RECENZE: Battleborn baví svéráznými postavami, čekali jsme ovšem víc

  • 3
Nová hra od tvůrců výtečné série Borderlands kombinuje střílečku z pohledu první osoby a elementy žánru zvaného MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). A funguje to. Ale na ne sto procent.
70

Battleborn

Platforma: PC
Výrobce: Gearbox Software

  • Skvělé postavy
  • Fungující kombinace žánrů
  • Humor
  • Málo map i módů
  • Kampaň je pro některé postavy v podstatě nehratelná
  • Často extrémně nepřehledné

Vtipná, pestrobarevná a zběsilá směsice žánrů, které chybí propracovanější kampaň a více multiplayerových modů. Situaci zachraňují zajímavé postavy.

Herní karta

Jestliže jste některý z projektů Borderlands hráli, budete se v Battleborn cítit jak ryba ve vodě. Alespoň v případě vizuálního zpracování a všudypřítomného ujetého humoru. Pokud patříte k těm, kteří s Borderlands zkušenosti nemají, pak se těšte na sci-fi svět (tentokrát s prvky fantasy), který sází na nadhled, bizarní postavy a trošku dětinské, ale obvykle zábavné vtípky.

Obrazové pojetí je svérázné, velmi pestrobarevné a skoro by se chtělo říct kýčovité. Nechápejte mě špatně, není to zápor, jen se připravte, že vás čeká něco, co vypadá, jako když do mixéru naházíte dětské komiksy, animované seriály z Asie a přihodíte vodovky.

Battleborn

Battleborn

Až se vzpamatujete z „barevného šoku“, zjistíte, že srdcem Battleborn jsou aspekty střílečky z pohledu první osoby. I když označení „střílečka“ není úplně přesné, z dvaceti pěti postav, které jsou aktuálně k dispozici, některé preferují sečné a bodné zbraně. Hrdinové jsou bezpochyby jedním z největších pozitiv hry. Tvůrci mají hodně bohatou fantasii, a tak nás čeká plejáda netradičních postav, mezi kterými si prostě každý musí najít svého oblíbence.

Rozdíly mezi bijci jsou opravdu výrazné. Pokud pomineme klasické vojáky, kteří spoléhají na střelné zbraně, najdete tu třeba futuristické elfy, podivné samuraje, netradiční roboty nebo třeba obřího tučňáka.

Battleborn

Vzhled není to jediné, co hrdiny odlišuje. Kromě toho, že postavy patří do různých bojových frakcí, mají i rozdílné specializace. Některé jsou rychlé a mrštné, ale moc toho nevydrží, další jsou odolné hory svalů, které se ovšem pohybují pomalu. Nezapomnělo se ani na podpůrné postavy s léčitelskými schopnostmi.

Nic pro jednoho

S ohledem na výše zmíněné bylo jasné, že se vývojářům z 2K Games nemůže podařit dokonale vyvážit rozdíly mezi postavami. Dalo se očekávat, že některé budou nabízet výraznější výhody než jiné. Ale aby se předešlo tomu, že určité postavy budou často zůstávat na ocet, dva hráči ze stejného týmu si nemůžou vybrat totožné hrdiny.

Film Borderlands?

O vzniku filmové verze videoher Borderlands se mluví už nějakou dobu a vloni se dokonce objevila zpráva, že se na filmu skutečně začíná pracovat s tím, že produkci zajistí Avi Arad (X-Men, Iron Man). Poté nastalo ticho po pěšině. Minulý měsíc bylo oznámeno, že scénář by měl dostat na starost Aaron Berg. Ten je sice zkušeným komikem, ale má na kontě jen dva scénáře, a to k filmům Section 6 a G.I. Joe 3. Na obou se zatím pracuje, takže těžko říct, zda by byl Berg dobrá volba. Ale asi nemá cenu si tím příliš lámat hlavu. Dokud nepadne první klapka, není vůbec jisté, že film vznikne. To, že se našel potenciální tvůrce, nemusí vůbec nic znamenat.

Tím se pomalu dostávám ke skutečnosti, že Battleborn sice obsahuje kampaň pro jednoho hráče, ale titul je koncipována hlavně jako zábava pro více lidí. „Příběhový“ mód není zrovna nejzajímavější. Děj je hodně povrchní a necelá desítka misí vám dává neustále vědět, že ve více lidech se to lépe táhne. Kampaň je totiž možné hrát i s jinými osobami, což je skoro nezbytné.

Battleborn

Battleborn

Pokud se tomu budete tvrdohlavě bránit, mnohokrát se dostanete do situace, kdy se pořádně zapotíte. Obvykle se po vás chce, abyste likvidovali vlny nepřátel, ale často je to pro jednoho hodně náročné, protože titul počítá s tím, že nebudete samotáři. Možná by nebylo úplně od věci nabídnout možnost spolehnout se na umělou inteligencí ovládané postavy. A měl bych poznamenat, že s některými postavami je v podstatě nemožné dokončit určité levely. Jsou jednoduše moc slabé.

Zřejmě si řeknete, že to není žádný problém, když do příběhového módu můžete povolat jiné lidi, ale je tu menší zádrhel. V takovém případě nehrajete úrovně ve stejném pořadí, jako když jste sám. Hra vám nabídnete jen několik vybraných misí a budete muset zdolat tu, která dostane nejvíc hlasů od hráčů.

Bez stavění to nepůjde

Battleborn je prostě cílen především na fandy on-line multiplayeru (i když obsahuje i splitscreen, tedy hraní na rozdělené obrazovce u jedné konzole). Těm nabídne tři módy, a to Incursion, Capture a Meltdown.

Asi nejméně objevný je Capture, který je vystavěn na klasickém schématu, kdy je nutné zabrat určité lokace, v tomto případě Kolektory. Pokud je ovládáte, dostáváte body a tým, který jako první získá stanovený počet bodů, vítězí. Nic extra originálního, ale určitě to není nudné.

Battleborn

Netradičnější je Meltdown. V něm každý tým vysílá k obětnímu místu své počítačem ovládané „poskoky“. Úkolem je nejen zabránit nepřátelským poskokům, aby dorazili k oltáři, ale také zajistit, aby vaši poskoci došli tam, kam mají. V Incursion se pak týmy živých lidí snaží zničit dva obří roboty patřící protivníkovi. Přiznám se, že bych si nestěžoval, kdybychom se dočkali i módu, v němž se každý stará jen o sebe a jeho úkolem je zabít co nejvíc rivalů, tedy běžný Deathmatch.

Důležitou součástí hraní jsou i různé budovy, jako jsou věže, zásobníky, které léčí nebo třeba výrobníky dronů. Stavby je možné vybudovat jen na předem stanovených místech a zaplatíte za ně krystaly, které získáváte během hraní. A můžete mi věřit, že pokud věže a další budovy budete používat, výrazně zvýšíte šanci na své vítězství.

Battleborn obsahuje i prvky vývoje postav. Jednotliví hrdinové mají něco, co je nazýváno „Hodnost“. Stejně tak i hráč. Zatímco hráčova hodnost se zlepšuje bez ohledu na to, se kterou postavou hraje, v případě postav se samozřejmě zvyšuje jen té, která se účastnila mise.

Battleborn

Battleborn

Zkušenosti se přerozdělují po dokončení každé úrovně, ale kromě toho se postavy vyvíjejí i přímo v úrovních. Při postupu na další level (celkem je jich deset) získáte jeden bod, který investujete do speciálních schopností.

Každá postava má dvě talentové větve, ze kterých vybíráte. Některé vlastnosti ovlivní účinek zbraní, jiné zlepší vaše unikátní schopnosti (hrdinové mají tři). Ovšem, po skončení mise se postavy vrátí na první level.

Zachována zůstává hodnost postavy i hráče. Díky ní se zpřístupňují například další hrdinové. Ty ale získáte i splněním speciálních podmínek (zabití určitého počtu živých protihráčů a podobně). A je to obvykle rychlejší.

Připravte se na chaos

Battleborn je hodně pestrou podívanou. Mapy jsou plné různých objektů a kromě dvou týmů po pěti hráčích se po nich ještě prohánějí poskoci. A to zákonitě muselo vyústit v jednu věc, a to častý zmatek.

Bitvy se mnohokrát zvrhnou v nepřehledný chaos, kdy člověk v podstatě netuší, co se děje. V záplavě postav a barevných efektů je nemožné se orientovat a člověku nezbývá, než jen zběsile mačkat tlačítka a doufat, že přežije.

Speciálně to platí pro postavy, které preferují boj zblízka. S nimi se nejednou ocitnete v situaci, kdy prostě nebude jasné, co se kolem vás děje. Dalším zklamáním je i malý počet map. To je sice v případě titulů MOBA běžné, ale Battleborn je v první řadě střílečka. Malou útěchou budiž to, že je většina lokací zajímavá.

Rovnou říkám, že jsem očekával o něco víc. Ne po vizuální stránce nebo v případě humoru, ale v herní oblasti není Battleborne úplně doladěný. Kampaň je nedotažená a docela nezáživná, pár multiplayerových módů navíc by bylo fajn a stejně tak i několik dalších map by potěšilo. Battleborn není výtečný projekt, je jen dobrý. A to je u hry od tvůrců skvělých Borderlands zklamání.

25. června 2015


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů