Policie zadržela podezřelého z bombové hrozby na nádražích a radnicích

  • 588
Kriminalisté během několika hodin zadrželi v Hradci Králové muže podezřelého z šíření poplašné zprávy. Kvůli anonymní hrozbě o uložení bomby zasahovaly v úterý stovky policistů na více než deseti místech Česka, včetně magistrátů a hlavních vlakových nádraží v Praze, Pardubicích a Plzni, kde byl na hodinu přerušen veškerý provoz.

„Zadrželi ho kriminalisté v Hradci Králové. Je to 41letý muž. V současné době s ním probíhají úkony trestního řízení, a nebudeme proto zveřejňovat podrobnosti. Muž je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy a hrozí mu až pět let vězení,“ řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Markéta Janovská. Pokud se konečná škoda vyšplhá na více než pět milionů, může být případný trest až osmiletý.

Hrozba si vyžádala na jednotlivých místech evakuace několik stovek lidí. Do akce byly zapojeny stovky policistů. „Jaká konkrétní opatření policie na jednotlivých místech prováděla, nebudeme z taktických důvodů zveřejňovat,“ uvedla Janovská

Anonym podle informací iDNES.cz vyhrožoval nastraženými bombami i v budovách magistrátů v Praze (v Jungmannově ulici) a v Pardubicích.

Vyklizeno bylo i všech čtrnáct objektů, ve kterých sídlí odbory plzeňské radnice. „Evakuace začala kolem desáté hodiny. Z radnice na náměstí Republiky začali lidé odcházet kolem půl jedenácté. V půl jedné odpoledne se mohli úředníci začít vracet,“ sdělila před polednem mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Anonym nahlásil bombu také v Mladé Boleslavi, uzavřeny byly všechny budovy magistrátu, včetně dopravního inspektorátu. Policie evakuovala všechny zaměstnance i návštěvníky, z hlavní budovy magistrátu na Komenského náměstí i žáky 1. základní školy.

Kvůli zásahu byl po poledni přerušen provoz na všech třech zmíněných nádražích. Obnoven byl krátce před 13. hodinou.

„Z důvodu přerušení provozu během zásahu Policie ČR došlo ke zdržení spojů ČD v rozsahu do cca 40 až 60 minut. Tyto opožděné vlaky nyní postupně odjíždějí z uvedených stanic. Některé vlaky byly po dobu uzavření vyjmenovaných stanic odkloněny a ukončeny, nebo začínaly na jiných vlakových stanicích, např. v Praze na nádražích Smíchov, Vršovice, Libeň nebo Holešovice,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Krátce před 13. hodinou začali policisté do budovy hlavního nádraží v Plzni pouštět zaměstnance Českých drah, záhy poté i cestující. Dopoledne do stanice žádné vlaky na žádost policie nepřijížděly, ani z ní neodjížděly.

Policie se psy prohledávala vyklizenou budovu plzeňského nádraží, vysypávala i odpadkové koše. Hlídkovalo zde patnáct až dvacet služebních vozů policie i strážníků. Vyklidili také parkoviště před budovou. K nádraží se poté vrátily autobusy náhradní dopravy, které musely kvůli ohlášené bombě odjet.

Na pardubickém magistrátu byly desítky policistů

Desítky policistů byly i v budově pardubického magistrátu na Pernštýnském náměstí. „O půl deváté na ústřednu magistrátu zavolal anonym s tím, že ve dvanáct hodin vybuchne na magistrátu bomba. Okamžitě jsme kontaktovali policii, která koná podle svých standardních postupů. Předali jsme jim telefonní číslo anonymního volajícího, protože se číslo na ústředně zobrazilo,“ řekl dopoledne mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Hrozba se týkala kolem dvou set zaměstnanců, podle Jelínka po anonymním telefonátu šli domů z důvodu překážky na straně zaměstnavatele a během dne se již na pracoviště nevrátí.

„Bezpečnostní opatření musí být přijata i v jiných budovách magistrátu. Vedení města využilo prostor jednací síně jedné akciové společnosti v centru města,“ dodal mluvčí. Na Pernštýnském náměstí nesměl nikdo zůstat až do půl jedné odpoledne. Náměstí bylo ze všech stran ohrazeno páskou.

Anonym ohlásil také uložení bomby na městském úřadu v Jičíně. Lidé ho museli opustit po 10. hodině. „Policie nám oznámila, že je u nás hlášena bomba, proto jsme evakuovali oba úřady, jak na Žižkově náměstí, tak v ulici 17. listopadu. Jde zhruba o 150 úředníků. Jelikož není úřední den, klientů tu nebylo tolik. Všichni byli evakuováni ven a nyní čekáme na výsledky,“ řekla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

„Za rok 2015 jsme řešili 214 případů podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy a zhruba polovina -120 případů - byla objasněna,“ řekla iDNES.cz mluvčí prezidia Janovská.

, , ,

Nejlepší videa na Revue