Třebíči přibyla atrakce. Lidé sledují, jak se bagry zakusují do mostu

  • 1
Momentálně je to největší atrakce v Třebíči. Na demolici Podklášterského mostu se chodí dívat lidé, fotí si jí a natáčí. Od počátku 30. let minulého století tato železobetonová konstrukce překlenovala řeku Jihlavu. Přežila válku i povodně. Teď mostovka dosloužila. Nestačí kapacitě dopravy 21. století.

„Po dohodě s Povodím Moravy máme nízko hladinu v řece, podařilo se to díky snížení vakového jezu u Homolkova mlýna. Taky jsou ve vodě norné stěny, aby se neodplavoval odpad. Máme rovněž povolení od rybářů,“ popsal třebíčský místostarosta Vladimír Malý, co všechno bylo potřeba vyřešit, aby mohly bagry volně jezdit v řece.

Podklášterský most v Třebíči

  • Vybudován byl v letech 1930 - 1931, nahradil původní železné přemostění z roku 1874 se dvěma oblouky.
  • Most, který nyní bagry demolují, byl stavěn na zhruba sto let provozu. Jeho středový pilíř odolal několika velkým povodním, mostovka už je ovšem ve špatném stavu.

Stroje se spouštějí do řeky po kamenitém sjezdu u finančního úřadu. Postupně se zakusují do trubek, zábradlí i tělesa přemostění. Zbude z něj velké množství suti. „Firma AVE ji roztřídí a odveze,“ podotkl Malý.

Na bourací práce se šel podívat i majitel blízké cukrárny U Tety Jiří Urban, jehož podnik je na křižovatce, do níž ústí silnice vedoucí přes most. Všiml si, že turisté, kteří jsou ve městě poprvé, či lidé z venkova, co potřebují něco vyřizovat na finančním úřadě, mají po příjezdu do města autobusem problém najít cestu na druhou stranu řeky. Obtížně pátrají po lávce pro pěší, která je několik desítek metrů po proudu a chodí se k ní průchodem z Karlova náměstí.

„Zastavují se u mě, ptají se, já jim to složitě vysvětluji. Klasické směrovky je matou, protože je navádějí tam, kde se teď bourá. Město by s tím mělo něco udělat. Dát viditelné šipky,“ podotýká Urban.

Místostarosta Malý, který má ve své kompetenci dopravu, říká, že už jsou vyrobené velké cedule, které bude radnice umisťovat z obou stran mostu a lidem názorně vysvětlí nové trasy. „A na infocentrech je totéž v podobě letáčků. Je jich vytištěných 30 tisíc,“ řekl Malý.

Kolaps dopravy se nekoná, lidé nechali auta doma

Bagry se teď budou zakusovat do mostu tři až čtyři dny. Vyčistí prostor. A pak vypukne stavba samotná. Stavaři mají termíny nastavené tak, že v nejzazším případě počítají s otevřením nového mostu před Vánoci. Pokud se ale neobjeví výrazné komplikace, bude to už mnohem dřív - na konci října, kdy má stavba přejít do režimu předčasného užívání.

„Kompletně hotovo má být do konce listopadu,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Silniční objekt totiž patří kraji.

V té souvislosti se očekával kolaps dopravy. Nestalo se. Část Třebíčanů zřejmě nechala auta doma a chodí pěšky nebo jezdí autobusy městské dopravy.

Nový most bude jednopolový, o deset metrů kratší a tři a půl metru širší, takže vznikne prostor pro rozšíření vozovky o jeden jízdní pruh.

Vzhled projektanti konzultovali s Národním památkovým ústavem. Stavba musí zapadat do historického jádra města. To je nutné i s ohledem na zařazení Třebíče na seznam kulturního dědictví UNESCO. Právě těmito místy turisté také nejčastěji míří k bazilice svatého Prokopa nebo do židovského města.

Římsy přemostění budou z bílého betonu opatřené příčkami, zábradlí bude kované a nově bude most osazen zdobným veřejným osvětlením. Vrátí se tam socha svatého Jana Nepomuckého, která na dopravu shlížela více než 80 let. Nyní je uložená v depozitáři.

Dojde i k rekonstrukci schodiště na kraji mostu ve směru k bazilice.

Celá stavba včetně rekonstrukce silnice až po křížení s komunikací I/23 u úřadu práce vyjde krajský rozpočet na 42 milionů korun.