Hokejisté Tampy slaví postup do finále Východní konference. | foto: AP

Tampa vyřadila Islanders a je prvním finalistou Východní konference

• 17
Hladce 4:1 na zápasy skončila série 2. kola play-off hokejové NHL mezi Tampou Bay a Islanders. Finalisté loňského Stanley Cupu udělali rozhodující krok nedělní výhrou 4:0, postup slaví i Češi Ondřej Palát a Andrej Šustr.

V pěti zápasech si poradili v úvodní sérii s Detroitem a stejný výsledek zopakovali i ve 2. kole proti Islanders. Tampa Bay si tak zahraje finále Východní konference už druhý rok za sebou.

Postupem do hlubší fáze play-off Ligtning navíc zvýšili šanci, že se ještě v dané sezoně vrátí do akce jejich kapitán Steven Stamkos. Kanadský kanonýr se již vyléčil ze zranění v horní části těla a začal s přípravou na ledě.

6. Jakub Voráček (PHI), 6z. - 1b. (1+0)
7. Dmitrij Jaškin (STL), 1z- - 1b. (1+0)
8. Jiří Hudler (FLA), 6z.- 1b. (0+1)
9. Marek Židlický (NYI), 5z. - 1b. (0+1)
10. Andrej Šustr (TBL), 10z. - 1b. (0+1)
11. Roman Polák (SJS), 9z.- 0b.

12. Radko Gudas (PHI), 6z.- 0b.
13. Michal Rozsíval (CHI), 4z.- 0b.
14. T. Fleischmann (CHI), 4z.- 0b.
15. Jakub Kindl (FLA), 1z. - 0b.

Tučně jsou hráči stále ve hře o Stanley Cup.

Hlavní hvězdou rozhodující partie, která skončila jasně 4:0 byl obránce Victor Hedman (2+0) a bezchybný gólman Ben Bishop (pochytal všech 28 střel soupeře).

Své první trefy Hedman dosáhl už ve 14. minutě po střele z otočky v prostoru mezi kruhy. V 19. minutě lovil Thomas Greiss ze sítě druhý puk poté, co po výpadu zpoza brány skóroval urostlý forvard Brian Boyle.

Podruhé Hedman udeřil v 25. minutě, když v přesilovce propálil vše co mu stálo v cestě bombou zpoza levého kruhu. Poslední slovo utkání si vzal v 45. minutě proměněným samostatným únikem nejlepší střelec dosavadního průběhu play-off - Nikita Kučerov. Ruský šikula má na kontě už devět branek.

Češi v sestavě vítězů, útočník Ondřej Palát (17:51, +/-: 0, 1 střela) a obránce Andrej Šustr (13:49, +/-: 0), se bodově neprosadili. Hostující Marek Židlický po pěti odehraných partiích zůstal podruhé za sebou jen mezi náhradníky Islanders a sezona pro něj skončila.

NHL, 2. kolo play-off

Východní konference - 5. zápas:
Tampa Bay - NY Islanders 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
14. a 25. Hedman, 19. Boyle, 45. Kučerov. Střely na branku: 25:28. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Bishop, 3. Boyle (všichni Tampa Bay). Konečný stav série: 4:1.