Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Policie může vniknout do obydlí držitele zbraně, schválili poslanci

  • 647
Poslanci v pátek schválili vládní novelu zákona o střelných zbraních. Prošly i sporné paragrafy umožnující policii vniknout v případě podezření do obydlí legálních držitelů zbraní. Podle opozice to znamená omezení domovní svobody. K dalšímu jednání o zákazu kouření v restauracích se poslanci na pátečním jednání nedostali.

Novelu zákona o zbraních při pátečním hlasování podpořilo celkem 93 ze 157 přítomných poslanců. Proti bylo 35 zákonodárců. Novela nyní putuje do Senátu.

Zákon, který zpřísní podmínky pro legální majitele střelných zbraní, reaguje na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe. V zákoně zůstala kontroverzní pravomoc policie zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v obydlí. Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází.

Omezení domovní svobody, kritizuje opozice

S tím však nesouhlasí opozice. „Náš dosavadní zákon je velmi kvalitní a přísný,“ řekl v poslanecké debatě poslanec Daniel Korte (TOP 09). Jeho strana trvá na vypuštění paragrafů 56 a 57, podle nichž by policie mohla vniknout do obydlí držitele zbraně za účelem jejího zabavení. „Je to prolomení základního práva,“ dodal poslanec s tím, že pokud neprojde pozměňovací návrh, který by zmíněné paragrafy vypustil, poslanci TOP 09 návrh nepodpoří.

Podobně se vyjádřila i poslankyně Jana Černochová za poslance ODS. „Tímto pouze potrestáme zákonem dbalé občany České republiky, kteří prošli všemi povinnostmi, které jsou spojené s tím, aby mohli držet střelné zbraně,“ řekla.

Na obhajobu novely před poslanci vystoupil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Svět se změnil a ať se nám to líbí nebo ne, tak je méně bezpečný. I já jsem držitelem zbraně a pokud za mnou přijde policista a řekne: ‚Pane Chovanče z těch a z těch důvodů nám vydejte zbraň‘, tak jí vydám dobrovolně. Pak si můžu stěžovat. Pokud ji člověk dobrovolně nevydá, teprve poté policie vstupuje do jeho obydlí,“ řekl Chovanec. Policie podle něho bude tento nástroj používat jen v ojedinělých případech.

Poslanci odmítli návrh Ivana Gabala (KDU-ČSL), podle kterého by k povinným podkladům pro vydání posudku o zdravotní způsobilosti vlastnit střelnou zbraň patřilo psychologické vyšetření. Podle většiny poslanců by takové vyšetření ničemu nepomohlo, jen by vydání průkazu prodražilo.

Další bitva o zákaz kouření se odkládá

Na pátečním programu bylo také další jednání o zákazu kouření v restauracích a barech, poslanci se k němu však nedostali a tak se tento bod odkládá na příští schůzi.

Ve středu se o tomto možném zákazu kouření poslanci přeli zhruba dvě hodiny (více čtěte zde). K hlasování o podobě vládní předlohy, k níž se sešly dvě stovky úprav, se však nedostali.

Většina Čechů je pro zákaz kouření

V internetovém referendu, které server iDNES.cz uspořádal loni v prosinci, podpořilo zákaz kouření v restauracích 63 procent respondentů. Pro zákaz hlasovalo až 76 procent nekuřáků. Z kuřáků by jej podpořilo pouhých 25 procent. V podpoře zákazu převažují ženy nad muži.

Až 37 procent aktivních kuřáků by si návštěvu nekuřáckých restaurací či barů odpustilo. Na druhé straně z toho vyplývá, že většina by svůj oblíbený podnik nepřestala navštěvovat.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že je ochoten se smířit i s některými změkčeními zákona. Jde mimo jiné o návrh Marka Bendy (ODS), který by dal restauratérům možnost zřídit v pohostinstvích kuřárny. Mohly by zabírat jen čtvrtinu plochy a rovněž by byly bez obsluhy. Němeček k němu dal neutrální stanovisko. Ministr akceptuje také zmírnění pro vodní dýmky v čajovnách. Podle úpravy Václava Zemka (ČSSD) by bylo jejich kouření v oddělených prostorách povoleno.

Zmírnění zákazu by se mohly dočkat elektronické cigarety, kuřáci by je mohli například v restauracích používat. „Naopak se mi líbí návrh opětovného zavedení zákazu kouření na nekrytých nástupištích veřejné dopravy,“ řekl Němeček k jednomu z návrhů ústavně-právního výboru.

V následné debatě se opět střetli zastánci a odpůrci normy. Podporovatelé předlohy argumentovali zejména ochranou zdraví nekuřáků, kritici například právy majitelů restauračních zařízení a jednotlivců. Debatovali i o tom, co je pravicové a co levicové.

Předloha omezuje vedle kouření taky prodej a podávání alkoholu. Také k tomu se sešlo značné množství návrhů úprav.

Podívejte se na perličky z úterní poslanecké debaty k zákazu kouření:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue