Faksa gólem pomohl Dallasu k výhře, Nashville slavil až ve 112. minutě

• 40
Český hokejový nováček Radek Faksa se ve čtvrtek blýskl svým třetím zásahem v play-off NHL a pomohl tak Dallasu k důležité výhře 3:2 po prodloužení na ledě St. Louis. Stav série je vyrovnaný 2:2 na zápasy. Prodlužovalo se také v Nashvillu, kde se zrodil zatím nejdelší zápas letošního Stanley Cupu. Až ve 112. minutě zařídil domácím výhru 4:3 nad San Jose a s tím spojené srovnání na 2:2 na zápasy útočník Mike Fisher.

Po úterním vysokém triumfu 6:1 měli hokejisté St. Louis o dva dny později na domácím ledě jedinečnou šanci přiblížit se k postupu do finále Západní konference. Dallas ovšem další selhání nedopustil a z vyrovnaného souboje odešel po těsném výsledku 3:2 z prodloužení nakonec jako vítěz a srovnal tak sérii na 2:2 na zápasy.

7. Jiří Hudler (FLA), 6z.- 1b. (0+1)
8. Marek Židlický (NYI), 5z. - 1b. (0+1)
9. Roman Polák (SJS), 9z.- 0b.
10. Andrej Šustr (TBL), 8z. - 0b.

11. Radko Gudas (PHI), 6z.- 0b.
12. Michal Rozsíval (CHI), 4z.- 0b.
13. T. Fleischmann (CHI), 4z.- 0b.
14. Jakub Kindl (FLA), 1z. - 0b.

Tučně jsou hráči stále ve hře o Stanley Cup.

„Hodně hráčům se to vůbec nepovedlo, i celkově výkon týmu ze zápasu číslo 3 tak za nic nestál. Teď ale musíme ocenit, jak jsme to dokázali přejít,“ hodnotil zlepšení na straně Stars útočník Patrick Sharp, jenž ve 3. minutě prodloužení asistoval u rozhodující trefy Cody Eakin.

Jako první se ale v utkání radovali domácí Blues. V 11. minutě se ze samostatného úniku proti Kari Lehtonenovi prosadil kanonýr Vladimir Tarasenko, jehož obrana Dallasu trestuhodně nezachytila. Nejtěsnější vedení St. Louis vydrželo až do úvodu druhé dvacetiminutovky, ve které hosté dvěma slepenými góly vývoj otočili.

V 25. minutě potrestal obrovskou hrubku v rozehrávce od obránce Joela Edmundsona český mladík v sestavě Stars Radek Faksa (18:00, +1, 3 střely, 1+0). Své třetí trefy v play-off docílil po prudké ráně z prostoru mezi kruhy. Krátce na to se faulem provinil domácí kapitán David Backes a v přesilovce Jason Spezza přihrál před bránu Jamiemu Bennovi, který puk za Briana Elliotta ještě neprotlačil ovšem dorážející Patrick Sharp se již nemýlil.

V 34. minutě se ale v přesilovce radovali i domácí, na 2:2 vyrovnával Paul Stastny po teči rány Tarasenka. Po bezbrankové třetí třetině pak ukončil prodloužení už v jeho třetí minutě zmiňovaný Eakin. Vše rozjel kapitán Jamie Benn ve středním pásmu přihrávkou do pravé strany Sharpovi. Ten zatáhl puk do útočné třetiny a na levém kruhu uvolnil Eakina, který střelou zápěstím překonal přemísťujícího se Elliotta nad pravým ramenem.

Kromě střelce Faksy v dresu Dallasu slavil výhru i druhý Čech Aleš Hemský (17:04, -1, 4 střely). Mladík Dmitrij Jaškin na svůj první start v play-off stále čeká mezi nehrajícími náhradníky St. Louis. Série pokračuje pátým duelem v sobotu na ledě Dallasu.

Po dvou triumfech z domácího ledu se hokejisté San Jose v roli nejnebezpečnějšího týmu NHL ve venkovních startech přesunuli na led Nashvillu jako favorité. Napoprvé ale své vedení v sérii nezvýraznili a šanci na zvrat oživil Nashville po výsledku 4:1.

V pořadí čtvrtý duel pak dospěl až do třetího prodloužení a zatím nejdelší utkání letošního play-off (ve druhém prodloužení se dvakrát rozhodovalo v souboji Islanders s Floridou a jednou v sérii mezi Chicagem a St. Louis) nakonec proměnili ve vyrovnání série na 2:2 domácí Predators. Až ve 112. minutě uspěl dorážející útočník Fisher.

Predators se ujali vedení v zápase už po 41 vteřinách od zahajovacího buly. Produktivní obránce Mattias Ekholm pálil od modré čáry. Puk se následně před brankářem Martinem Jonesem zastavil o jednoho z bránících borců, načež připravený Colin Wilson již neměl problém s jeho dopravením do odkryté části brány. Hosté odpověděli po nenápadné akci ze 4. minuty. Ofenzivní zadák Brent Burns dostal kotouč na pravé křídlo a střelou od mantinelu nachytal Pekku Rinneho.

Zpět na stranu Nashvillu se vedení překulilo po pěkné akci v 10. minutě. Švýcarský reprezentant Roman Josi v útočném pásmu přenechal kotouč Jamesi Nealovi, který vypálil a Jones puk jen vyrazil přesně na hokejku Mika Fishera. Ten pak zakončoval do odkrytého prostoru. Sharks ovšem kontrovali ve druhé třetině, kdy se ujala bomba Joonase Donskoie.

Po využité přesilovce Burnse, jenž se v 47. minutě zapsal podruhé v daný večer mezi střelce, šli hosté dokonce do trháku. Do prodlužujícího se maratonu ovšem utkání v 56. minutě poslal domácí kanonýr James Neal. I přes řadu šancí na obou stranách a dokonce neuznaný gól San Jose z první nadstavené dvacetiminutovky se utkání natáhlo až do třetího prodloužení. Nejdelší zápas v klubové historii Nashvillu pak ukončil až ve 112. minutě dorážející útočník Mike Fisher. V hostujícím dresu tak odcházeli do kabin zklamaní Češi, Tomáš Hertl (34:06, +/-: 0, 5 střel) a Roman Polák (26:14, +/-: 0).

NHL, 2. kolo play-off

Západní konference - 4. zápasy:
St. Louis - Dallas 2:3 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
11. Tarasenko, 34. Stastny - 25. Faksa, 26. Sharp, 63. Eakin. Střely na branku: 26:28. Diváci: 19 770. Hvězdy zápasu: 1. Eakin (Dallas), 2. Pietrangelo (St. Louis), 3. Lehtonen (Dallas). Stav série: 2:2.

Nashville - San Jose 4:3 ve třetím prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0, 0:0, 1:0)
10. a 112. Fisher, 1. Wilson, 56. Neal - 4. a 47. Burns, 35. Donskoi. Střely na branku: 45:47. Diváci: 17 188. Hvězdy zápasu: 1. Fisher, 2. Rinne, 3. Wilson (všichni Nashville). Stav série: 2:2.