Hokejisté Pittsburghu slaví výhru nad Washingtonem.

Hokejisté Pittsburghu slaví výhru nad Washingtonem. | foto: Reuters

Pittsburgh potřetí za sebou porazil Washington a je krok od postupu

• 50
Suverénní vítěz letošní základní části NHL, Washington, po vítězném vstupu do série 2. kola play-off nedokázal proti Pittsburghu ve středu uspět ani napotřetí za sebou a nebezpečně se tak přiblížil vyřazení. Všechny výhry Penguins byly za nejtěsnějšího rozdílu, naposledy slavili výsledek 3:2 dokonce až po prodloužení. V 63. minutě rozhodl útočník Patric Hörnqvist.

Všechny čtyři dosavadní duely série mezi Washingtonem a Pittsburghem rozhodoval nejtěsnější rozdíl. Na úvod v prodloužení díky završenému hattricku T. J. Oshieho uspěli 4:3 Capitals, následně se ale třikrát radovali Penguins. Na výhry 2:1 a 3:2 naposledy navázali středečním výsledkem 3:2 z prodloužení.

Vyrovnaný byl i počet střel na obou stranách, když mírnou převahu v zatím poslední partii měli hosté v poměru 33:36. V řádné hrací době se obě strany vystřídaly ve vedení. Jako první se skóre měnilo už ve 3. minutě. Washingtonský Jay Beagle si na levém křídle najel na odražený puk od mantinelu a brankáře Matta Murrayho nachytal bekhendovou střelou nad pravé rameno. Přestože zakončoval z ostrého úhlu, puk skončil v síti.

Stav 0:1 ale dlouho nevydržel. Vyrovnáno bylo od 10. minuty, kdy si první bod v sérii díky asistenci připsal kapitán domácích Sidney Crosby. Autorem branky byl obránce Trevor Daley, jenž pálil z pravého kruhu pro vhazování. Puk si našel cestu přes skrumáž bruslí a nakonec propadl i pod betonem brankáře Bradena Holtbyho.

V úvodu druhé třetiny přidal Pittsburgh druhou branku a poprvé se ujal vedení. Hosté krátce po prohraném buly zaspali a po přihrávce do útočného pásma od Toma Kühnhackla se dostal do samostatného úniku Matt Cullen, který svůj třetí gól v letošním play-off vstřelil po ledě mezi betony Holtbyho. O tom, že se podruhé do kabin půjde za smírného stavu 2:2, ovšem v 37. minutě rozhodl ofenzivní bek Capitals John Carlson. Z pravého kruhu napálil puk nechytatelně nad lapačku Murrayho.

Ve třetí třetině gól nepadl a utkání tak přešlo do prodloužení, ze kterého ale diváci viděli jen necelé tři minuty. K velké radosti publika ve vyprodané aréně CONSOL Energy Center v 63. minutě rozhodl Patric Hörnqvist, jenž pohotově zakončoval z ostrého úhlu z pravé strany. Puk se k němu odrazil po obranném zákroku hostujícího beka Mika Webera, brankář Holtby se nedokázal včas přesunout ke své levé tyči.

„Čekal jsem to horší, než to ve skutečnosti bylo. Podle prvních pocitů jsem si dokonce myslel, že už se do zápasu nevrátím. Takže nebylo to nic příjemného, ale o nějaký záměr mě zranit nešlo. Snažil jsem se udržet puk v pásmu, on zase o to mě o něj připravit. Dostal mě na tom, je to součástí hry. Po vítězství to však vše přebije,“ komentoval Crosby seknutí od Alexe Ovečkina, po kterém ve třetí třetině na chvíli zmizel v útrobách arény. Po cestě do kabiny navíc v návalu zlosti rozmlátil hokejku o stěnu.

Výsledek, 2. kolo play-off NHL

Východní konference:

Pittsburgh - Washington 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
10. Daley, 24. Cullen, 63. Hörnqvist - 3. Beagle, 37. Carlson. Střely na branku: 33:36. Diváci: 18 614. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Cullen (oba Pittsburgh), 3. Carlson (Washington). Stav série: 3:1.