Více Gripen! Švédi odhalili novou stíhačku, už si ji objednala Brazílie

  • 152
Švédský výrobce Saab v přímém přenosu odhalil novou generaci nadzvukových letounů Gripen. Na první testovací stroj s označením E netrpělivě čeká několik zemí, které po letounech pro své vzdušné síly pokukují a pak především Brazílie, která už si objednala 36 těchto nových stíhaček.

Odhalení prvního testovacího letounu Gripen E se uskutečnilo v Linköpingu a výrobce jej přenášel živě na internetu. Zaplněný stupňovitý sál s velkoplošnými projekčními plátny připomínal kokpit letounu.

„Celosvětový zájem o systém Gripen neustále roste. Jsme proto rádi, že už brzy představíme první Gripen E v průběhu události, které se kromě našich hostů budou moci zúčastnit také diváci z celého světa,” předeslal Ulf Nilsson, ředitel letecké divize švédského výrobce.

Během zhruba hodinové prezentace vystoupili na pódiu hlavní představitelé výrobce, ale například i Mats Helgesson, velitel švédských vzdušných sil. „Pro mě je to velmi speciální den... nový Gripen je stroj pro 21. století,“ uvedl.

Hlavní systémová inženýrka Daniela Ivanic přirovnala nový Gripen k „uživatelsky přívětivému chytrému telefonu“. Stejně jako se podle ní překotně vyvíjejí elektronické systémy pro běžné použití, musí se vyvíjet i systémy bojových letounů. Moje první zkušenost s počítači byla Amiga a hra Space Invaders. A podívejte se dnes,“ řekla.

Komu slouží letouny gripen

  • Švédsko 175
  • Česko 14
  • Maďarsko 14
  • JAR 28
  • Thajsko 12
  • Brazílie 36
  • Británie 1

Během efektní show střídaly vystupující moderátory krátké předtočené rozhovory s letci a se zástupci zemí, které stroje využívají. V jednom se také objevil český ministr obrany Martin Stropnický. V rámci doprovodných akcí se zase před sálem potkali u jednoho z letounů piloti ze všech zemí, kde Gripen slouží.

Po celou dobu mohli diváci i účastníci v sále vidět pouze „tajemnou siluetu“ nového letounu. „Silnější, schopnější, více Gripen“. S tímto sloganem se pak na pódiu nový letoun objevil. Zajímavá zadní i boční projekce pak opticky simulovala, že stroj skutečně roluje po dráze a odstartuje.

„Je to nová generace, reagující na změněné bezpečnostní prostředí. Má dokonalejší avioniku, radar, výkonnější motor, větší dolet a škálu použití zbraňových systémů,“ konstatoval letecký expert Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví & kosmonautika.

Brazílie čeká na první stroje

Mezi nejdůležitějšími hosty nechyběl Rivaldo Luiz Rossato, náčelník brazilských vzdušných sil, které nový stroj netrpělivě očekávají. Představený prototyp stroje by měl poprvé vzlétnout už v letošním roce.

Brazílie si objednala zatím 36 letounů nejnovější varianty gripenu. Zaplatí za ně v přepočtu přes 90 miliard korun. Nové letouny má výrobce dodat do roku 2020. Brazílie sice platí na jihoamerickém kontinentu za bezkonfliktní zemi, nicméně za jednu z dlouhodobých priorit považuje ochranu svých dlouhých hranic včetně ropných nalezišť na pobřeží a deštných pralesů Amazonie.

Gripen v Brazílii zvítězil hlavně díky nejpříznivější ceně a nízkým provozním nákladům. Nahradit má dosluhující letouny Mirage 2000. První kusy chce výrobce dodat už v roce 2018. Každý rok by brazilské vzdušné síly měly obdržet 12 gripenů. Součástí kontraktu mají být i miliardové offsetové programy. Saab chce úzce spolupracovat s tradičním brazilským výrobcem letadel Embraer.

Gripen E je nejmodernější variantou švédských stíhaček gripen. Oproti svým předchůdcům s označením C a D, které má ve výzbroji Česká republika, má zesílený podvozek, vyšší tah motoru a unese tak více zbraní i paliva. Řadou změn prošel také kokpit, avionika a systémy pro elektronický boj.

Úspěch v Brazílii a očekávaná „definitivní“ objednávka ze Švýcarska mají mít dopad i na samotné švédské vzdušné síly. S každým prodaným gripenem do zahraničí se totiž snižují náklady na pořízení šedesáti kusů nejmodernější verze letounu pro vlastní letectvo.

„Tento důležitý milník je důkazem naší schopnosti vyrábět stíhací letouny světové úrovně včas a v rámci dohodnutého rozpočtu. Jsme tak zase o krok blíže prvnímu letu a dodání zákazníkům,“ konstatoval Nilsson.

Gripen se v nadcházejících letech utká s dalšími stroji o zakázky v celé řadě zemí. Mezi potenciální zákazníky patří Finsko, Argentina, Estonsko, Chorvatsko, Slovensko nebo Bulharsko.

Stávající gripeny využívá i česká armáda:

22. května 2015

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue