Sandra, Pamela a Lenka (zleva) úspěšně absolvovaly štafetový běh na pražském maratonu. | foto: Věznice Světlá nad Sázavou

Neuvěřitelná výzva, ale zdolaly ji. Vězeňkyně odběhly pražský maraton

  • 177
Vyčerpané, ale nadšené. Z lidí, z atmosféry, i ze samotného běhu. A šťastné, že to zdolaly a že několikaměsíční trénink nebyl zbytečný. Tak se do ženské věznice vrátily vězeňkyně, které v rámci projektu Yellow Ribbon Run běžely v neděli pražský maraton.

Byla neděle, devět hodin ráno, když zazněl pokyn ke startu a celá masa více než deseti tisíc běžců se dala do pohybu. V davu se objevily i tři odsouzené ženy, které si odpykávají trest v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou.

„Součástí maratonu bylo i 570 štafet firemního běhu. A mezi ně se po čtyřech měsících tréninků postavilo poprvé v historii i 32 běžců z 8 štafetových týmů Yellow Ribbon Run, aby se žlutou stužkou na triku podpořili integraci propuštěných vězňů zpět do společnosti,“ přiblížila mluvčí věznice Jana Rajdlová.

Právě na popud ředitelky věznice Gabriely Slovákové se celý projekt uskutečnil. Štafety se žlutou stužkou sestavili vězni, bývalí odsouzení, příslušníci vězeňské služby, zástupci kanceláře ombudsmana a ředitelé i zaměstnanci velkých firem. Ve světelské věznici se symbolické stužky vyráběly, při pražském maratonu jich bylo rozdáno pět tisíc.

Odsouzené ze Světlé byly rozděleny do týmů. Každá běžela přibližně deset kilometrů. A úspěšně, úkol splnily všechny, svůj úsek zvládly.

A pro všechny to byl mimořádný zážitek. „Bylo to nádherné - památky, Karlův most, lidé, kteří tleskali,“ rozplývala se čtyřiadvacetiletá Sandra. Maratonu se zúčastnila i sedmatřicetiletá Lenka a dvacetiletá Pamela.

Všechny jsou rády, že se vyplatila čtyřměsíční dřina. „Představovalo to pro ně překonání sama sebe, protože se předtím běhu vůbec nevěnovaly nebo věnovaly pouze sporadicky,“ konstatovala Rajdlová.

Vyměnila závislost na drogách za závislost na běhání

„Byla to neuvěřitelná výzva a jsme rády, že jsme ji zdolaly,“ nechala se po doběhnutí slyšet Sandra.

Její štafeta se v žebříčku Yellow Ribbon Run umístila nejlépe, skončila třetí. V celkovém pořadí jí patřila 167. pozice ze všech 570 startujících štafet.

S tréninkem začala trojice světelských vězeňkyň až v lednu. Z minulosti neměly s během příliš zkušeností. Lenka si ve věznici odpykává trest za drogovou činnost, Sandra za podvody a Pamela za loupežné přepadení. Jejich život se kolem sportu vůbec netočil.

Třebíčský místostarosta doběhl na pokraji kolapsu

Charitativních projektů je pražský maraton plný. Do jednoho takového se zapojil i třebíčský místostarosta Pavel Pacal. Pomáhal tím devítiletému Aleši Dennerovi, který trpí svalovou dystrofií a potřebuje absolvovat transplantaci kmenových buněk v Izraeli.

Nedělní dopoledne si ale místostarosta doslova protrpěl. „Měl jsem natrénováno na 3 hodiny a 40 minut. Od patnáctého kilometru mi vypověděl službu žaludek. Kdybych neběžel pro Aleška, tak to vzdám. Doběhl jsem na hraně kolapsu,“ popsal v cíli. Trať zvládl za 4 hodiny a 13 minut.

„Především mu chci poblahopřát k tak statečnému výkonu,“ ocenila snahu místostarosty Alešova maminka Eva Dennerová.

Ve sportovních aktivitách v nápravném zařízení si ale vůbec nevedly špatně a vychovatelka Zuzana Matlachová je pro účast na maratonu navrhla. „Byla jsem ráda a okamžitě souhlasila,“ řekla Lenka.

Přímo v areálu vězení jim personál vytyčil tréninkovou trať a od ledna do května na sobě všechny tři ženy právě pod vedením Matlachové poctivě pracovaly. „I pro mě to bylo nové. Musela jsem sehnat, dívkám rozdat a sama nastudovat spoustu informací o tréninkových metodách,“ vyprávěla před časem vychovatelka.

Odsouzené se netají tím, že by u běhu chtěly zůstat i do budoucna. „Vyměnila jsem závislost na drogách za závislost na běhání,“ usmívala se během jarních tréninků Lenka.

Je tak možné, že se trojice v budoucnu na pražském maratonu představí znovu. Třeba už každá za sebe. A hlavně, na svobodě. Sandře se to může povést už příští rok, volná by měla být v září.

Podívejte se, jak odsouzené ženy na maraton trénovaly:

3. března 2016