Ondřej Palát (18) a Nikita Kučerov (86) z Tampy vstřebávají porážku od Pittsburghu. | foto: AP

Palát byl u dvou gólů, ale výhru a vedení v sérii slaví Pittsburgh

• 3
Český hokejový útočník Ondřej Palát s bilancí gólu a asistence nechyběl u obou tref Tampy ve třetím pokračování finále Východní konference play-off NHL. Hostující Pittsburgh se však hlavně díky divoké třetí třetině prosadil čtyřikrát a po výhře 4:2 tak vede v sérii 2:1 na zápasy.

Vysoká střelecká převaha 48:28, i přes vydařený výkon domácího brankáře Andreje Vasilevského, nakonec dovedla Pittsburgh k výhře 4:2 a průběžnému vedení ve finálové sérii Východní konference 2:1 na zápasy.

Hlavně díky zmiňovanému Vasilevskému, jenž opět zastal post zraněné jedničky Tampy Bay Bena Bishopa, byl stav v pořadí třetího utkání dlouho nerozhodný 0:0. Do velkých šancí se propracovali zejména zástupci elitního a třetího útoku Penguins, když dvakrát byli blízko gólu Sidney Crosby a Phil Kessel.

První změna skóre se tak udála až těsně před druhým odchodem do kabin. Po chybě domácí defenzívy ujel po pravé straně aktivní Kessel, jehož vyraženou střelu dokázal dorazit do odkryté části branky připravený Carl Hagelin. Třetí formace Pittsburghu navíc neřekla své poslední slovo.

Běžela 46. minuta, kdy po skvělém pasu od zadního mantinelu uvolnil Nick Bonino před Vasilevským nabrusleného Kessela a hosté se utrhli do dvoubrankového vedení. Domácí na sebe upozornili jen o pouhých 14 vteřin později, kdy umazal nulu na kontě brankáře Matta Murrayho centr Tyler Johnson. V útočném pásmu jej chytrou přihrávkou uvolnil Nikita Kučerov, druhou asistenci si připsal i Ondřej Palát.

V dalším průběhu byl hodně vidět hlavně hostující kapitán Crosby. Nejprve dvakrát nebezpečně zakončoval, ale gólovou radost si schoval až na přesilovou hru z 51. minuty. Při hře 4 proti 3 se prosadil střelou z pravého kruhu. Ze snahy Lightning o snížení vyplývaly i šance na druhé straně a jednu takovou proměnil ve čtvrtou hostující branku Chris Kunitz. Své druhé trefy v letošním play-off se dočkal v 54. minutě poté, co se nejlépe zorientoval před bránou Vasilevského a vyražený puk poslal za jeho záda.

Poslední slovo nicméně patřilo Tampě. V čase 58:16 se dostal k zakončení z prostoru mezi kruhy Palát a bombou propálil Murrayho. Na snahu o vyrovnání již ale domácím nezbyl čas. Kromě zmiňovaného Paláta (15:42, +1, 2 střely, 1+1) v sestavě Ligtning nechyběl ani obránce Andrej Šustr (17:51, +1, 1 střela).

Výsledek play-off NHL

Tampa Bay - Pittsburgh 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
46. Johnson (Palát), 59. Palát - 40. Hagelin, 46. Kessel, 51. Crosby, 54. Kunitz. Střely na branku: 28:48. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Hagelin, 3. Crosby (všichni Pittsburgh). Stav série: 1:2.