Drsná gorilí máma Shinda už s mládětem vyráží ven. Vozí ho na zádech

  • 4
Čtvrteční sluníčko rozhodlo a chovatelé mohli gorilí rodinu z pražské zoo i s nejmladším přírůstkem bez obav vypustit do venkovního výběhu na zelenou trávu. Samice Shinda s mládětem vyrazila ven první, Richard se jako obvykle spíš držel zpátky. Zato Kiburi s Nuruem řádili na trávě jako utržení ze řetězu.

Shinda se předvádí jako úžasná máma. Na jednu stranu se s ničím nemaže a třeba při krmení si klidně uvolní obě ruce. V tu chvíli je jen na mláděti, aby se jí na břiše udrželo samo. Na druhou stranu je pro ni její prvorozený potomek na prvním místě a velice pečlivě vnímá jeho potřeby. (O porodu čtěte zde.)

S mládětem poprvé venku

„Například když jsem ve čtvrtek v podvečer gorily kontroloval, přišla se Shinda s mládětem podívat ke mně k mříži. A když se chystala odejít, nahodila si mládě na rameno, aby si ho přesunula na záda. Nebyl to zrovna jemný pohyb, takže mládě v tu chvíli začalo brečet. Ale hned bylo jasné, že se Shinda sice s výchovou nemaže, nicméně chování a potřeby svého mláděte velice citlivě vnímá. Okamžitě si ho stáhla zpět do náruče, aby se uklidnilo,“ popisuje Shindino vzorné mateřské chování kurátor chovu goril Vít Lukáš.

Mláděti jsou dva týdny a v pavilonu vládne pohoda

Úvodní video zase zachycuje Shindu s mládětem, jak ve čtvrtek spolu s ostatními nedočkavě přešlapovala u šubru, aby už už mohla ven. Nenechala se převálcovat a s mládětem na břiše vyrazila do terénu jako první. Zřejmě se nemohla dočkat čerstvé trávy, kterou se pak velmi vydatně ládovala.

Přijďte se rozloučit s orangutanem Gempou

Gorily nejsou jedinými lidoopy, za kterými se můžete do pražské Troji vypravit, v pavilonu Indonéská džungle najdete i orangutany sumaterské (více o nich zde).

Právě tento víkend tu bude naposledy vidět sameček Gempa, syn samice Mawar, který v pondělí odcestuje do zoo Pairi Daisa v Belgii, aby tu s vybranou samicí vytvořil nový chovný pár.

Samec Gempa má s nevlastní sestrou Diri moc pěkný vztah.
Orangutaní samec Gempa do Prahy přicestoval před necelými pěti lety jako mládě,...

Samec Gempa, vlevo s nevlastní sestrou Diri.

Rozloučení s Gempou proběhne v 8:30 a v 15:30 u venkovní expozice. (Celý víkendový program komentovaných krmení zde.)

A je vidět, že se jí s narozením mláděte pomalu vrací ztracené sebevědomí (jak ji ostatní samice připravily o vedoucí pozici, čtěte zde). „Jednoznačně je teď Shinda mnohem sebevědomější a na jejím chování je to znát, i když se s mládětem obvykle drží spíš stranou od ostatních,“ potvrzuje kurátor chovu goril Vít Lukáš. „Je si dobře vědoma, že jako na samici s mládětem si na ni nikdo ze skupiny nic nedovolí.“

Ostatní samice se od ní drží zpátky a respektují ji, jen Kijivu, ke které mládě občas odloží, si troufne přijít blíž. Pro Richarda je mládě zatím příliš malé, aby ho zajímalo, Nuru se od Shindy drží stranou preventivně, jen Kiburi nezapře svoji pubertu a Shindě dá občas škodolibě pořádnou herdu do zad a uteče. Ta ale zůstává v klidu. Dokud je její mládě v bezpečí, stojí jí Kiburi maximálně za ohlédnutí.

Podívejte se, jaká rodinná pohoda v gorilím pavilonu vládne:

A kdy můžete gorilí rodinku opět zastihnout venku? „Úplně přesně se to dopředu naplánovat nedá, chovatelé o tom rozhodují až daný den podle konkrétního počasí, i na tom, jak se během dne mění,“ vysvětluje kurátor.

Rvačka gorilích kluků na trávě. Šestiletý Kiburi se zakusuje do mladšího Nurua.

Nezáleží totiž jen na venkovní teplotě, ale i teplotě pocitové, která může být mnohem nižší a mláděti by pak byla zima. Zrovna tak může nepříjemně foukat, i když svítí sluníčko a podobně. Někdy tedy lze gorily zastihnout ve venkovním výběhu už dopoledne, jindy až v odpoledních hodinách. Tento víkend by ale mělo počasí přát i gorilám, venkovní výběh si totiž skutečně užívají.