Bílí tygři z liberecké zoo mají za sebou očkování. Teď čekají na jméno

  • 2
Liga, Aréna, Pukýnek, Mistr, Hokejka, Lašák, Snížek, Vločka, Samawi, Ganga. Přes dva tisíce návrhů, jak by se mohla jmenovat koťata bílých tygrů, dorazilo do liberecké zoologické zahrady. Ošetřovatelé z nich vybrali tři pro každé pohlaví. Z nich pak tento týden vzejdou jména, která tygřata dostanou při sobotní křtu.

„Návrhy se daly rozdělit do tří skupin, Tu první tvořila jména česká, jenže ta jsme použít nechtěli, protože by měla být mezinárodní. Je totiž velmi pravděpodobné, že tygři v dospělosti opustí naši zemi,“ uvedl Jan Kubánek, mluvčí zoo.

Další návrhy ovlivnila hokejová euforie a liberecký patriotismus. Největší procento se ale vztahovalo k Asii, především k i Indii, což je oblast, kde byl první bílý tygr v padesátých letech minulého století prvně odchycen. „Právě z balíku těchto jmen vzejdou dvě vítězná,“ informoval mluvčí.

Tygrům budou za týden tři měsíce, v neděli jim pod kůži vpíchli vakcínu, čip a ošetřovatelé je také zvážili. „Mohli jsme si rovněž ověřit, že je to opravdu samička a sameček,“ uvedl včera Luboš Melichar, hlavní zoolog zahrady.

Podle veterináře Vladimíra Jurka se zvířata vyvíjejí normálně, kromě čipu a očkování dostali tygři navíc i vitamin B.

„Důvodem je, že v zajetí nedostávají takovou stravu, jako když v přírodě samice uloví jelena a oni ho spořádají i s obsahem zažívadel, což pro ně představuje zdroj vitaminů a různých látek, které jim nejsme schopni v zajetí dodat,“ upozornil veterinář.

Mláďata zatím stále sají mateřské mléko, už ale začínají jíst i maso. „Váží necelých sedm kilogramů, samička o trochu více, než její bráška. Návštěvníci ale musejí být hodně trpěliví, moc se neukazují, hluk jim vadí. Lidé si občas stěžují, že tygřata neviděli, že kvůli nim do zoo přijeli, ale to my nemůžeme ovlivnit, pokud nechtějí, tak ze skrýše nevylezou,“ informoval Jan Kubánek, mluvčí zoo.

Bílé tygry chová liberecká zoologická zahrada od roku 1994, za tu dobu se jí podařilo třikrát odchovat mláďata. Ta postupně našla nový domov v jiných zahradách.

„Z toho prvního vrhu skončil jeden kocour v Bratislavě, jeho sestry v Bělehradu a v Ljublani. Z druhého vrchu pak šla zvířata do Lotyšska a na Ukrajinu,“ vypočítal Melichar.

Budoucnost letošních mláďat je ještě nejistá. Zoolog zatím není schopen říci, které z nich půjde pryč. „Samec Paris nám stárne, až budou mláďata dospělá, jemu bude třináct let. Pak budeme muset řešit budoucnost bílých tygrů u nás v zahradě a rozhodnout, které z koťat půjde pryč a zda vůbec,“ doplnil zoolog.