Požár v kanadské provincii Alberta v okolí města Fort McMurray (7. května 2016)

Požár v kanadské provincii Alberta v okolí města Fort McMurray (7. května 2016) | foto: AP

Požár je příliš silný, letadla ho nezkrotí, líčí novinář dění v Kanadě

  • 83
Mohutný požár v kanadské provincii Alberta už vyhnal ze svých domovů desítky tisíc lidí. Hasiči s ním zatím bojují marně. Už tak vážnou situaci komplikuje i to, že letadla hasičů nemohou kvůli síle živlu shazovat vodu dostatečně nízko. „Ani hašení ze vzduchu tak není moc účinné,“ popsal iDNES.cz situaci z Edmontonu novinář Petr Adler.

Ač je Edmonton od zasažené oblasti vzdálený stovky kilometrů, podle česko-kanadského novináře na volné noze je už i tam cítit kouř. Kanada navíc řádící živel v provincii Alberta na západě země detailně sleduje. Požáru přeje počasí a nabývá stále na síle. Aspiruje tím na titul nejdražší přírodní katastrofy v dějinách Kanady (více o vývoji požáru jsme psali zde).

Publicista Petr Adler

Publicista Petr Adler se narodil 18. dubna 1943 v Glasgow. V roce 1968 pracoval v tiskové agentuře ČTK a jako reportér týdeníku Mladý svět. I po odchodu do emigrace v roce 1980 pracoval jako novinář. Dlouhodobě žije v Edmontonu, kde se věnoval sportovní novinařině, zejména NHL.

Jaká je situace v Edmontonu? Je ten požár vidět?
Situace je napjatá po celé provincii Alberta. V Edmontonu požár bohudík vidět není, Fort McMurray (nejzasaženější oblast, pozn. red.) je přeci jen od nás 430 km na sever, ale kouř už začínáme cítit.

Jak to aktuálně vypadá přímo ve Fort McMurray? Jsou tam ještě nějací lidé? A co okolní vesnice?
Fort McMurray se dá v tuto chvíli popsat výrazem město duchů - my říkáme ghost town. Je tam sice ještě pár lidí, ale v převážné většině jsou to profesionální záchranáři. Jelikož většina obcí kolem je jihozápadně, okamžité nebezpečí jim nehrozí, ale kdyby se měl změnit vítr... hrůza to domyslet.

Co je vůbec Fort McMurray za zónu? Je to normální městečko? Jezdí tam nějací turisté a víte o nějakých Češích či Čecho-Kanaďanech?
Jak už jsem uvedl, město je zhruba 430 km severně od Edmontonu. Po silnici číslo 63 se to dá zvládnout pohodlně za čtyři hodiny. Ale ono teď nemá přímo statut města. Jsou to takzvaná území městských služeb (urban service area, kvůli roztříštěnosti podniku naftového průmyslu).

Byl jsem tam sám několikrát, zajímavé je, že jsem se tam nikdy necítil nebezpečně. Žije tam zhruba 80 tisíc lidí a ti většinou pracují v naftovém průmyslu. Ale mají tam i pár základních i středních škol, divadlo, koncertní síň a galerii. O Češích v té oblasti nevím, ale může to být i proto, že jsem se o to nikdy nezajímal.

Co zmíněná silnice 63 na sever? Dá se po ní jezdit? Vede i do nějakých vesnic na sever od Fort McMurray?
Provoz po silnici 63 je v závěrečných částech silně omezen. Hlavně proto, že si záchranáři nepřejí, aby museli dávat pozor na civilisty, kteří tam nemají co dělat. A také proto, aby mohli vozit případnou techniku.

Jak reagují lidé v Edmontonu i jinde? Hlásí se nějací dobrovolníci, jsou nějaké sbírky a nenastala nějaká panika?
Panika zatím není žádná. Většinou se lidé snaží pomáhat. Profesionální hasiči však nemají moc zájem o dobrovolníky při hašení. V obcích dostatečně vzdálených od Fort McMurray, kam záchranné služby převážejí evakuované, je dobrovolníků dost: poskytují přístřeší a tak dále. Lidé jinak posílají dary pro evakuované, hlavně prostřednictvím červeného kříže.

Do pomoci se zapojila i obě mužstva NHL v Albertě (Calgary Flames a Edmonton Oilers), která poslala dost peněz, řádově ve stovkách tisíc. Přidali se také Winnipeg Jets z Manitoby, NHL jako taková, ale také liga kanadského fotbalu (verze amerického fotbalu, pozn. red.) i samotná dvě mužstva z naší provincie Alberta - Edmonton Eskimos a Calgary Stampeders.

A například kanadský golfista z nejvyšší soutěže PGA oznamil, že za každé birdie, které se mu podaří, pošle Červenému kříži pět set dolarů.

Jaké jsou šance, že se požár podaří zastavit? Proč není možné využít vody z řeky Athabasky?
Teoreticky je možné vše. Tady ta potíž ale nabývá i jiných rozměrů. Loni na podzim jsme tu měli provinční volby. Desetiletí nám vládli konzervativci, ale v posledních několika letech začali být trochu arogantní, takže voliči ve snaze je vystrašit začali volit pro jiné. Samozřejmě, že se to trochu přehnalo, a tak tu najednou máme vládu sociální demokracie. A ta jako jedno ze svých prvních opatření srazila v rozpočtu částku na hašení podobných průšvihů o celých 80 procent. Byl kolem toho velký rozruch a díky tomu požáru se zdá, že budou nakonec stranou jednoho jediného volebního období. Průšvih je, co za škody při tom ještě nadělají.

Druhá potíž spočívá v tom, že takzvané vodní bombardéry (požární letadla) jsou sice kanadským vynálezem, ale požár je tak velký a rozžhavený, že se nemohou dostat do nižších poloh, aby mohly hasit hořící místa cíleně. Kdyby létaly oněch potřebných 30 až 50 metrů nad zemí, mohly by stroje vybuchnout. Takže ani hašení ze vzduchu není moc účinné.

Zároveň bezpečnostní úřady v USA se už dva dny zmiňují, že řada podobných požárů v západní části světadílu vypadá podezřele, jako by je někdo založil záměrně. Padlo i slovo terorismus...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue