VIDEO: Rytířský masakr. Podívejte se na to nejlepší z Bitvy národů

  • 36
Řežou do sebe vší silou, sekerami, palcáty, meči. Strhávají se na zem, kopou do sebe a mlátí se štíty. Středověký historický boj je plnokontaktní sportovní disciplína plná adrenalinu a brutality. Na pražský Petřín ji přivezl mezinárodní šampionát Bitva národů.

Mistrovství se účastní bojovníci a bojovnice z třiceti zemí, a to v několika kategoriích. Zápolí v duelech, ve skupinových bitvách (muži v počtech pět na pět, ženy tři na tři) a v divácky snad nejatraktivnější kategorii hromadných bitek, v níž proti sobě nastoupí jednadvacetičlenné rytířské kohorty.

Středověký historický boj je věrnou kopií někdejších rytířských soubojů, vlastně jen s několika málo rozdíly. Zbroj je samozřejmě z kvalitnějších materiálů, jsou zapovězeny rány do genitálií, zadních jamek loketních a kolenních kloubů, nemůže se sekat do zátylku. Vše ostatní je povoleno.

Nejvíce ran vede na hlavu, protože trčí mimo štít i mimo kryt mečem. Je však výtečně chráněná. Kryje ji helma konstruovaná stejným postupem jako ve středověku. Je v ní prošívanice a je konstruovaná tak, aby měla deformační zónu, aby se rána nepřenášela na lebku, ale přenesla se dolů do svalů ramen a krční páteře. „Když se podíváte dovnitř helmy, zjistíte, že jsou v ní takzvané vývazy. Prošívání není napevno, jsou tam švy, které pruží, tudíž ránu tlumí. Zároveň helma nesedí přímo na lebce, mezi ní a lebkou je volný prostor, dost velký, dejme tomu patnáct centimetrů,“ vysvětluje český bojovník Tomáš Gajdošík. Rána jde proto přes vývazy, ony švy, přes vycpávanici, prošívaný vnitřek a nakonec se transformuje v tlak na krční páteř a ramena. Bojoník ji vůbec necítí jako náraz do hlavy.

Český bojovník

Tomáš Gajdošík

Vracíme do šermu středověkou brutalitu, říká Tomáš Gajdošík.

Souboje jsou vysilující. Ve zbroji a helmě jsou teploty kolem padesáti stupňů Celsia, bojovník špatně vidí a téměř se dusí. Kromě šermu se mu hodí i zápasnická a kickboxerská příprava, protože na bojišti využívá i strhů, kopů a úderů pěstmi. Právě proto se mnozí zastánci klasického šermu dívají na středověký historický boj jako na příliš brutální, „řeznický“ a neúhledný. Jeho zastánci však namítají, že právě svou neučesaností má k někdejším bitvám mnohem blíže.

Mistrovství Bitva národů, které se v Praze koná již podruhé, začalo 5. května a vrcholí finálovými turnaji v pondělí 9. května. Právě ty jste mohli sledovat na iDNES.cz v přímém přenosu.