ISS už urazila vzdálenost, která by stačila k deseti výletům k Marsu a zpět.

ISS už urazila vzdálenost, která by stačila k deseti výletům k Marsu a zpět. | foto: NASA

Rekord: Mezinárodní vesmírná stanice ISS už obletěla Zemi 100 000krát

  • 15
Zhruba 1,5 hodiny trvá ISS, než obletí celou Zemi. Za svou téměř 18letou kariéru již nasbírala řadu rekordů. Ten poslední je v počtu obletů Zeměkoule.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) v pondělí na své dlouhé pouti zaznamenala významný milník, když absolvovala oblet Země s pořadovým číslem 100 000. Stanice urazila od roku 1998 přes čtyři miliardy kilometrů.

Podle americké NASA urazila ISS za dobu svého fungování vzdálenost rovnou cestě k planetě Neptun nebo deseti misím k Marsu a zpět. Na palubě stanice už se vystřídalo asi 222 lidí. V současnosti ji obývají tři Rusové, dva Američané a Brit. Nedávno se přičinili o další jubileum, když pořídili třímiliontý snímek Země pořízený z vesmírné stanice.

NASA připomíná, že lidé na stanici uskutečnili již 1922 vědeckých výzkumů.

Oblet Země stanici trvá kolem půldruhé hodiny a během jednoho dne zažije 16 svítání a západů Slunce. Rychlost stanice je tak asi 28 164 km/h. Zařízení je nyní třetí nejsvětlejší objekt na našem nebi.

První část Mezinárodní vesmírné stanice, ruský modul Zarja, se na oběžné dráze objevil v roce 1998. Do dnešního dne ho doplnilo 14 dalších modulů a ISS se stala největší lidmi vytvořenou konstrukcí na oběžné dráze. Stanice váží 400 tun. Trvale je trvale „obydlena“ od příchodu první posádky v listopadu 2000. Do projektu je zapojeno pět vesmírných agentur: americká NASA, ruský Roskosmos, japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA.

Mezinárodní vesmírná stanice měla původně dosloužit již v roce 2020, NASA však chce její provoz prodloužit ještě alespoň do roku 2024. Životnost stanice ISS se přitom prodlužovala už několikrát. Bushova administrativa počítala s koncem provozu v roce 2016 a Obama v roce 2010 prodloužil provoz právě do roku 2020.

22. dubna 2015

,