Z mohyly bude kaskáda. Skauti začali přeskládávat beskydskou Ivančenu

  • 11
Kamenná mohyla na Ivančeně pod Lysou horou brzy změní svou podobu. Tisíce lidí desítky let nosily na místo kameny ze všech koutů země, aby tím uctily památku pěti skautů, kteří padli ke konci války. Stavba se však začala bortit, proto ji nyní skauti rozebírají, aby pak kameny vyskládali do bezpečných kaskád.

Kamenná mohyla je symbolem vlastenectví, statečnosti a kamarádství. Před sedmdesáti lety ji v Beskydech založil 30. oddíl Junáka z Moravské Ostravy jako památku na pět členů Odboje slezských Junáků, kteří byli popraveni 24. dubna 1945 v polském Těšíně na židovském hřbitově.

„Kolem přeměny mohyly na kaskády vzniklo mnoho vášnivých diskusí. Někteří jsou pro, jiní zásadně proti a nemohou se s touto změnou smířit,“ uvedl jeden z členů ostravských skautů Milan Kubíček, kterému se nová podoba pietního místa v Beskydech zamlouvá.

„Musíme jít s dobou. Mohyla už byla skutečně nestabilní a těžko držela svůj tvar. Vypadala nevzhledně, takto bude toto místo mnohem pěknější.“

A tak o víkendu společně s ostatními kamarády z ostravského a bruntálského skautského oddílu přiložil ruku k dílu a kámen po kameni rozebíral současnou mohylu.

Nevadí ani déšť nebo sněžení

„Začali jsme vždycky v osm ráno a skončili, až když se začalo stmívat,“ popsal s tím, že každý den se jim pracovalo jinak. „V pátek nás bičovaly provazy deště, takže jsme měli ztížené podmínky, ale poradili jsme si. V sobotu zase svítilo slunce, takže nám šla práce pěkně od ruky. V neděli pro změnu chvílemi i sněžilo.“

Skauti se při rozebírání mohyly střídají. Každý víkend připadne brigáda na jeden či dva oddíly. „Původně nás mělo být čtyřicet, ale někteří nakonec nepřijeli, takže nás bylo okolo třiceti, i když ne všichni vydrželi až do neděle. Až do konce nás vydrželo přibližně dvacet,“ řekl David Rajský, kterému ostatní skauti přezdívají Suvenýr.

Našli i urnu s popelem jednoho ze skautů

Skautskou mohylu tvoří také mnoho vzácných kamenů. „S některými se pojí hodně zajímavé příběhy a jeden je údajně dokonce z Měsíce. Zatím jsme však na něj nenarazili,“ přiblížil další ze skautů Petr Běl. „Našli jsme však urnu s popelem jednoho ze zemřelých skautů nebo schránku, v níž je uschovaný nějaký vzkaz.“

Cenné kameny a zajímavé či kuriózní předměty odkládají skauti bokem, aby je dobře uschovali i do budoucna. A jak na jejich počínání reagují kolemjdoucí turisté?

„Většina z nich si nás fotí a říká, že máme jejich obdiv, ale zatím si nikdo nevzal rukavice, které tady máme k dispozici, aby nám pomohl,“ uzavřel Běl.