Smíšená hlídka v Brně (23. březen 2016) | foto: Profimedia.cz

Politikům už vadí vojáci v ulicích, Stropnický je chce stahovat postupně

  • 545
Někteří Pražané kritizují vojenské hlídky, které byly povolány do ulic po bruselských útocích. Přestože vláda o žádném nebezpečí neví, hlídky s útočnými puškami se prochází metropolí dál. Podle politiků ODS mohou vojáci chybět jinde a důvody pro jejich nasazení již pominuly. Ministr obrany Martin Stropnický odmítl, že by vojáci jiné povinnosti zanedbávali, připustil však postupné snižování jejich počtu v ulicích.

Opatření, do kterých spadá mimo jiné i zavedení smíšených hlídek policistů a vojáků, bylo zavedeno 22. března po bruselských útocích. Vojáků je v ulicích hlavního města 350.

Poslankyni ODS Janě Černochové mimo jiné vadí, že vojáci mohou chybět jinde. „Nám už to nepřijde přiměřené, přiměřené nám to přišlo první dva týdny po útocích. Tyto důvody už pominuly,“ konstatovala. Na to, dokdy budou vojáci v ulicích se chtějí Občanští demokraté ptát ministrů vnitra Milana Chovance a obrany Martina Stropnického.

Právě druhý jmenovaný však odmítl, že by hlídkování vojáků mělo vliv na jejich běžnou činnost. „Vojáci působením v hlídkách své jiné povinnosti nezanedbávají,“ uvedl Martin Stropnický pro iDNES.cz.

Připustil však, že vojáci budou z ulic postupně mizet. „Počty už jsme snižovali a jsem přesvědčený, že bychom v tom trendu měli pokračovat,“ uvedl ministr s tím, že zásadní rozhodnutí je na vládě.

Nasazení vojáků v ulicích kritizoval i František Šulc, bývalý ředitel kabinetu ministrů obrany Vlastimila Picka a Martina Stropnického. Na svém blogu se vyjadřoval i k incidentu z 23. dubna, kdy policisté za asistence vojáků na pražském nádraží Florenc nevybíravě zpacifikovali muže, který se odmítl legitimovat (psali jsme zde).

„Policisté s vojáky se jej jali pacifikovat, jako by to byl terorista, kterého vyhlížejí,“ napsal Šulc. Dále kritizoval hlavně úlohu vojáků při zásahu: „Pokud by tak činili policisté, nebudu kroutit hlavou tolik, jako když se do toho zapojují vojáci“.

Podle Stropnického však nenesou odpovědnost za činnost hlídky primárně vojáci. „Smíšené hlídce velí policista. Ten určuje míru zásahu. Taková jsou pravidla,“ uvedl ministr.

Podle Šulce je nasazení vojáků navíc neefektivní a neproporcionální. „Možná bych tedy pochopil demonstrativní posílení hlídek na několik dnů, týden, ale ne na dva měsíce. To není nic jiného než neefektivní plýtvání silami a navíc koledování si o malér,“ uvedl bezpečnostní expert Šulc.

V Brně a Ostravě už je vojáků méně

Už v polovině dubna bezpečnostní rada státu schválila snížení počtu vojáků a policistů v Brně a Ostravě, odkud odešla stovka vojáků. Avizovala tehdy, že další přehodnocení situace se dá očekávat za měsíc. Schůzky šéfů bezpečnostních složek s vybranými ministry a premiérem se konají ve Strakově akademii vždy na začátku druhé půlky měsíce.

S nasazením vojáků po dobu dvou měsíců souhlasila vláda na svém mimořádném jednání 22. března, tedy v den bruselských útoků. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že Česko není v bezprostředním ohrožení terorismem. Ozbrojení vojáci působí ve smíšených hlídkách s policisty na letištích, nádražích a dalších místech, kde se pohybuje větší množství lidí. Bezpečnostní opatření se vztahují také na jaderné elektrárny, některá velvyslanectví nebo pražské metro. Do Brna a Ostravy bylo původně nasazeno po stovce vojáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video