Ondřej Havlín u Krajského soudu v Praze (10. února 2016) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Havlín chtěl kálet za dveřmi nadřízené, tvrdí spis. Kárnému senátu unikl

  • 47
Dnes již bývalý pražský soudce Ondřej Havlín, který v dubnu nastoupil pětiletý trest za korupci a ovlivňování případů, čelil ještě v březnu bizarnímu obvinění před kárným soudem. Projednávaný skutek totiž spočíval ve vykonání velké potřeby přede dveřmi bytu nadřízené za účelem msty. Podle spisu ji však nemusel vykonat přímo on, ale na jeho popud i někdo jiný.

Nejvyšší správní soud zastavil na konci března kárné řízení proti soudci Ondřeji Havlínovi, neboť dotyčnému zanikla funkce. Z rozhodnutí soudu je však patrné, že kromě nezákonného ustanovení advokátů osobám ve vazbě čelil Havlín rovněž nařčení z přípravy útoku lejnem na soudkyni Moniku Křikavovou. Zprávu přinesl server Česká justice.

„Za pomoci J. S. připravoval fyzický útok na tehdejší místopředsedkyni Obvodního soudu pro Prahu 2 M. K. (Moniku Křikavovou), který měl spočívat přinejmenším v tom, že měl O. H. (Ondřej Havlín), popřípadě jiná osoba, vykonat velkou potřebu před dveřmi jejího bytu, přičemž motivem takového jednání byla msta za výkon pravomoci,“ cituje z návrhu na zahájení kárného řízení usnesení kárného senátu z konce letošního března.

Kauza Havlín

ÚOOZ pozatýkal v únoru 2013 sedm lidí, mj. soudce, státního zástupce, advokáta či koncipienta.

Případ je úzce spojen především s trestnými činy v dopravě a s tím, jak moc byli jejich pachatelé ochotni platit za to, aby se vyhnuli trestu - třeba aby nepřišli o řidičský průkaz.

Obžalovaný soudce Ondřej Havlín se na dopravní agendu specializoval. Jeho rozhodování tak mělo vliv například na vracení řidičských průkazů odebraných za řízení pod vlivem alkoholu.

V minulosti byl soudce nepravomocně kárně potrestán také za průtahy. Rozhodnutí později zrušil soud s odůvodněním, že se Havlín řadí k jedněm z „nejlepších a nejvýkonnějších“ soudců.

Kárné řízení muselo být nakonec zastaveno, jelikož v únoru odvolací soud potvrdil verdikt kladenského okresního soudu a potrestal Havlína za nepřímé úplatkářství odnětím svobody v délce pěti let a tří měsíců a také peněžitou sankcí ve výši 350 tisíc korun, čímž ukončil jeho soudcovskou kariéru (více o rozsudku nad soudcem Havlínem čtěte zde).

S Havlínem měla rozpory i další soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Martina Kasíková. „S doktorem Havlínem jsme vždy měli velmi rozdílný pohled na způsob výkonu funkce soudce. Takže v otázkách, které jsem s ním v zastoupení předsedy soudu byla nucena řešit, jsme se obvykle neshodovali,“ řekla iDNES.cz soudkyně Kasíková. Na otázku, zda by byl podle ní schopen jednání, ze kterého byl obviněn před kárným soudem, uvedla: „Nemohu nijak posoudit.“

Havlína do vězení odvezla policie

Havlín přestál v roli soudce změnu režimu a na začátku devadesátých let dočasně odložil talár, aby mohl nastoupit na pozici vyslance v Chorvatsku a později Bulharsku. Po několika skandálech byl z funkce odvolán a rozhodl se vrátit k předchozímu povolání.

Nové vedení mu ovšem sdělilo stanovisko ministra spravedlnosti, podle něhož již Havlín neměl být soudcem. Tehdy začaly jeho dlouhodobé spory se soudkyní Kasíkovou. Havlín následně uspěl se žalobou u příbramského okresního soudu a do funkce se vrátil.

V roce 2013 se na sedm lidí včetně Havlína zaměřil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který skupinu obvinil z ovlivňování případů a úplatkářství. Když odsuzující verdikt okresního soudu potvrdil i soud odvolací, byl Havlín vyzván k nástupu výkonu trestu. Jelikož se však bývalý soudce pokynem neřídil, musela jej do věznice odvézt policie (psali jsme zde).

11. února 2016


Nejlepší videa na Revue