VIDEO: Na housle ze žuly se hraje jako v posilovně, vysvětluje Svěcený

  • 0
Až do konce května se v pražské galerii Českého rozhlasu koná unikátní výstava. Představuje šestnáct kusů vzácných, ale i kuriózních houslí z různých evropských zemí. Jejím autorem je houslista Jaroslav Svěcený, který už léta propaguje umění mistrů houslařů.

V této oblasti získal značný přehled. „Z koníčku se stal takříkajíc druhý životní obor, dokonce jsem soudním znalcem,“ směje se. Díky svým kontaktům ve světě také získal od sběratelů svolení k vystavení jednotlivých nástrojů.

Nejstarší pochází z roku 1602 z italské Brescie. „Tedy ještě z doby před Stradivarim,“ dodává Svěcený. Vidět lze například práci z dílny Jana Oldřicha Eberla, který žil v první polovině 18. století a založil takzvanou pražskou houslařskou školu. Nebo housle, na něž hrával slavný americký virtuos Isaac Stern.

Kromě klasických houslí si lze prohlédnout třeba maličké housličky pro předškoláky nebo ryze českou specialitu violionofon, což jsou housle „nastavené“ plechovou troubou. Uplatňovaly se hlavně v jazzových orchestrech dvacátých a třicátých let minulého století.

Připravil i výklad

Nicméně největší raritou jsou housle ze žuly. „Váží dvě a půl kila, takže jsou dobré na posilování,“ poznamenává Svěcený. Vyrobil je Karel Kadeřábek a podle Svěceného slouží sice spíše k dekorativním účelům, ale lze na ně i hrát. „Jejich zvuk se uplatňuje především v alternativní a soudobé hudbě,“ dodává.

Posoudit to mohou i návštěvníci výstavy, pro něž Svěcený pořádá komentované prohlídky. V jejich rámci na vybrané nástroje zahraje.

Výstava je otevřena každý čtvrtek od 12 do 18 hodin. Kdo si chce poslechnout Svěceného výklad, musí přijít v sobotu 21. května ve 14 hodin, nebo 23., 24. a 26. května vždy v 17 hodin.