Loňské shromáždění na Albertově | foto: Michal Šula, MAFRA

Albertov bude 17. listopadu patřit Univerzitě Karlově. Byla nejrychlejší

  • 218
Shromáždění 17. listopadu na Albertově uspořádá Univerzita Karlova. Rektor Tomáš Zima očekával, že oznámení podala nejdříve ze všech zájemců. Jak vyplývá ze seznamu pražského magistrátu, měl pravdu. Ve spolupráci se studentskými organizacemi chce univerzita uspořádat důstojnou připomínku událostí 17. listopadu 1939 a 1989.

Úterý 17. května je prvním dnem, kdy lze pražskému magistrátu oznámit shromáždění plánované na 17. listopadu. Podle shromažďovacího zákona lze totiž akci magistrátu oznámit nejdříve šest měsíců předem. Svolavatelé nezaháleli a od půlnoci zaslali desítky oznámení.

Jak oznámit shromáždění

Shromáždění konané na území hlavního města Prahy je nutno oznámit Magistrátu hlavního města Prahy. Oznámení v písemné formě je nezbytné doručit správnímu úřadu alespoň 5 dnů před konáním shromáždění. V odůvodněných případech může Magistrát hl. m. Prahy přijmout oznámení i v kratší lhůtě. Oznámit shromáždění lze nejdříve 6 měsíců před jeho konáním. Oznámení je nutné podat v písemné formě.

Univerzita letos chtěla všemi silami zabránit, aby se opakovala situace z loňského roku, kdy kvůli vystoupení prezidenta Miloše Zemana po boku lidí z Bloku proti islámu nebyli k památnému místu na Albertově puštěni studenti. UK proto podala oznámení bezprostředně po půlnoci. „Máme záznamy z času 0:00:00 a tří a šesti vteřin po půlnoci,“ řekl Zima. Aby byl úspěch pojištěn, žádosti totiž podaly také různé fakulty.

„Na 17. listopadu již evidujeme velké množství oznámení, nyní již jistě desítky, dost jich bude ovšem duplicitních, neboť byly zasílány různými cestami, to budeme průběžně vyhodnocovat,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ve večerních hodinách už byl vítěz boje o Albertov zřejmý. Podle seznamu nahlášených shromáždění, zveřejněného na webových stránkách hlavního města Prahy, se jím stal rektorát Karlovy univerzity. Kromě samotného Albertova si zamluvil také ulice Studničkovu, Votočkovu a Hlavovu, a to od 9. hodiny ranní až do půlnoci. Akce nese název Oslava 17. listopadů 1939 a 1989 a předpokládaný počet účastníků je 10 tisíc lidí.

Mezi jedněmi z prvních pořadatelů, kteří se o Albertov přihlásili, byl také aktivista Jan Cemper, který byl původně jako jediný uveden v tabulce svolavatelů na stránkách magistrátu.

Při rozhodování mezi zájemci o Albertov je zásadní čas podaného oznámení. „Pro konečné vyhodnocení pořadí musíme vyčkat, než se k nám dostanou všechna podaná oznámení ze všech cest, kterými mohou dorazit. Do té doby nebude přehled shromáždění na portálu hlavního města Prahy pro daný termín aktualizován,“ vysvětlil Hofman ještě před tím, než úředníci došlá oznámení vyhodnotili.

Následně magistrát určil, kdo byl na daných místech první oznamovatel. „Poté se budeme snažit o dohodu mezi svolavateli akcí, kde jsou kolize, respektive o navržení jiného místa shromáždění a poslední možností je vydání rozhodnutí o zákazu později oznámeného shromáždění,“ upřesnil mluvčí postup.

Další akce k 17. listopadu jsou hlášené na Václavském náměstí, na Národní třídě a u křižovatky Národní a Spálené.

Takhle to na Albertově vypadalo loni:

17. listopadu 2015

Na Albertově letos nechci extremisty, říká aktivista

Albertov býval tradičním místem, kde si vysokoškolští studenti připomínali události 17. listopadu let 1939 a 1989. Loni se to změnilo, protože kvůli shromáždění Bloku proti islámu, pořádané proruskou aktivistkou Jelenou Vičanovou, za účasti prezidenta Miloše Zemana studenti na toto místo nesměli (více čtěte zde).

Právě proto se Albertov snažil zamluvit Cemper. „Cílem je, aby tam nebyli žádní extremisté, jako je například Martin Konvička nebo Adam B. Bartoš,“ řekl ČTK. Chce případně jednat se zástupci studentů, kteří sem loni nesměli. „Dohodnu si kulatý stůl s lidmi, kteří dělali skutečný 17. listopad na Albertově. Tedy ten, který se loni konal 22. listopadu,“ uvedl.

Pět dní po státním svátku na „náhradní“ akci pro připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 dorazily tisíce studentů i dalších lidí.

„Chceme tento den spojit s připomínkou 17. listopadu 1939 a boje proti fašismu, 17. listopadu 1989 a tedy připomenutí Sametové revoluce na Národní třídě i oslav Mezinárodního dne studenstva a protest proti politice prezidenta republiky. Chceme rovněž, aby tyto akce byly koordinované a nešly časově proti sobě,“ uvedl dále Cemper. Vedle Albertova se pokusil zamluvit také Hradčanské náměstí. Nahlásil navíc průvody z náměstí Míru a Národní třídy na Albertov a z Albertova na Hrad. I ty už jsou uvedené v magistrátním seznamu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue