Islámský stát vyhlásil v Rakká výjimečný stav.

Islámský stát vyhlásil v Rakká výjimečný stav. | foto: Profimedia.cz

IS vyhlásil v Rakká výjimečný stav. V Libyi se paktuje s Boko Haram

  • 163
Islámský stát ve své baště v syrském Rakká vyhlásil výjimečný stav. Oznámilo to velení americké armády. Džihádisté tak reagují na možnou ofenzivu opoziční sil. Na bojištích v Libyi se naopak Islámský stát dočkal velké podpory. Prohloubil zde spolupráci s nigerijskou organizací Boko Haram.

O vyhlášení výjimečného stavu v Rakká se v posledních dnech začíná mluvit na sociálních sítích i islamistických diskuzních fórech. „Zaznamenali jsme zde vyhlášení výjimečného stavu v Rakká, ať už to v praxi znamená cokoli,“ sdělil serveru CNN plukovník Steve Warren, mluvčí spojeneckých sil v Sýrii a Iráku. „Víme, že se náš nepřítel cítí v ohrožení, což by také měl,“ dodal Warren.

Islámský stát

Na sociálních sítích se mezi džihádisty živě diskutuje o možném útoku na Rakká. Stoupenci Islámského státu proto ve městě začali rozmisťovat své bojovníky a snaží se zakrýt všechny potenciálně citlivé cíle pro bombardování či ostřelování bezpilotními letouny.

„Mají informace o tom, že Syrské demokratické síly (SDF) společně se Syrsko-arabskou koalicí operují na východ i západ od města. Obě tyto oblasti jsou zabezpečeny a SDF zde koncentrují své bojové jednotky,“ vysvětluje Warren. Možný finální útok na Rakká, který by město osvobodil od Islámského státu, potvrdil i mluvčí SDF Tádžir Kobání. V rámci opozičních sil v Sýrii dlouhodobě spolupracují aliance kurdských, arabských, asyrských, arménských a turkmenských milicí.

Přípravy na obranu Rakká

Podle vysoce postavených činovníků amerického ministerstva obrany nyní Islámský stát může reagovat na plánovaný útok přesunem techniky a přípravou obrany hlavního města chalífátu. Přesuny techniky a vrchního velení islamistů však mohou ve výsledku pomoct nepříteli při špionáži a případných útocích na klíčové figury Islámského státu.

Skloňováno je v této souvislosti zejména jméno vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádího. Tajné služby v současnosti nemají přesné informace, zda se al-Bagdádí stále ukrývá v Rakká, nebo se tajně přesunul do jiné oblasti kontrolované Islámským státem.

IS v posledních měsících musí odrážet desítky leteckých i pozemních útoků. Ztratil například nadvládu nad historickým městem Palmýra (více zde). Džihádisté prohrávají také po ekonomické stránce. Loni Islámský stát přišel o skoro 30 procent svých příjmů (více čtete zde).

Americký prezident Barack Obama v dubnu prohlásil, že Islámský stát začíná pomalu ale jistě prohrávat. Obama také uvedl, že počet ozbrojenců v řadách džihádistů je na nejnižší úrovni za poslední dva roky. V Iráku Islámský stát ztratil 40 procent území, v Sýrii deset procent.

Paktování s Boko Haram v Libyi

Strasti v Sýrii a Iráku Islámský stát zahání v Libyi, kde zcela kontroluje strategicky významné město Derna na severu země. Podle náměstka šéfa americké diplomacie Antony Blinkena se zde navíc Islámský stát těší stále větší oblibě mezi bojovníky nigerijské teroristické organizace Boko Haram. Ti údajně do Libye posílají své bojovníky a na oplátku získávají materiální podporu, píše server The Guardian.

Útok islamistů na nemocnici

Členové radikální organizace Islámský stát (IS) při útoku na nemocnici na východě Sýrie zabili 20 členů syrské armády a jejich spojenců. Oznámila to v sobotu Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie. Turecká armáda následně uvedla, že při útocích na pozice IS v provincii Aleppo zabila 45 radikálů.

Útok, o němž informovala SOHR, se týká zásahu nemocnice v Dajr az-Zauru. Po útoku následovala přestřelka, při níž padlo šest útočníků. SOHR také hlásí, že ztratila kontakt se zaměstnanci nemocnice.

Zdroj: ČTK

„Zdá se, že komunikace Boko Haram je čím dál tím efektivnější. Nejspíš mají prospěch z pomoci od Islámského státu,“ citovala agentura Reuters Blinkena. „Jsou to náznaky toho, že je mezi nimi více kontaktů a více spolupráce. My to velmi pečlivě sledujeme, protože to chceme zarazit,“ řekl americký diplomat nigerijským novinářům.

Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram terorizují nejen severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států - Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ze všech těchto oblastí chtějí vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría.

V regionu s radikály bojuje mezinárodní vojenská mise, do níž Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin poslaly celkem 8 700 lidí. Organizace Amnesty International tvrdí, že milice od roku 2014 unesly asi 2 000 dětí a že mnohé z nich jsou sexuálně zotročeny nebo nuceny bojovat. Některé byly vycvičeny k sebevražedné misi (více zde).

Dokument o vývoji v Libyi:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video