roce 1918, když bylo Frankovi dvacet let, mu oko vzali a nahradili skleněným.

Historik Michal Burian zmiňuje vtip, který o Frankovi za protektorátu koloval: Frank si nechá přivést gestapem vězně a zeptá se ho, jestli pozná, které z jeho očí je implantát. Vězeň neváhá a rázně odpoví, že pravé. Frank se zarazí a zeptá se, jak k tomu došel, přičemž vězeň odpoví, že se na něj dívalo tak nějak lidsky.

Frank si byl vědom, jak je vnímán, přesto v Praze vytrval až téměř do konce války. V Černínském paláci byl ještě 8. května. V noci na 9. května pak s rodinou prchl k Američanům.

Při výslechu uvedl, že ho doprovázel jeho pobočník major der Schutzpolizei Hoffman, SS-Brigadeführer Voss a čtrnáct mužů osobní stráže. Američané byli podle něj o jeho příjezdu předem informování. Zatkli ho u Rokycan a odeslali do Plzně a později do Wiesbadenu. Nakonec ho předali do Československa.

Pro Franka to byl nejhorší možný scénář. Bylo mu jasné, jaké má u zdejšího soudu šance. Svědčí o tom i to, že ho nikdo nechtěl hájit. Přidělený obhájce ex-offo Kamil Ressler se ještě zkoušel bránit, že nebyl v pořadí, a Franka tak měl dostat někdo jiný. Ke cti mu nutno připsat, že i když neuspěl, Franka hájil velmi dobře.

Bývalý ministr Frank zase po celou dobu usiloval o to, aby byl souzen v Norimberku, kde cítil větší šance.

S Čechy jsem se nestýkal, vysvětloval Frank neznalost češtiny

Československé úřady Franka vyslýchaly od srpna 1945 opravdu důkladně řadu měsíců. Patrná je snaha získat co nejvíce informací už od doby, kdy začal spolupracovat se Sudetendeutsche Partei (SdP). Frank s vyšetřovateli mluvil německy. „S Čechy jsem se vůbec nestýkal,“ vysvětloval, proč se nikdy nenaučil česky.

Popisoval, jak v roce 1933 ještě jako knihkupec v Karlových Varech vítal nástup Hitlera k moci. „Praktických důsledků jsem z toho však nevyvodil,“ tvrdil. Ale už o rok později se vzdal svého knihkupectví ve prospěch SdP a stal se zástupcem předsedy strany Konráda Henleina. V roce 1935 pak byl za stranu zvolen poslancem, zároveň vedl poslanecký klub strany.

Na dotaz vyslýchajícího Františka Kropáče uvedl, že „organizace neměla ilegálních úkolů, o nějaké její ilegální činnosti mi není nic známo“. Přiznal ale, že předával důvěrné zprávy tehdejšímu německému velvyslanci. „Bylo mi jasné, že dle československých zákonů se dopouštím zrady podáváním informací o politické situaci a o národním statutu důvěrné povahy, jak byl řešen ve vládě,“ řekl.

15. března 1939 dostali s Konrádem Henleinem vyrozumění, že se mají dostavit k velícímu generálovi pancéřových vojsk Erichu von Höpnerovi. S ním jeli do České Lípy, kam přijel kolem 14:00 zvláštní vlak Adolfa Hitlera. K.H. Frank následně jel v čele Hitlerovy kolony do Prahy. Prý to dostal rozkazem.

Hitlera viděl poprvé na olympiádě v roce 1936. Z jeho návštěvy Prahy 15. března si vybavoval především to, jak stál na Hradě u okna a „mluvil o kráse Prahy, o tom, že na Petříně nechá vybudovat monumentální umělecké dílo“.

Následně se stal státním tajemníkem pro protektorát. „Byl jsem tím sám zcela překvapen,“ vysvětloval na dotaz, proč funkci nedostal Henlein. Ten Frankovo jmenování těžce nesl a jejich cesty se tehdy rozešly.

Rozkazy chodily z Berlína, projevy mi schvaloval Hitler

Svou činnost za protektorátu Frank omlouval, podobně jako většina nacistických zločinců, tím, že pouze plnil rozkazy. Na počátku byly podle něj demonstrace 28. října 1939. Kvůli nim mu volal rozlobený Hitler.

Nic jsem nedostával, vilu v Bubenči mi přidělili

Sám sebe Frank popisoval jako osamoceného člověka. „Jsem spíše samotářem a těch několik minut volného času, co zbývalo, věnoval jsem rodině. Na dotaz prohlašuji, že jsem neměl přítelkyně,“ vypověděl.

Když se ho vyšetřovatel ptal na majetek, uvedl, že nemá žádné nemovitosti. Přiznal jen patnáct tisíc říšských marek v liberecké pobočce nacistického fondu Kreditanstalt der Deutschen a stejný obnos v hypotekární zápůjčce města Liberce. Do Plzně vezl 1 500 říšských marek.

Odmítl, že by za svou činnost byl nějak odměňován. „Vila po židovi na Yorckstrasse 11 (dnes opět Na Zátorce, pozn. red) v Bubenči mi byla přidělena jako naturální byt,“ uvedl.

Když pak měl pohřeb Jan Opletal, vydal proto příkaz zabránit demonstracím „všemi prostředky“. Rozkaz k zásahu v noci na 17. listopad, k zastřelení devíti studentů a odeslání dalších do koncentračních táborů přišel podle něj z Berlína. „Přiznávám, že podle lidských citů a lidských zákonů to musí býti označeno jako vražda,“ řekl Frank na dotaz, zda byla podle něj poprava českých studentů vraždou.

Podobně se bránil i ohledně heydrichiády či Lidic a Ležáků. U soudu však například velitel kladenského gestapa a jeden z vykonavatelů lidické exekuce, Harald Wiesmann vypověděl, jak se Frank přijel na vypálení Lidic podívat a byl prý spokojen, jak byl práce vykonána. Také předseda protektorátní vlády Jaroslav Krejčí uvedl, že Frank vypálení Lidic sám nařídil.

Když mluvil Frank o holokaustu, vinu dával také Berlínu. „Nemohu udati, zda Hitler sám toto nelidské fysické vyhlazení evropského židovstva nařídil, nebo Himmler jednal sám od sebe a tím tuto nesmírnou krevní vinu uvalil na nacionálně-socialistický režim a také na německý národ,“ řekl.

Poprava pár hodin hodin po rozsudku

Soud vynesl verdikt 21. května 1946. Tehdejší noviny psaly, že bylo 9:28, když soudce Vladimír Kozák vyřkl slova, že se K.H. Frank odsuzuje k trestu smrti oběšením. Poprava měla být veřejná, protože „surový způsob, jímž byly zločiny spáchány, zvrhlá povaha pachatele, počet jeho zločinů i jeho postavení mluví pro veřejný výkon trestu“.

Nejprve však bylo nutné přečíst odůvodnění. To bylo rozsáhlé a přednes skončil až o den později 22. května po deváté hodině. Prokurátor Drábek poté oznámil, že není důvod pro odklad vykonání rozsudku.

Jedinou možností odsouzeného byla milost prezidenta. Edvard Beneš mu ji však neudělil. Proto už ve třináct hodin vede eskorta Franka na popravu. Dvůr na takzvaném ženském nádvoří pankrácké věznice byl plný. Na popravu bylo nejprve rozdáno čtyři tisíce, pak tisíc a pak ještě dvakrát po pěti stech vstupenkách. Dále ji sledovali novináři a pozvaní hosté, v přední řadě například sedm žen z Lidic. Zájem však byl mnohem větší a agresivita těch, na které vstupenky nezbyly, byla tak velká, že musela být přivolána policie.

Soudce Kozák přečetl zkrácený rozsudek a Frank odpověděl „jawohl“ (ovšem) na dotaz, zda rozuměl. Poslední přání Frank odmítl. „Německo musí žít, i když my umíráme. Ať žije německý národ, ať žije německý duch. Německo bude žít dále,“ jsou jeho poslední slova. Pak kat František Nenáhlo ukončil jeho život.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...