Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek

Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek | foto: 211. sqn

Ohnivý tygr z Čáslavi svede na nebi boj s nejlepšími piloty NATO

  • 92
Je to každoročně vrcholné setkání nejlepších vojenských letců NATO. Ani letos na prestižním soupeření „tygřích" letek ve španělské Zaragoze nebudou chybět čeští piloti bitevních vrtulníků a stíhači s gripeny. Ti odhalili unikátní zbarvení jednoho z letounů - ohnivého tygra.

Zatímco vrtulníková 221. letka ze základny v Náměšti nad Oslavou představila svůj bitevník Mi-24/35 příznačně pojmenovaný Alien Tiger už v pátek (více čtěte zde), čeští stíhači z 211. letky z Čáslavi čekali s odhalením až do neděle, kdy na dvoutýdenní cvičení do Španělska odletěli.

Tygří letky

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

V současnosti má asociace tygřích letek 23 řádných členů ze 14 zemí Aliance a neutrálního Švýcarska. Dalších 10 letek pak může využívat čestného členství v NATO Tiger Association a jedna letka zkušebního členství.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměště nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili.

V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s gripeny a hned slavila vítězství.

Každoroční „Tiger Meet“, tedy setkání tygřích letek, které platí v zemích NATO za elitu, je jedním z nejprestižnějších cvičení vůbec. Součástí jsou i různé tradice a zvyklosti.

A ztvárnění tygří příslušností je jedním ze symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letek pyšní. Každý rok se letci přitom snaží přijít s novým zbarvením „vlajkového letounu“. Letos jde o ztvárnění ohnivého tygra, který má být spojením tygřího znaku a ohnivé krajiny nad Islandem, který čáslavská letka v rámci mise NATO loni chránila a kde bude hlídkovat i letos.

„S nápadem letošního motivu přišel zástupce velitele letky a celá letka s ním jednomyslně souhlasila. Přídavné jméno „fiery“ má mnoho významů, ale obecně znamená plamenný, ohnivý, prudký nebo horkokrevný. A naše gripeny ve spojení s tygrem ve znaku podstatu tohoto slova podtrhují,“ uvedl autor motivu a jeden z pilotů. Jméno však velení armády z operačních důvodů nezveřejnila.

V případě pronajatých gripenů ve službách českých vzdušných sil však nejde o malbu, ale o speciální samolepící fólie, na jejichž pořízení se většinou letci skládají. Stíhači tak na rozdíl od kolegů s vrtulníky nemohou nechat pomalovat celý stroj. Dalším omezením jsou pak předpisy, které jasně stanovují, jak má být umístěna vlajka ČR na ocasní ploše letounu.

Desítky misí v několika dnech

Během dvoutýdenních manévrů budou piloti plnit různé náročné letové úkoly, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím, vyhledávání a ničení cílů v týlu protivníka nebo záchrana sestřelených kolegů. Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS.

Fotografie

Grafický návrh designu jednoho z českých gripenů
Vizualizace grafického návrhu designu jednoho z českých gripenů
Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek
Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek

Čáslavští stíhači si zopakují také procedury tankování za letu, vyzkouší si efektivitu vlastní taktiky vzdušného boje za hranicí viditelnosti a to i v podmínkách elektronického boje.

Letky jsou obvykle rozděleny na dva týmy a každý musí svůj scénář operace zvládnout co nejlépe. Dopoledne bývají na programu týmové bojové lety zaměřené na využití všech prostředků proti protivníkovi. Odpoledne pak většinou svádějí letci vzdušné souboje.

Duchem tygří asociace není jen precizní zvládnutí strojů a porovnání různých variant bojových taktik, ale celá letka se musí prokázat jako pevný funkční tým. Za splnění dílčích misí, ale i dalších doplňkových disciplín, jako jsou například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Soutěží se obvykle v pěti rozličných disciplínách. Nejdůležitější a nejvíce hodnocenou je kategorie „nejlépe létající letka“. Tygří „image“ je porovnávána v soutěži o nejlepší ústroj a originální ztvárnění tygřích symbolů.

Svůj důvtip i smysl pro humor musí pak letky prokázat při dovednostní soutěži a fyzickou zdatnost zase během tygřích sportovních her. Nejlepší letka, která sesbírá nejvíce bodů, získá unikátní sošku stříbrného tygra „Silver Tiger Trophy“.

Prohlédněte si stíhací letouny Gripen v akci:

, natoaktual.cz

Video