Raphael Hostey na fotografii pořízené během jeho studií na univerzitě v...

Raphael Hostey na fotografii pořízené během jeho studií na univerzitě v Liverpoolu | foto: YouTube.com

IS přišel o propagandistu s dětskou tváří. Byl mistrem sociálních sítí

  • 178
Islámský stát přišel o jednu ze svých významných osobností. Raphael Hostey byl výrazným propagandistou na sociálních sítích. Do řad džihádistů nasměroval stovky lidí. Oslavoval stínání hlav bezvěrců a mladé radikály ze zahraničí vyzýval ke svaté válce. Podle dostupných informací zemřel před pár dny při náletu bezpilotního letounu.

O smrti známé internetové persony Islámského státu informoval Amarnath Amarasingam z Dalhousieovy univerzity v britském Halifaxu. Skon 23letého Hosteye potvrdilo několik povstaleckých bojovníků. Profesor Shiraz Maher z londýnské King’s College uvedl, že smrt Hosteye je pro džihádisty citelnou ranou, která může tvrdě dopadnout na budoucí rekrutování britských mladíků do řad Islámského státu.

Reportér pronikl mezi francouzské džihádisty, natočil plánování útoků

Raphael Hostey, muž s dětskou tváří a extravagantními účesy, se k Islámskému státu přidal v roce 2013, píše server The Independent. Předtím byl obyčejným rodákem z Manchesteru, který studoval grafický design na univerzitě v Liverpoolu. Zde se však seznámil s Mohammedem Javeedem a Khalilem Raoufiem, se kterými se později vydal na bojiště v Sýrii a Iráku. Oba jeho kamarádi padli se zbraní v ruce.

Jakou propagandu používá Islámský stát

Hostey si po příjezdu do chalífátu změnil jméno na Abú Kaka al-Britání a během několika měsíců se stal předním islamistickým propagandistou, který přispíval také do islamistického magazínu Dábiq (více o něm zde). Využíval zejména svých znalostí sociálních sítí, jejichž prostřednictvím do spárů Islámského státu lákal další bojovníky. Na jednom ze svých účtů na Twitteru například vyzval mladé Brity, aby „přestali hrát Call of Duty a Fifu a vydali se do chalífátu“. K výzvě přidal fotografii, na které pózuje s automatickými puškami.

Mistr sociálních sítí

Na sociálních sítích se pohyboval s jistotou a zvládal spravovat celou řadu účtů na Twitteru, Facebooku, ale i méně známých sítích jako Tumblr či Askbook. Vystupoval pod dvěma identitami. Nerozhodní potenciální stoupenci islamistů ho znali jako Abú Kaka al-Británího či Abú Kaka Afro, kvůli extravagantnímu účesu, který svého času nosil, píše server International Business Times.

02.května 2016 v 17:36, příspěvek archivován: 04.května 2016 v 11:08

#RaphaelHostey aka Abu Qaqa al-Britani, #UKRapper, Killed Fighting For #ISIS #MossSide https://t.co/CVGEyGvDQm pic.twitter.com/kCHALSSX5e

Účty obou těchto internetových person mnohé spojovalo, Hostey však na nich používal poměrně odlišný styl komunikace. Na dnes již zrušeném účtu @Khattab10794099 například opakovaně vybízel k násilnostem. V srpnu loňského roku pak prosil diskutéry, zda by mu nemohli opatřit adresu Paula Maleye, australského novináře, který se zabývá tématem národní bezpečnosti. Hostey mu chtěl poslat blíže neupřesněný vzkaz.

Přála jsem si potratit, popsala hrůzy v zajetí IS znásilněná jezídka

Výjimkou nebyla také glorifikace teroristických útoků a dalších zločinů proti lidskosti páchaných Islámským státem. „Čekáme ve městě Rakká, až budeme moct setnout hlavy Kurdům. Už cítíme jejich krev,“ napsal Hostey.

Velká slova měla jediný cíl – nalákat do Sýrie a Iráku co nejvíce nových bojovníků Islámského státu. Podle dostupných zdrojů Hostey dokázal zlákat stovky lidí zejména z Velké Británie. Postup rekrutování nových bojovníků byl jednoduchý. Po nezávazné výměně několika příspěvků na standardních sociálních sítích Hostey vyzval, aby ho kontaktovali skrze šifrovanou komunikační aplikaci Kik či Telegram, píše server Counter Extremism Project.

Svůdník džihádistických nevěst

Pro obecné zodpovídání otázek Hostey využíval profil na síti Askbook. Diskutéři se ho zde pod anonymním profilem ptali na otázky spojené s životem v chalífátu, bojem proti bezvěrcům či náboženstvím. Na Askbooku pak také lákal potenciální nevěsty pro džihádisty, kvůli čemuž se později dočkal kritiky od svých spolubojovníků.

03.května 2016 v 08:01, příspěvek archivován: 04.května 2016 v 11:09

ISIS Propagandist & British Jihad Raphael Hostey aka Abu Qaqa al-Britani reportedly killed in Syria #EpukaUgaidi pic.twitter.com/YsunEixyXa

Ti ho kritizovali za to, že nevěsty, které se rozhodly přijet do Sýrie, podrobuje nevhodné kontrole. Nutil je svlékat tradiční oděvy, aby si mohl vybrat tu nejhezčí. Hostey měl také udržovat vztahy s několika manželkami ostatních džihádistů.

Válka z pohledu teroristů IS. Spíš než s protivníky bojují sami se sebou

Smrtí jednoho z pěti nejdůležitějších propagandistů pro Islámský stát pokračují měsíce nezdaru. Nedávno přišel o nadvládu nad Palmýrou (více zde). Při náletech bezpilotních letounů zemřelo několik klíčových figur této teroristické organizace.

Americký prezident Barack Obama v dubnu prohlásil, že Islámský stát začíná pomalu ale jistě prohrávat. Obama také uvedl, že počet ozbrojenců v řadách džihádistů je na nejnižší úrovni za poslední dva roky. V Iráku Islámský stát ztratil 40 procent území, v Sýrii pak deset procent. Ztrácí také zdroje peněz (více zde).

Válka z pohledu teroristů

28. dubna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue