VIDEO: Parašutista podletěl Karlův most. Už potřetí a jako jediný

  • 42
Zkušený parašutista Mark Rahbani provozující tzv. swooping, tedy létání na vysokorychlostních padácích, podletěl v rámci slavností Navalis asi stokilometrovou rychlostí Karlův most. „Člověk si musí uvědomit, že ho sebemenší zaváhání může stát život nebo těžké zranění,“ říká Rahbani.

Parašutistických disciplín je několik, vy se specializujete na takzvaný swooping. Co to znamená?
Swooping je slangový výraz pro canopy piloting a jedná se o pilotování vysokorychlostních malých padáků, které mají velké zatížení.

Na takovém padáku jste už potřetí v rámci slavností Navalis podletěl Karlův most. Jak vás to napadlo?
Tenkrát jsem přemýšlel, že by něco takového bylo pěkné, kdyby se to povedlo. Kamarádi mi před těmi třemi roky volali, že jedou skákat ke Karlovu mostu a ptali se, jestli bych ho nebyl schopný podletět. Šel jsem do toho, a teď se to povedlo už potřetí.

Zdá se, že vás Karlův most nějak přitahuje...
(smích) To ne, skáčeme to právě kvůli příležitosti svátku Navalis, kdy je to domluvené s organizátorem. Sehnat povolení na podobnou věc je totiž jinak dost obtížné, není to tak, že bych si řekl „dneska skočím pod Karlův most“ a udělal to. Nejdřív to musí schválit úřady, musí to být nahlášené na Pražském hradě a podobně.

Mark Rahbani

  • Narodil se 15.1.1975 v Libanonu, ze kterého pocházel jeho otec. Jeho matka je Češka, Mark s ní odmala vyrůstal v České republice.
  • Za sebou má několik úspěchů, například obsadil 3. místo na mistrovství Evropy v roce 2011 nebo 1. místo na mistrovství ČR v roce 2015.
  • Už třikrát podletěl s padákem Karlův most v místě mučednické smrti Jana Nepomuckého v rámci Svatojánských slavností Navalis. „Chtěl bych poděkovat pořadatelům Navalis, hlavně panu Bergmanovi, a kamarádovi Jiřímu Černému, který stojí za všemi povoleními a možností skočit,“ říká Mark Rahbani.

Dostal jste se tedy s padákem i na některá jiná netradiční místa, nebo to kvůli složitým postupům nebylo možné?
Rád bych něco jiného zkusil, zatím se ale povedl jen seskok na stadion Markéta na Vypichu. To bylo asi před třemi roky, konaly se tam závody motorek. Ale seskok v centru Prahy, to je vzácné.

Říkal jste, že vás před těmi třemi roky kontaktovali kamarádi. Oni tedy také most podletěli?
Bylo nás dohromady šest, ale jenom já jsem letěl na malém padáku a podlétal most. Ostatních pět jich skákalo na velkých padácích, které jsou určené na přesnost přistání. Přistáli asi sto metrů od Karlova mostu.

Takže jste jediný, kdo Karlův most kdy podletěl.
Ano, je to taková rarita.

Jak lze ten podlet technicky provést?
Je to všechno o zkušenostech a správném odhadu. Člověk si musí to místo předtím prohlédnout a znát povětrnostní podmínky. My z mostu odjížděli kolem 18. hodiny a skákali až před 21. hodinou večer. Byli jsme ve spojení s lidmi, kteří řídili provoz a říkali nám, že se vítr utišil, změnil směr a tak, to jsou důležité věci, které musím vzít v potaz.

A nebojíte se, že se třeba netrefíte?
Je to samozřejmě jiné, protože na letišti skákat není problém, to umí skoro každý. Nad Prahou visím jednou za rok, takže je to něco úplně nového a je to obtížný seskok, člověk si musí v hlavě srovnat několik věcí, aby se soustředil nejen na to přistání, a aby to zvládl.

Swooping

Swooping se v České republice provozuje teprve asi třináct let. Létá se ve velkých rychlostech na malých padácích. Nejvíce se provozuje na klatovském letišti, které má speciální přistávací plochu s vodní hladinou, která je důležitou součástí tohoto sportu, a swooping se na něm tak dá provozovat na profesionální úrovni.

Po seskoku jste skončil ve vodě. Jak jste se potom dostal na souš?
Bylo to domluvené s hasičským sborem, který připravil několik člunů, které pro mě přijely a vytáhly mě z vody. Vše je předem zařízené, aby seskok byl co nejbezpečnější.

Jak se na takovou akci připravujete, když na Karlův most nemáte jindy v roce povolení a je to tedy vždycky naostro?
Skáču šest hodin každý den a jezdím po závodech. Tam se lítá podobně, člověk musí trefit do deset metrů široké brány. I když tam není oblouk mostu, tak se na to dá připravit. Pro laika to asi vypadá docela jednoduše...

Tak to si opravdu nemyslím. Naopak.
Samozřejmě to je něco jiného, co se týče psychiky a adrenalinu, člověk se na to musí připravit. Kdyby se vyskytla závada, musím vědět, jak to vyřešit, musel bych vyhodit hlavní padák, vědět, kam přistát, aby to bylo bezpečné, je toho docela dost. Ono jde spíš o to netrefit jinou překážku nebo most, ale myslím, že jsem natolik zkušený, že by se to stát nemělo. Člověk si musí uvědomit, že ho sebemenší zaváhání může stát život nebo těžké zranění.

Ani jinde k podobné situaci nedošlo?
Ne, pokud o tom člověk přemýšlí a dělá to tak, aby se vyvaroval nebezpečím, tak je to v pořádku. Navíc mám za sebou jedenáct a půl tisíce seskoků.

Jak jste se dostal k parašutismu?
Skáču už asi 23 let. Když jsem viděl film Bod zlomu, řekl jsem si, že tohle chci zkusit, líbilo se mi to. Zařídil jsem si základní kurz a od té doby je to můj život.