Troy Brouwer (uprostřed) ze St. Louis slaví gól se spoluhráči Paulem Stastnym...

Troy Brouwer (uprostřed) ze St. Louis slaví gól se spoluhráči Paulem Stastnym (vpravo) a Robbym Fabbrim. | foto: AP

St. Louis ovládlo sedmý zápas, Hemský s Faksou v play-off končí

• 40
Jednoznačnou záležitostí byl rozhodující sedmý zápas 2. kola play-off mezi Dallasem a St. Louis. Prvním finalistou Západní konference se stal po triumfu 6:1 a konečném výsledku série 4:3 na zápasy tým St. Louis. S play-off se tak v dresu Stars loučí i dva Češi, útočníci Aleš Hemský a Radek Faksa.

Útočná dvojice Dallasu - Hemský (14:24, +/-: 0, 4 střely), Faksa (15:50, +/-: 0, 2 střely) - se tak nově nabízí jako případné posily české reprezentace pro probíhající mistrovství světa v Rusku. Postup se St. Louis, které si zahraje finále Západní konference po dlouhých 15 letech, naopak slaví mladík Dmitrij Jaškin. Po dvou odehraných partiích byl však pro rozhodující sedmý duel znova zařazen jen mezi nehrající náhradníky.

Stars svého soupeře přestříleli 32:19, přesto bylo skóre jednoznačné pro hostující Blues. Svěřenci zkušeného kouče Kena Hitchcocka utkání ovládli šesti nastřílenými góly a navíc jim rozhodčí ještě pro postavení mimo hru dodatečně na základě trenérské výzvy Lindy Ruffa odebrali i sedmou trefu z hole Vladimira Tarasenka.

Vedení se ujali už od šesté minuty, když se dorážkou z brankoviště v přesilovce dokázal prosadit talentovaný forvard Robby Fabbri. V 18. minutě se prosadil zmiňovaný Tarasenko, jehož trefa byla pro postavení mimo hru anulována. St. Louis si však vše vynahradilo o pouhou minutu později, kdy již podle pravidel navyšoval na rozdíl dvou branek Paul Stastny.

Navíc pouhé čtyři sekundy před koncem první dvacetiminutovky střelou od modré čáry zaskočil Kari Lehtonena útočník Patrik Berglund a upravil skóre již na 3:0 pro hosty. Do druhé třetiny nasadil Dallas do branky místo Kariho Lehtonena dalšího Fina Anttiho Niemiho. Brankářská rošáda však k obratu nevedla.

V 24. minutě Niemiho přivítal v akci přesnou ranou z pravého kruhu kapitán Blues David Backes a v 36. minutě pěknou kombinaci hostů zakončil pátou brankou Troy Brouwer. Alespoň čestného zásahu se Stars dočkali ve 46. minutě, kdy se po tečované střele od obránce prosadil před bránou číhající Patrick Eaves. I přes velkou ztrátu domácí v závěru zkusili ještě hru bez brankáře, výsledkem ovšem byla jen trefa na konečných 6:1 pro St. Louis od kanonýra Tarasenka.

O soupeři Bluesmanů rozhodne čtvrteční sedmý zápas mezi San Jose a Nashvillem. Ve Východní konferenci již jsou známi oba finalisté, Tampa Bay a Pittsburgh.

Výsledek NHL, 2. kolo play-off

Západní konference - 7. zápas
Dallas - St. Louis 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)
46. Eaves - 6. Fabbri, 19. Stastny, 20. Berglund, 24. Backes, 36. Brouwer, 56. Tarasenko. Střely na branku: 32:19. Diváci: 18 754. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Fabbri, 3. Stastny (všichni St. Louis). Konečný stav série: 3:4.