Policie na Ústecku rozbila drogový gang. Pervitinem zásoboval celý kraj

  • 5
Policejní útvar na rozkrývání drogové kriminality je na začátku vyšetřování největší kauzy, na kterou během roku a půl své existence narazil. Kriminalisté stíhají 14 lidí, soud jich šest poslal do vazby. Pervitin od této skupiny odebíraly desítky zákazníků.

„Za dobu existence týmu Toxi je to co do organizovanosti největší případ,“ uvedl vedoucí týmu Radek Blín. Kriminalisté o pachatelích shromažďovali informace více než půl roku, drogový gang měl jasně rozdělené úkoly.

„Tato skupina fungovala tak, že zde byli členové, kteří vozili léčiva z Polska, kde je nakupovali v lékárně blízko hranic. Následně je přenesli přes čáru a dopravili do Ústí. Tam už bylo několik lidí připravených z těchto prekurzorů vyrobit drogu. Další ji distribuovali,“ popsal skupinu Blín.

Prověřování případu zkomplikovalo nečekané úmrtí hlavního organizátora skupiny, kriminalisté tak museli se samotným zátahem počkat.

„Stáli jsme před problémem, že se nám celá skupina položí. Ale spíš jsme si mysleli, že to vezme do ruky někdo jiný. Tušili jsme, že za organizátorem je někdo, kdo to financuje,“ vysvětlil Blín.

„Takže jsme počkali. Člověk, o kterém jsme si to mysleli, se do toho obul a začalo to běhat jako předtím. Objem dodávaných léčiv se ještě zvýšil,“ podotkl.

Tým Toxi zasahoval natřikrát

Vzhledem ke složitosti kauzy zasahovala policie natřikrát, členy skupiny sebrala během března a dubna. „Vyselektovali jsme pro nás nejdůležitější lidi a pak ty, které když zadržíte, ostatní nám neutečou. Museli jsme to tak udělat,“ popsal Blín.

Policie při zatýkání a navazujících raziích zajistila tři varny, 83 tisíc tablet na výrobu pervitinu a současně zadokumentovala prodej zhruba dvou kilogramů drogy.

„Je zřejmé, že převážná většina končila v Ústí nad Labem a severních Čechách,“ podotkl kriminalista Milan Rychnovský. Jednu varnu zajistila policie přímo v „akci“, kriminalisté na ni narazili v jedné ústecké zahradní chatce.

Skupina vařila pervitin po stovkách gramů týdně. Jeden gram pervitinu se přitom na černém trhu prodává i za více než tisíc korun.

Podle vyšetřovatelů šlo z tablet připravit až šest kilo pervitinu. Policie ale předpokládá, že se jí povedlo zajistit jen zhruba třetinu skutečného množství léků.

Stíhaným hrozí až 12 let za mřížemi

Čtrnácti stíhaným lidem od 20 do 45 let hrozí až 12 let vězení. „Kauza je na samém počátku vyšetřování,“ podotkl Rychnovský.

Náměstek krajského policejního ředitele pro vyšetřování Zbyněk Dvořák podotkl, že Toxi týmu se podařilo zajistit důkazy, díky nimž mohl pachatele obvinit jako organizovanou skupinu. A to i vzhledem ke komplikacím způsobeným úmrtím hlavního organizátora a nutností zásahu ve třech fázích.

„Načasovalo se to takovým způsobem, že se týmu povedlo linii vzájemně organizovaných vztahů udržet. Tím je tento případ výjimečný,“ poznamenal Dvořák.