Ilustrační snímek | foto: Reuters

České stopy v Islámském státu: rozbušky ze Vsetína, munice z Vlašimi

  • 78
Teroristické hnutí Islámský stát má ve svém arzenálu i munici z Česka. Dostalo se k ní ještě dříve, než vláda začala ve velkém dovážet náboje iráckým Kurdům. Džihádisté se dostali k českým rozbuškám, z nichž vyrábějí bomby. Dvou z nich se Kurdové zmocnili dřív, než je teroristé stačili odpálit.

Když loni kurdské milice z Lidových obranných jednotek (YPG) osvobodily severosyrské Kobani z područí džihádistů, čekal je velký únorový úklid. V ulicích, domech a zbrojních skladech Islámského státu se povalovaly tuny válečného haraburdí, ale také funkční a nebezpečné zbraně včetně bomb, které teroristé na útěku už nestihli odpálit.

Teroristé shánějí zbraně i v Česku

Válka se musí živit z obou stran, říká pražský zbrojař

Masakr, který džihádisté zřejmě plánovali, měl nést i českou stopu. Zkázu měl totiž rozpoutat detonátor vyrobený ve Vsetíně. Rozbušku z Valašska měla i bomba, kterou se o dva měsíce později podařilo zajistit v iráckém Kirkúku.

Britská organizace Conflict Armament Research (CAR) původ rozbušek odhalila díky vyraženým výrobním značkám. Ve své zprávě z letošního února píše, že pocházejí z České republiky, kde je někdy před rokem 1998 vyrobila společnost Zbrojovka Vsetín - INDET.

Mohly však vzniknout ještě v Československu, kdy firma působila pod mírně odlišným názvem. Redakce iDNES.cz společnost, která se v současnosti jmenuje ZVI, a.s., požádala o vyjádření. Odpověď však nepřišla.

Rozbušky z produkce vsetínské zbrojovky, které se našly v Kobani (vlevo) a Kirkúku (vpravo).

Pět let stará munice ze středních Čech

Česko se na výzbroji džihádistů podepsalo ještě v další oblasti. Bojovníci Islámského státu střílejí mimo jiné i tuzemskou municí. Na syrských bitevních polích se po jeho řádění našly lovecké a sportovní náboje typu .308 Winchester (7,62 mm × 51 mm), které v roce 1987 vyrobila vlašimská zbrojovka Sellier & Bellot.

Vlevo je snímek českého náboje nalezeného v Sýrii. Vpravo náboj stejného typu.

Téměř 30 let stará munice mohla na Blízký východ dorazit prakticky odkudkoli, nejsnáze ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jak ovšem iDNES.cz sdělil jeden z terénních výzkumníků CAR, středočeský původ má i nejméně jedenáct zabavených zásobníků výrazně pozdějšího data.

„Kromě Winchesteru jsme objevili také náboje 9 × 19 mm nesoucí výrobní značku S&B. Znamená to, že je rovněž vyrobil Sellier & Bellot, a to v roce 2011. Zdokumentovali jsme je roku 2014 v Sýrii, odebrány byly přímo bojovníkům Islámského státu,“ řekl redakci muž, který jezdí výzbroj islamistů zkoumat přímo do Iráku. Kvůli své bezpečnosti nechtěl být jmenován.

Výzkumníci v terénu

Munici teroristů z Islámského státu a její cestu do Sýrie či Iráku se snaží mapovat organizace Conflict Armament Research. Sídlí v Londýně, ale své výzkumníky vysílá přímo na Blízký východ.

„Každý jednotlivý předmět, který dokumentujeme a mapujeme, jsme našli přímo v terénu - žádná dokumentace na dálku. Naše výzkumné týmy jsou takřka neustále v Iráku, Sýrii i dalších zemích, kde působíme,“ řekl iDNES.cz jeden z nich.

Na syrském území CAR úzce spolupracuje s kurdskými milicemi YPG, které bojují s džihádisty na severu země. V Iráku se organizace spojila s Pešmergy, místní armádou i federální policií.

„Dokumentujeme materiál zabavený Islámskému státu, nebo ten, který za sebou nechali, když byla oblast osvobozena,“ upřesňuje terénní výzkumník.

Za pouhé tři týdny během července a srpna 2014 CAR prozkoumal 1 730 zásobníků z 21 zemí světa. Českých bylo osmnáct, stejný počet jich pocházel přímo ze Sýrie, z Iráku dokonce ještě méně.

Nejvíc munice zabavené islamistům vzniklo v USA, Číně a Sovětském svazu.

Munice se nedá vystopovat, chybí původní krabička

„Náš tým bohužel nenašel obaly ani vývozní dokumenty, takže se řetězec dodávky nedá vystopovat,“ doplnil terénní výzkumník organizace CAR.

Jeho slova potvrzuje i samotná zbrojovka, která o nálezu svých nábojů v Sýrii před dotazem iDNES.cz podle svého vyjádření vůbec nevěděla.

„V případě zajištění nábojů v originálních obalech jsme schopni dohledat zákazníka dle identifikačního čísla na krabičce,“ uvedla Klára Bechyňová ze společnosti Sellier & Bellot.

Pohyb jednotlivých nábojů a zásobníků se už však zmapovat nedá.

Vlašimská zbrojovka loni utržila asi 3,5 miliardy korun a drtivou většinu své produkce vyvezla zhruba do 80 zemí po celém světě. České náboje se tedy do skladů Islámského státu mohly dostat prakticky odkudkoli. Téměř jistě do Sýrie neputovaly přímo z Česka.

České rozbušky se našly v iráckém Kirkúku a syrském Kobani (červené značky). Modrý symbol značí oblast zvanou Avdoké nedaleko Kobani, kde Kurdové zabavili teroristům českou munici.

České rozbušky se našly v iráckém Kirkúku a syrském Kobani (červené značky). Modrý symbol značí oblast zvanou Avdoké nedaleko Kobani, kde Kurdové zabavili teroristům českou munici.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Odkloněné zásilky, válečná kořist, krádeže i přímý prodej

„V tuto chvíli existuje několik možných způsobů, jak může materiál, který dokumentujeme, skončit v rukou Islámského státu: krádež, válečná kořist, přímé dodávky a odklon zásilek směřujících jinam,“ upozorňuje CAR. Nález munice a rozbušek z Česka tedy neznamená, že by radikálové zboží nakoupili přímo od českých zbrojařů.

Například právě do Iráku už Česká republika dodala miliony nábojů do kulometů, samopalů, pět tisíc ručních granátů a stejný počet nábojů do pancéřovek RPG-7. Balíky české munice do země přepravují Američané už od roku 2014, letos na Blízký východ zamířily i tisíce samopalů (psali jsme zde).

Vůbec první dodávku munice pro Kurdy ovšem česká vláda oznámila až na konci srpna 2014 - tedy v době, kdy už měli výzkumníci z CAR české náboje déle než měsíc zdokumentované.

25. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue