Pobřeží Baltu má své kouzlo. Vpravo na kameni leží lachtan.

Pobřeží Baltu má své kouzlo. Vpravo na kameni leží lachtan. | foto: František Dvořák, iDNES.cz

Češi se vracejí k Baltu. Destinace z dob socialismu volí i kvůli horku

  • 147
Zájem o pobyty u moře v Polsku a Německu roste o desítky až stovky procent. Kdysi jedno z mála míst na mořském pobřeží, kam se mohli dostat Češi bez speciálních povolení socialistických úřadů, potom dlouhá léta „exotika“ vzdálená pár set kilometrů. Nyní zájem o dovolenou u Baltu opět strmě roste.

„Velký obrat začal loni v době velkých veder. Chladnější počasí najednou přestalo vadit a bylo spíše výhodou. Lidé si navíc začali všímat, že jde o snadno dostupnou destinaci, kde po cestě nehrozí velké kolony,“ říká Michal Utěkal z cestovní kanceláře Geovita, která se na Polsko specializuje. Destinaci nahrává i to, že lze o odjezdu rozhodnout na poslední chvíli.

Na socialistickou dovolenou zapomeňte. Jaké je to na Rujáně dnes?

„V letošním roce evidujeme zvýšený zájem klientů o destinace na severu Evropy. Jedná se zejména o poznávací zájezdy, ale i u pobytových zájezdů je velký meziroční nárůst poptávky. V případě Polska jsou to dokonce desítky procent,“ potvrzuje obchodní ředitel Zajezdy.cz Stanislav Mrázek.

Z nepříliš teplého Baltského moře se nikdy nestane pro Čechy nové Chorvatsko, ale lidí mířících na sever rychle přibývá. „Nejde o masu turistů, jde řádově o jednotky tisíc,“ říká Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Na rostoucí popularitě se podílejí i zkušenosti těch, kteří do Polska či Německa jezdí pravidelně. „V Polsku se bez problémů domluvím, je to pro mě nejblíže a vyjde mě to levněji než dovolená v Česku,“ říká například Petr Herodes z Liberce, který u Baltu trávil dovolenou čtyři roky po sobě.

Pro dovolenou na sever od českých hranic mluví i další důvody: větší bezpečí a kratší vzdálenost. Zejména ze severních částí republiky trvá cesta kolem šesti hodin, vybudováním dálnic se velmi urychlilo cestování po Polsku.

V Německu se příliš ušetřit nedá

Úspora financí naopak příliš neplatí v případě Německa, kde je baltské pobřeží vyhledávanou letní destinací.

Podívejte se na luxusní komplex na Rujáně:

29. července 2015

„Registrujeme velkou poptávku po ubytování od českých zákazníků hlavně v Německu, ale narážíme na problém s kapacitou. Proto teď hledáme alternativy, které nejsou tak obsazené, k nejznámějším střediskům Rujána a Usedom na pobřeží Baltu,“ říká Udo Wichtert z CK Neckermann. Penziony a hotýlky neobsazují rychle pouze Němci. Podobný boom domácích návštěvníků zažívá také Polsko.

Jednou z hlavních nevýhod Baltu je nevyzpytatelné počasí. Lidé, kteří tam jezdí pravidelně, potvrzují, že je to otázkou štěstí. Protože se ale počasí často mění, chladno většinou netrvá dlouho.

Voda je rozhodně studenější, než na co jsou Češi zvyklí ze Středomoří. Pro řadu lidí, kterým vysoké teploty nevyhovují, je však Balt příjemným kompromisem.

Poláci nicméně podle Utěkala na nepřízeň počasí myslí čím dál častěji a v oblasti nabízejí spoustu jiné zábavy pro případ, že je venku ošklivo. Navíc mají Čechy v oblibě a chovají se k nim lépe než obyvatelé jiných zemí.

Statistiky cestovních kanceláří letos ukazují celkově větší oblibu sousedních zemí. Například podle Invie letos stouply na dvojnásobek objednávky dovolené na Slovensku a o 50 procent v Maďarsku.