Ruslana Koršunovová na archivním snímku

Ruslana Koršunovová na archivním snímku | foto: youtube.com

Brutální koučink sál z lidí emoce, supermodelku dohnal k sebevraždě

  • 148
Kurzy osobního rozvoje Lifespring prošly desetitisíce Američanů. Někteří z nich kvůli drastickým metodám skončili v péči psychiatrů, několik dokonce zemřelo. V novém tisíciletí se tento seminář objevil znovu, tentokrát v Rusku. Svědectví o drsném školení čtěte v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Dne 28. června 2008 v půl třetí odpoledne dopadlo na ulici Water Street na Manhattanu tělo dvacetileté dívky v džínách a červeném topu. Byla na místě mrtvá. Tragédie okamžitě zaplnila přední stránky bulváru a módních magazínů. Mrtvou dívkou byla Ruslana Koršunovová, jedna z nejvýraznějších modelek první dekády nového tisíciletí.

Rodačka z Kazachstánu s vlasy po kolena a očima vlčice pózovala na obálce Vogue i Elle, svoji tvář propůjčila firmám Clarins, Moschino či Kenzo. Když se objevila v pohádkově laděné reklamě na nový parfém Nina Ricci (na reklamu se můžete podívat zde), vystřelila její kariéra ke hvězdám. A nyní, krátce před jednadvacátými narozeninami, byla mrtvá.

Ale proč? Byla za tím nešťastná láska? Drogy? Mafie? Nehezké zákulisí módního byznysu? Nikdo netušil. Koršunovová podle všeho rozřízla ochrannou síť na svém balkóně, přelezla na vedlejší rozestavěnou budovu, rozeběhla se a skočila do prázdna. Dveře jejího apartmánu byly zamčené zevnitř, testy na návykové látky byly negativní.

Dopis na rozloučenou se nenašel a její blízcí se zapřísahali, že Ruslana by nikdy sebevraždu nespáchala. Ano, několikrát se spálila v lásce, ale... „Byla to emocionálně nejstabilnější modelka, kterou jsem poznala. Nejvyrovnanější. Nejvzdělanější. Prostě to nedává smysl,“ řekla Taťána Čerednikovová, která Ruslanu pro svět módy objevila, britskému publicistovi Peteru Pomerantsevovi.

Ten ve svém článku The Lost Girl přišel se zatím nejvěrohodnějším vysvětlením smrti Ruslany Koršunovové. Na stopu ho přivedla další mrtvá modelka - Anastasia Drozdová. Stejně jako její kamarádka Ruslana se v Kyjevě vrhla z výškové budovy. Svým blízkým zanechala stručný vzkaz: „Omlouvám se za všechno. Zpopelněte mě.“

Její matka uvedla, že Anastasia se během posledního roku před smrtí naprosto změnila. Začala být agresivní, drasticky zhubla, děsila se každého telefonátu, i v letních vedrech se klepala zimou. Když spáchala sebevraždu, našla matka v jejím pokoji hromadu sešitů, ve kterých Anastasia vypočítává své chyby a slibuje, že bude lepším člověkem. Vedle těchto sebemrskačských zápisků ležely dva diplomy z jakési instituce zvané Růže světa.

Pomerantsev zjistil, že se za tímto názvem skrývá seminář osobního rozvoje, jehož organizátoři účastníkům slibují cestu k pravému já, uvědomění si životních cílů a zdokonalení osobnosti. Základní třídenní školení vyšlo v přepočtu asi na 20 tisíc korun. Anastasia kurz navštěvovala asi rok, Ruslana tři měsíce.

Co se na kurzu děje, se nedá lehce zjistit - frekventanti jsou zavázáni slibem mlčenlivosti. Pomerantsev se proto rozhodl, že na základní třídenní seminář pošle svého člověka v utajení.

Jste oběť!

Školení se odehrává v Paláci kultury na výstavišti na severu Moskvy, kde účastníky vítá hudba z Hvězdných válek a kouč s křiklavou kravatou. Na posluchače chrlí historky o svých skromných začátcích a kreslí nesmyslné grafy. Někteří začínají pomalu pochybovat, co tu vlastně dělají. Atmosféra se zlomí ve chvíli, kdy se jedna žena zeptá, jestli může jít na toaletu.

„Nikam nechoďte. To chcete změnit svůj život? A nedokážete se ani přimět k tomu, abyste nešla na záchod? Jste slabá. Jste slabá!“ křičí kouč na ženu a před obličejem jí šermuje rukama. Ostatní účastníci ji nejdříve podporují, kouč je však přesvědčuje, že sem přišli změnit svůj život, zahnat vnitřní démony a jediný, kdo jim v tom nyní brání, je tato žena. Je to jen v její hlavě. Pokud skutečně chce, puzení močit potlačí.

Výstaviště úspěchů státního hospodářství na severu Moskvy (VDNCH), kde se...
Kazašská supermodelka ruského původu Ruslana Koršunovová na archivním snímku
Balkon bytu Ruslany Koršunovové na Manhattanu. Modelka podle vyšetřovatelů...

Pomalu se mu daří získat posluchače na svoji stranu. Všichni ženu vyzývají, aby byla silná a ona si skutečně zase sedá na své místo. Přestože si to účastníci kurzu nyní neuvědomují, právě překročili Rubikon a pustili si kouče pod kůži. Vysvětluje jim, že v následujících dnech zažijí řadu nepříjemných turbulencí - to je ale podle něj v pořádku, protože je to příznak jejich změny a směřování k „efektivnějšímu životu“.

Pak si na pódium zve jednotlivé účastníky, aby se mu svěřili se svými problémy a životními neúspěchy. Ruslana mu kdysi vyprávěla o svém trápení s muži, nedařilo se jí najít stabilní vztah. U kouče ale pochopení nenašla. Je to její vina, že ji chlapi opouštějí. Pořád chce být za hodnou holčičku. Je slabá, libuje si v mentalitě oběti.

Ruský mystik

Růže světa se kromě kontroverzních kurzů osobního rozvoje jmenuje také nejzásadnější dílo ruského filosofa a básníka Daniila Andrejeva. Tento vizionář, který strávil deset let v gulagu, nabídl ve svém mystickém traktátu zcela nový pohled na smysl dějin, lidského života a vesmíru. Z dostupných informací ale není jasné, jestli se organizátoři seminářů jeho učením nějak inspirovali.

Podobná slova má kouč pro všechny účastníky semináře. Vyhodili vás z práce? Vaše vina. Nechala vás žena? Vaše vina. Jedna dívka se na pódiu v slzách svěří, že byla v dětství opakovaně znásilněna. Kouč nezná slitování: Vaše vina. Jste oběť, jste plná sebelítosti. I přesto se mu lidé dále vyznávají ze svých nejtemnějších tajemství - v mnoha případech je to poprvé, co jim někdo skutečně naslouchá.

Emocionální absťák

Jízda po emocionální horské dráze se zrychluje a účastníci postupně vystupují ze své komfortní zóny. Kouč všechny vyzve, aby se vrátili ke svým nejhorším vzpomínkám, ale aby nyní za tyto okamžiky zkusili převzít odpovědnost. Nálada se mění. Kurz trvá už dvanáct hodin, ale nikdo si toho ani nevšiml. Všichni si připadají, jako kdyby měli tělo z gumy, v hlavě jim šumí, jsou nabití zvláštní energií.

Druhý den se hrají různé hry. Dívka, kterou v dětství znásilnili, křičí na celý sál, že je oběť a je připravená se změnit. Všichni jí tleskají, všichni touží po uznání kouče. Ten pak vydá povel, aby se všichni seřadili proti sobě a dívali se navzájem do očí. Mají si představovat, že se setkali s někým blízkým, koho v minulosti ztratili. „Myslete na to, co jste mu chtěli říct, ale už jste neměli šanci,“ nabádá posluchače. Lidé slzí, mnoho z nich myslí na mrtvé rodiče. Když vydá povel, aby člověka naproti sobě objali, všichni se zhroutí.

Účastníci nyní cítí v nitru zvláštní teplo, popisuje Pomerantsev ve své knize Nothing is true and everything is possible. Všechno prostupuje příjemné, měkké světlo. Lidé si připadají svobodní, mají dojem, že zvládnou překonat všechny překážky. Už nebudou oběti, převezmou odpovědnost za svůj život. Někteří doma nemohou spát a trápí je žaludeční křeče, mnohé ženy si všimly, že jim menstruace začala dříve než obvykle. Ale to není to hlavní: je z nich nový člověk.

Na závěr posledního dne kurzu kouč všechny chválí, že konečně poznali, kým jsou. A pokud skutečně chtějí dosáhnout svých snů, stačí maličkost: zaplatit dalších 20 tisíc a přihlásit se do kurzu pro pokročilé. Kdo nepodepíše hned, tomu v následujících týdnech neustále volají dobrovolníci Růže světa a přemlouvají ho. Odolá málokdo, protože všichni rychle pocítí, že každodenní realita se zážitkům z kurzu nemůže rovnat.

Kult vlastního já

Hnutí lidského potenciálu, pod nějž spadá i Růže světa, se objevilo ve Spojených státech v 60. letech. Byla to široká paleta psychoterapeutických technik a teorií založených na humanistické psychologii Abrahama Maslowa (autora známé teorie o hierarchii lidských potřeb).

Stěžejní doktrínou hnutí bylo tvrzení, že autorita, kterou má člověk poslouchat, je uvnitř každého jedince. Jen je potřeba ji odhalit. Řada religionistů hnutí lidského potenciálu považuje za projev alternativní religiozity spojené s hnutím New Age. Charakteristické je pro ni přesvědčení, že vnitřní síla potřebná k proměně člověka je přístupná každému, kdo si uvědomí božskost vlastní identity. Výstižně to vyjádřil Werner Erhard, zakladatel takzvaných seminářů est: „Ty jsi bůh ve svém světě, který jsi stvořil.“

Odborníci k hnutí lidského potenciálu počítají například Fórum Landmark, Insight, Emin, Oshovo hnutí, Gestalt terapii, bioenergetiku, Esalenský institut či neurolingvistické programování. V České republice je známá například Silvova metoda nebo Modrá alfa. S psychologickými metodami vyvinutými v rámci hnutí lidského potenciálu se můžeme setkat v manažerských tréninkových programech.

Miloš Mrázek: Uctívání vlastního já, Dingir, 4/2005

Trochu se to podobá drogám. Lidé na kurzu zažili euforické stavy a vracejí se pro další a další dávky intenzivních emocí. Seminář se stal jejich životem a když v něm z nějakého důvodu skončí, propadnou se do prázdnoty. Stabilní jedinci se s tím poperou, ale lidé nevyrovnaní nebo psychicky nemocní se zhroutí. To byl zřejmě i případ Ruslany a Anastasie.

Obě dívky utratily za kurzy tisíce dolarů. Obě měly problémy ve vztazích a nedokázaly najít toho pravého partnera. Organizátoři kurzu na ně tlačili, aby mezi svými známými naverbovaly nové účastníky. Když se to Anastasii nepodařilo, vzkázali jí, že selhala. Růži světa opustila a brzy se propadla do hluboké deprese. Nedokázala se změnit. Byla oběť. O několik měsíců později spáchala sebevraždu.

Organizátoři kurzu Pomerantsovi přiznali, že deprese jsou u absolventů poměrně častým jevem. „Říkáme tomu rollback. Zažila ho i Ruslana. Po nocích plakala, toulala se bezcílně po městě. Abyste se mohli vyvíjet, tak si tím musíte projít. Ve chvíli, kdy se Ruslana vracela do New Yorku, tak už určitě byla v pořádku,“ ujišťoval Pomerantseva jeden z šéfů kurzu jménem Voloďa, který se zároveň přiznal ke krátkému románku s mladičkou modelkou - během kurzu je to prý celkem běžné.

Pramen života

Růže světa není ruský vynález. Vznikla jako kopie kurzu Lifespring, kterým v 70. a 80. letech prošly desetitisíce Američanů. Ve své době to bylo jedno z mnoha hnutí lidského potenciálu kombinující poznatky psychologie s myšlenkami New Age. Byl to báječný byznys a šéf Lifespringu John Hanley, muž s duší nevybíravého podnikatele, který byl v mládí odsouzen za podvod, se stal během pár let multimilionářem.

Do kurzu se hlásili lidé, kteří chtěli zachránit manželství, posunout se v kariéře, usmířit se s příbuznými. Mnoho z nich skutečně odcházelo šťastných. Semináře však měly také odvrácenou tvář. Novinář Marc Fisher ve svém článku pro The Washington Post popisuje, že někteří absolventi se potýkali s psychickými a emocionálními problémy, prodělali psychotické epizody a skončili na psychiatrii. Šest lidí zemřelo.

Záběr z propagačního videa Lifespring z roku 1983
Záběr z propagačního videa Lifespring z roku 1983
Záběr z propagačního videa Lifespring z roku 1983

Například v roce 1980 v Seattlu dostala jedna žena během kurzu astmatický záchvat. Kouč jí vysvětlil, že si ho vsugerovala. Žena upadla do bezvědomí a po pěti dnech v kómatu zemřela. Výmluvný je také příklad Artura Barnetta z Portlandu, kterého kouč Lifespringu přesvědčil, aby překonal svůj strach z vody a vrhl se do řeky. Barnett, ač neplavec, poslechl. Utopil se.

Další absolventka během jízdy autem dospěla k přesvědčení, že silou vůle dokáže měnit světla na semaforu. A další člověk po několika dnech tréninku došel k závěru, že Bůh po něm chce, aby obětoval svého syna. Lifespring kvůli podobným incidentům čelil desítkám žalob, většinu z nich odvrátil štědrým odškodněním. Hanley vždy tvrdil, že lidé, kteří skončili v péči psychiatrů, si za to můžou sami, protože jsou labilní a do kurzů se vůbec neměli hlásit.

Do vlády a na základny

Semináře Lifespring se od svého založení v roce 1974 do roku 1987 rozšířily do 15 amerických měst. Měly tři úrovně: základní (cena: 400 dolarů, což by dnes se započtením inflace bylo v přepočtu asi 20 tisíc korun), pokročilou (850 dolarů) a takzvaný Leadership program. Třetí úroveň byla bezplatná, zájemci však museli přivést nové zájemce o základní kurz. Právě tato strategie byla zřejmě hlavním důvod masivního úspěchu Lifespringu na přelomu 70. a 80. let.

Letoun F-117 Night Hawk na Vandenbergově základně v Kalifornii (1. listopadu...
Bývalý šéf společnosti Lifespring John Hanley

Hanley později při verbování nových oveček cílil na zaměstnance velkých korporací, vládních úřadů ve Washingtonu i armádu. Například v roce 1980 kurzem prošly stovky zaměstnanců Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Velení základny však časem došlo k závěru, že vojáci projevují více loajality k Lifespringu než k armádě, a spolupráci ukončilo.

Postupem času se šéf Lifespringu začal potýkat s negativní publicitou. Jedna z absolventek si například v médiích stěžovala, že ji na semináři donutili svléknout se do spodního prádla a ostatní se pak posmívali jejím fyzickým nedostatkům.

Hanley kurz zmírnil a po všech účastnících začal požadovat podpis dokumentu, že Lifespring nikdy nebudou žalovat. Nechal si také vypracovat několik vědeckých posudků, podle nichž seminář nemá na psychicky zdravé lidi žádný negativní dopad. Většina absolventů označila kurz v těchto studiích za „jeden z nejhodnotnějších zážitků svého života“.

Z dnešního pohledu se jako nejproblematičtější jeví fakt, že kurzy Lifespring připravovali amatéři, kteří na nich chtěli především vydělat a účastníci na začátku neprocházeli žádným psychologickým vyšetřením. Později někteří odborníci označili kurz za indoktrinační tábor řízený autoritářskými kouči, kteří účastníkům systematicky podrývají ego a vyžadují absolutní poslušnost.

Veškeré ponižování, objímání a pláč sice vedly k osobní katarzi, ta však neměla žádný hlubší dopad. Kouč účastníkům tvrdil, že je vede k přijetí odpovědnosti za vlastní život, ale pár týdnů po konci kurzu se tento pocit brzy zhroutil. „Kontrolují hudbu, kontrolují, kdo hovoří a kdy. Snižují vaše sebevědomí, říkají vám, že nestojíte za nic. Ve skutečnosti nepřebíráte kontrolu nad svým životem, ale předáváte ji jim,“ vysvětlila pro The Washington Post psycholožka Anita Solomonová.

Podívejte se na propagační video Lifespring z roku 1983:

Lifespring kvůli negativním článkům a množícím se žalobám někdy v polovině 90. let zanikl, stal se však vzorem pro desítky podobných kurzů po celém světě. Některé z nich fungují na základě licence zakoupené od Johna Hanleyho. Jednou z těchto odnoží je i Růže světa, drastická aplikace americké New Age psychologie v prostředí ruského kapitalismu.

Peter Pomerantsev vzpomíná, jak kouč Růže světa v průběhu kurzu na moskevském výstavišti v jednu chvíli zavedl hovor na téma smrt. Smrt nic není. Smrt je neutrální. Je to prostě životní fakt. „Kdo si pamatuje na Ruslanu? Tu modelku, která spáchala sebevraždu? Skočila z mrakodrapu. Dobře jsem ji znal. Její ‚vnitřní monolog‘ jí napovídal: ‚sebevražda‘. Věděli jste, že se pětkrát pokusila o sebevraždu, než k nám přišla? Ruslana byla typická oběť,“ vyprávěl kouč účastníkům kurzu.

Když se ho jedna z přítomných zeptala, jestli nemá špatný pocit z toho, že si jedna z jeho posluchaček vzala život, odpověděl: „Někdy je lepší, když člověk, který se nedokáže změnit, spáchá sebevraždu. A pokud je vám jí líto, tak se také považujete za oběť. Byla to její volba,“ vysvětlil posluchačům kouč. Všichni souhlasili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue