VIDEO: Strojvedoucím z obýváku. Dráhy nabízejí virtuální cesty vlakem

  • 42
Fanoušci vlaků mají nové rozptýlení, které jim zabere hodiny času. Na novém interaktivním portálu Českých drah můžou sledovat vybrané tratě očima strojvedoucího. Na výběr mají hned několik kamer. Pro fajnšmekry je v nabídce i sledování podvozku během cesty, která trvá až půl druhé hodiny.

Nevšední podívanou nabízí internetová stránka pohledzvlaku.cz. Návštěvníkům nabízí možnost jet různými vlaky na čtyřech tratích: pendolinem z Františkových Lázní do Plzně, osobákem vltavským kaňonem z Prahy Masarykova nádraží do Kralup nad Vltavou, horskou železnicí zvanou Slezský Semmering ze Zábřehu na Moravě do Jeseníku a City Elephantem na velmi frakventované trati z Masarykova nádraží do Úval.

Nejdelší virtuální cesta lidem zabere hodinu a 27 minut. Přibývat mají postupně další tratě a typy vlaků včetně historických. Portál vytvářejí lidé kolem magazínu Českých drah.

„Podívat se na stanoviště v běžném provozu je téměř nemožné, stejně jako sledovat trať, všechna návěstidla a veškeré dění kolem železničního provozu z pohledu strojvedoucího. Přitom víme, že je řada železničních fanoušků i lidí, kteří vlakem cestují, a chtěli by pohled strojvedoucího zažít. Proto jsme se rozhodli postupně zmapovat nejzajímavější tratě a zájemcům je přiblížit,“ uvedl šéfredaktor Václav Rubeš.

Autoři projektu se chystají ukázat například trať Tábor – Bechyně s historickou „kapesní“ bobinou řady 100 nebo legendární Posázavský pacifik s ikonickou bardotkou.

Na každé trase je v nabídce pohled z pěti různých kamer umístěných ve vlaku. Kromě toho, že lze sledovat trať očima strojvedoucího, jsou k dispozici i boční pohled do kabiny, pohled shora, na podvozek a ze zadní části soupravy do krajiny. Okolí vlaku lze sledovat až z rychlosti 140 kilometrů za hodinu, které dosahuje pendolino na trati Plzeň - Františkovy Lázně.

„Techničtí fajnšmekři jistě ocení kameru, která je umístěna přímo na podvozku. U pendolina tak divák může sledovat unikátní záběry systému aktivního naklápění,“ dodal Rubeš.

Kromě sledování videa nabízí webový portál další informace. Zejména interaktivní mapu, z níž je zřejmé, kudy vlak právě projíždí, jakou rychlostí a co jej dál čeká. Kurzorem myši se lze přesouvat na libovolná místa. Železniční nadšenci se dozvědí také potřebné informace o trati i vlaku, kterým „jedou“, nebo o zajímavých místech v okolí.

Podle tiskové zprávy Českých drah se chystají i další vylepšení, například odkaz na virtuální prohlídku vozidel, ze kterých byl záznam pořízen.

Nevšední možnost pro dopravní nadšence připravil také portál Playtvák, který patří do skupiny MAFRA, vlastnící mj. iDNES.cz. V přímém přenosu z webkamery můžete sledovat odjezdy a příjezdy vlaků na Hlavním nádraží v Praze.