Přeprava amerických tanků Abrams na cvičení Noble Partner v Gruzii

Přeprava amerických tanků Abrams na cvičení Noble Partner v Gruzii | foto: U.S. ARMY

Provokace! kritizuje Moskva cvičení amerických tanků v Gruzii

  • 336
V Gruzii začíná společné cvičení amerických, britských a gruzínských jednotek "Noble Partner". Spojené státy na kavkazské manévry poprvé vyslaly také těžkou techniku v podobě tanků Abrams. To se nelíbí Rusku, které cvičení ostře odsoudilo jako provokaci.

Manévry oficiálně odstartují ve středu 11. května a potrvají dva týdny. Zapojí se do nich 500 gruzínských, 600 amerických a 150 britských vojáků.

Americká těžká vojenská technika v podobě tanků M1A2 Abrams, obrněnců Bradley a dalších vozidel dorazila do přístavu v gruzínském Batumi před pár dny. Putovala tam trajekty přes Černé moře z bulharské Varny.

Manévry ve výcvikovém prostoru Vaziani mají především prověřit gruzínské jednotky, které chce Tbilisi poskytnou do Sil rychlé reakce NATO. Podle velitele amerických pozemních sil v Evropě Bena Hodgese ale mají také ukázat, že je americká armáda „schopná rychle přesunovat vojáky i vybavení po Evropě a zapojit se do koaličních operací“ v případě ohrožení.

Americká účast je oproti loňsku, kdy se cvičení konalo poprvé, prakticky trojnásobná. Loni vyslalo velitelství amerických pozemních sil v Evropě do této partnerské země NATO zhruba 200 vojáků a několik obrněnců Bradley. „Cvičení oproti loňsku narostlo, což nám umožňuje rozvíjet interoperabilitu našich (bojových) systémů s těmi gruzínskými,“ konstatoval styčný důstojník Wayne Dahl z kanceláře pro obrannou spolupráci s Gruzií.

Destabilizace Kavkazu, zlobí se Rusko

Cvičení stejně jako loni ostře kritizuje Rusko. „Považujeme tento konstantní vývoj NATO v Gruzii za provokaci, která směřuje záměrně k destabilizaci vojensko-politické situace na Kavkazu,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Moskva obvinila USA z podněcování „revanšistických nároků“ na separatistické regiony Abcházie a Jižní Osetie.

O ty Gruzie „přišla“ po gruzínsko-ruské válce v létě 2008. Jednostranné vyhlášení nezávislosti těchto dvou oblastí, které jsou právně stále součástí Gruzie, však uznává pouze Rusko, Nikaragua, Venezuela a pár tichomořských ministátečků.

Ruská státní média v předstihu informovala o přípravách cvičení Noble Partner například s titulky „Američané se blíží!“. Podobně Rusko kritizovalo také účast amerických vojáků na právě vrcholícím cvičení ve Finsku.

Fotografie

Vykládka americké techniky v gruzínském výcvikovém středisku Vaziani
Vykládka americké techniky v gruzínském přístavu Batumi
Americké tanky Abrams v Gruzii
Příprava amerických obrněnců Bradley ve výcvikovém prostoru Vaziani v Gruzii

Velení amerických pozemních sil v Evropě namítá, že podobných cvičení uskuteční každý rok přes tisíc ve 40 zemích světa. S reakcí na ruskou kritiku přispěchala také gruzínská diplomacie. V oficiálním prohlášení konstatovala, že „cvičení není namířeno proti nikomu“.

„Chceme jednoznačně konstatovat, že Gruzie je nezávislý a svrchovaný stát, který má právo pořádat jakýkoli druh cvičení na svém území. Je to svrchované právo Gruzie,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Gruzie dlouhé roky usiluje o pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance . Spolu s Makedonií, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou dostala země už v roce 2008 příslib, že se jednou členským státem stane. Některé státy se však obávají reakce Ruska, pokud by kavkazské republice pozvánku k přijetí Aliance udělila.

Minimálně od rusko-gruzínské války patří Gruzie mezi nejaktivnější nečlenské země. Aliance nedávno nedaleko Tbilisi otevřela společné výcvikové a hodnotící centrum (JTEC). Ozbrojené síly procházejí reformami, pravidelně se účastní aliančních cvičení i zahraničních operací včetně Afghánistánu, kde země udržuje po Američanech druhý nejpočetnější kontingent - přes 850 vojáků.

Rusko demonstrovalo svou sílu na pondělní vojenské parádě:

9. května 2016

, natoaktual.cz

Video