Srdce perníkový, nebo punkový? Oficiální píseň Pardubic sklízí posměšky

  • 57
Téměř 100 tisíc korun zaplatilo město Pardubice za svou novou „hymnu“. Chce ji pouštět na oficiálních akcích. Jenže písnička se okamžitě setkala s ostrou kritikou.

Píseň s názvem Srdce perníkový pochází z autorské dílny Aleše Březiny a Michala Kudláčka. Na nahrávání písně se podílela například Pardubická komorní filharmonie nebo chlapecký sbor Bonifantes a nazpíval ji herec Filip Kaňkovský.

„Melodická písnička má velmi moderní aranžmá a v jejím textu je snad vše, co je pro Pardubice typické,“ uvedla Alexandra Tušlová z tiskového úseku pardubické radnice.

Píseň ale moc chvály nesklidila. Na facebookové stránce radnice se okamžitě objevily kritické komentáře. „Radši bydlet v Hradci než slyšet tuhle písničku podruhé,“ uvedl například Tomáš Smejkal.

Píseň kritizují i odborníci z hudební branže. „Tohle je koncentrovaný amatérismus. Od tvůrců, přes lidi, kteří to schválili, až po ty, co se nestydí to oficiálně prezentovat. Je to špatně smíchaná hrůza. Jistě se brzy objeví v pořadu Hudební masakry,“ uvedl zvukař Lukáš „Lucky“ Botta.

Líbí se vám oficiální píseň pardubické radnice Srdce perníkový?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 16. května 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1443
Ano
Ano 106

Podobný názor má i pardubický člen Akademie populární hudby Jiří Petr. „Je mi z toho smutno. Posluchače tohle nemůže oslovit, nikdo si to nemůže zapamatovat. I česká hymna je kratší. Nedokážu si představit, že by se to hrálo třeba při zahájení Pardubického hudebního jara, Grand Festivalu smíchu nebo Pardubického festivalu vína. Je to tvrdší hudba, které chybí melodičnost. Spíš je to rap,“ řekl.

Hudební kritik MF DNES Ondřej Bezr považuje Srdce perníkový za úděsný výtvor. „Autoři písně zřejmě měli představu, že jejich písnička je ‚pro všechny‘, ale hlavně by měla oslovit ‚ty mladé‘. Jenomže představa, že hiphopový rytmus, smyčcová stěna a plus-minus melodický refrén, je něco, co momentálně hýbe světem ‚mladé‘ hudby, je zcela zcestná. Nehledě na to, že nikdo z mladých prostě nemůže reagovat na perly v textu o ‚punkovým srdci‘ jinak než výsměchem,“ uvedl.

„To všechno ještě povyšuje (nebo snižuje?) interpretace Filipa Kaňkovského, jenž se nemůže rozhodnout, zda bude rapovat nebo zpívat. Ne proto, že by měl na výběr, nýbrž proto, že neumí ani jedno,“ dodal Bezr.

O něco smířlivější je šéf produkce pardubického hudebního klubu Žlutý pes Miroslav Papež. „Udělat takovouhle věc není jednoduché. Píseň je po hudební stránce dobrá. Jak je interpretovaná, je věc jiná. Šlo by to ale dělat lépe,“ uvedl.

Zadání vzniklo již za předchozího vedení

Radnice se hájí tím, že záměr na pořízení písně o městu vznikl na konci roku 2013, tedy za předchozího vedení.

„Poté byl osloven Michal Kudláček, který v září 2014 prezentoval svoji představu a především již konkrétní demonahrávku tehdejšímu vedení města. Následně se schválil záměr vytvoření multižánrové znělky o městě s tím, že zakázku na základě prezentované představy a demosnímku získal právě pan Kudláček. Na základě toho již v podstatě bylo jasné, jak bude písnička znít,“ uvedl mluvčí radnice Radim Jelínek.

Cena, která se řadě lidí zdá přemrštěná, je za kompletní dodávku díla, tedy honorář za hudbu, text, honoráře hudebníkům, pronájem nahrávacího studia, notový přepis, závěrečný mastering a především kompletní autorská práva.

Zastání má radnice v šéfredaktorovi hudebního měsíčníku Headliner Honzovi Vedralovi, který ocenil, že se nejedná o prvoplánovou odrhovačku.

„Má příjemný, spíše nezávislý sound i nápad a v kategorii písní, které aspirují na to, stát se hymnami čehokoliv, patří určitě k těm kvalitnějším a ambicióznějším. Na druhou stranu ale postrádá zapamatovatelnost. Spíš než burácivý hit je to příjemně zpracovaná podkresová skladba s jistým divadelním šmrncem,“ uvedl Vedral.

S Bezrem se však shoduje v tom, že není nutné oficiální píseň města vůbec mít. „V dnešní době je to podobně důležité jako nosit tričko zastrčené do kalhot,“ řekl Vedral. Ten navíc upozornil, že by bylo mnohem logičtější, kdyby skladbu pro Pardubice složili slavní rodáci, jako je Vypsaná fixa nebo Michal Hrůza, který zde dlouho žil a jehož tvorba je s městem spjata.