Test akumulátorové sekačky. Co dokáže, jak seče a pro koho se hodí

  • 7
Akumulátorové sekačky přibývají na trhu jako houby po dešti. Odstraňují největší nevýhodu běžných elektrických sekaček, tedy nutnost „operovat“ s přívodním kabelem. Mají jediný nedostatek, a to zatím ještě vyšší cenu.

Akuprogram nabízejí v podstatě všichni velcí výrobci zahradních strojů. Takže tu máme sekačky od firem Bosch, Husqvarna, Stihl či Al-Ko. Ceny se liší podle věhlasnosti značky, začínají okolo 7 000 korun za takzvané holátko, tedy stroj bez baterie a nabíječky.

Výhodou akumulátorového nářadí je fakt, že je vždy možné koupit jedinou baterii a nabíječku, a tu použít i u dalších pomocníků na zahradě. Například do fukaru, plotostřihu, vyžínače či pily. To je důležité, protože akumulátor s nabíječkou stojí téměř tolik, co samotná sekačka.

Z toho vyplývá, že akumulátorový stroj se obecně nejvíc vyplatí lidem, kteří hodlají využít více podobných strojů a pak už jen přehazují akumulátor ze stroje do stroje.

My jsme se rozhodli vyzkoušet úplnou novinku výrobce Oregon, který je známý hlavně výrobou řetězů a lišt do pil, ale v posledních měsících začal být aktivní i v tomto segmentu.

Půjčili jsme si stroj LM300 a rozhodli se ho trochu potrápit. Vybrali jsme poměrně neudržovaný pozemek a zkoušeli, zda to není jenom nějaká hračka pro děti.

Pro test jsme vybrali „loučku“ se zhruba deset dní nesečenou trávou a zkoušeli jsme, zda to pro sekačku nebude příliš velká zátěž. Rozhodně nejde o pečlivě udržovaný trávník, spíš jde o souvislou plochu drnů, na které se běžně tráva nesbírá a nechává se ležet na trávníku. Tedy ne to, co se běžně považuje za udržovaný trávník. Drncá to tam, jemná tráva je udušená podrostem, hodně odolného plevele.

První zkoušku jsme dělali za suchého počasí. Tady se ukázalo, že sekačka naprosto bez problémů sbírá cokoliv, neucpával se výletový otvor. Pro člověka zvyklého „operovat“ s benzinovou sekačkou je šokem tichý chod, který je u elektrických sekaček běžný.

LM300

  • záběr sekání 40 cm
  • objem koše 50 l
  • hmotnost 15,1 kg s baterií
  • doporučená cena bez baterií a nabíječky 7590 Kč
  • baterie 2,4 Ah 3990 Kč
  • baterie 4,0 Ah 5990 Kč
  • standardní nabíječka 990 Kč
  • rychlonabíječka 2990 Kč

Je možné zakoupit i sety v různých kombinacích akumulátorů a nabíječek, které pak vycházejí o něco levněji.

Díky váze (s akumulátorem váží asi 15 kg) funguje centrální nastavení výšky sečení velmi lehce a velmi dobře to zvládl prakticky „jedním prstem“ i sedmdesátiletý prarodič. Nastavovat můžete v šesti polohách od 25 do 75 milimetrů, přičemž jsou polohy číselně označené.

Druhý den jsme v testu pokračovali. V noci trochu pršelo, takže jsme měli možnost sekačku vyzkoušet ve skutečně těžkých podmínkách ve vlhké trávě. Tady už jsme však trochu narazili a bylo by nefér srovnávat aku sekačku s benzinovým strojem.

Výhoz trávy sice fungoval stále dobře, ale vlhká tráva evidentně nesvědčila výdrži baterie. Zatímco za ideálních podmínek při běžné údržbě trávníku kolem domu by se dalo věřit papírovým hodnotám, tedy posekání 500 m² při použití akumulátoru 4,0 Ah, v mokré a přerostlé trávě jsme se dostali sotva na polovinu. Což se ostatně dalo čekat.

Pro koho je taková sekačka vhodná? Asi ne pro chalupáře, kteří často sekají jen jednou za čtrnáct dní, protože návštěvu na chalupě občas vynechávají. Ale pro běžnou zahradu u rodinného domku, kde se předpokládá pravidelná údržba, by mohla posloužit na jedničku. Navíc můžete sekat i v neděli, aniž byste rušili sousedy, kteří nemají tolik pochopení pro hlučnější stroje.

Doba nabíjení obyčejnou nabíječkou není tragická, je otázkou, zda se vyplatí investovat do dražší rychlonabíječky. Zatímco standardní nabije baterii 2,4 Ah za dvě hodiny, rychlonabíječka za 30 minut. Pokud však máte rytmus například takový, že půlku pozemku si posekáte dopoledne a zbytek až po obědě, ušetříte dva tisíce korun.