RECENZE: Ve válce Kapitána Ameriky dlí Iron Man v koutě a Spiderman baví

  • 27
Devět miliard dolarů. To jsou celosvětové tržby dvanácti filmů komiksové značky Marvel a současně důvod, proč se točí stále další. Nejnověji do kin vstupuje Captain America: Občanská válka.

Dvě lžíce komiksu, jedna lžíce Jamese Bonda, jedna lžíce psychodramatu; smíchat a dusit dvě a půl hodiny, až se všechna šťáva odpaří. Recept na trikový film Captain America: Občanská válka však obsahuje na rozdíl od minulých dílů i příjemnou špetku důvtipu, s nímž mezi superhrdiny vrazí klín.

Při další ze záchranných misí za sebou nechají Avengers znovu takovou spoušť, že vlády žádají, aby nadále pracovali pod dohledem OSN. Cynický ironik Iron Man čili Robert Downey Jr. je pro, ušlechtilý Kapitán Amerika neboli Chris Evans proti.

A protože oba mají své stoupence, rozštěpí se tým na tábor kompromisu a tábor tradice – k radosti zlosyna v pozadí, jenž se vzdor zákonům dramatu zjeví na scéně až po půlhodině. Škoda jen, že válka postojů zatěžká podívanou morálními dilematy, výčitkami svědomí, úvahami či schůzemi a že herecky nejsilnějšího Downeyho tlačí posun jeho postavy do kouta, ne-li přímo na psychoanalytikovo kanape.

Mimo dobro a zlo

Captain America

Bondovskou linii v Občanské válce, tedy spíše bojůvce paličatých ješitů ze školního hřiště, zastupuje akční cestopis od Sibiře přes Lagos a Vídeň po Bukurešť. Pořádně využité jsou však až kulisy Berlína, kde Černý panter šplhá po fasádách, motocykl se zabavuje za jízdy a na střeše se vede přetahovaná o vrtulník.

Hlavní zábava přijde v půli filmu s verbováním nováčků, kam vnese úsměvnou nadsázku příští Spiderman, jasný magnet na teenagery, který své kousky kryje výmluvou „to je jen fake z YouTube“. Naštěstí i Amerikův polibek kolegové mírně shodí; jinak se Občanská válka bere „komiksově“ čili vážně.

Captain America

Recenze filmové série

První Avenger 50 %

Návrat prvního Avengera 60 %

Občanská válka 65 %

Řemeslnou zručnost si režiséři Anthony Russo a Joe Russo pohlídali, ale snaha o jistou rafinovanost v podobě ideového rozkolu hrdinů – byť je předem jasné, že se Avengers navzájem nevyvraždí – nese s sebou jeden otazník. Porušuje totiž pravidla pohádky tím, že relativizuje kategorie dobra a zla.

Captain America: Občanská válka

65 %

USA, 2016, 148 min

režie: Anthony Russo, Joe Russo

hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johanssonová, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Don Cheadle, Jeremy Renner, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsenová, Paul Rudd, Emily VanCampová, Tom Holland, Frank Grillo, William Hurt, Daniel Brühl, Gwyneth Paltrowová, Martin Freeman a další

Kinobox: 82 %

IMDb: 7.8

Svou pravdu mají jedni i druzí, všichni konají s nejlepšími úmysly, každý včetně ústředního padoucha se topí v dávných traumatech spojených často se smrtí rodičů, jako by značka Marvel chytila nákazu od Batmana z konkurenční dílny DC Comics. Navíc napříč charaktery vede jediná motivace: touha po pomstě, odvetě, spravedlnosti. Působí to dojmem, že si spotřební žánr chce vylepšit jméno planou filozofií typu „i zlí bývali hodní, než jim ublížili jiní zlí či bezděčně jiní hodní“.

V jedné americké recenzi snímku stálo, že „čím větší jsou komiksové filmy, tím menší se cítí“. To je přesný postřeh: jakmile si komiks začne léčit komplex méněcennosti, zrazuje svou vlastní podstatu.