(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

ANALÝZA: Insolvence OKD těžbu nezastaví, masivní propouštění ale přijde

  • 12
Nad průmyslovým Ostravskem se stahují mračna. V úterý odpoledne se sejde představenstvo zadlužené důlní firmy OKD, aby zvážilo insolvenční návrh. Ani pondělní jednání vlády nepřineslo větší šanci na uzavření dohody s vlastníky o společném záchranném plánu pro doly. OKD tak stále jasněji míří k bankrotu.

Už minulý týden jejich šéfové přiznali, že pokud nepřijde finanční injekce zvenčí, dojde dolům hotovost nejpozději v půli května. Nebudou mít na výplaty, na platby dodavatelům, na nákupy energií. Co se stane, pokud vedení dolů skutečně vyhlásí insolvenci?

Za prvé - nezastaví se těžba. Ještě před dvěma týdny sice majitelé firmy hrozili jednak insolvenčním návrhem, jednak zastavením hornické činnosti. To už ale neplatí. Mluvčí největšího akcionáře, skupiny investičních fondů Ad Hoc Group, Roman Pařík ujišťuje, že i v insolvenčním řízení bude těžba pokračovat.

Zavřít doly není ani technicky možné - je třeba v nich větrat, regulovat vodní režim a podobně. Zastavení těžby by navíc přineslo nevratné škody, věřitelé sami by si ještě víc znehodnotili svůj majetek. Není v jejich zájmu situaci ještě víc komplikovat. Insolvence OKD nebude znamenat zastavení těžby a propuštění všech deseti tisíc zaměstnanců dolů naráz.

Padesát havířů zůstalo v dole. Po jednání s manažery nakonec vyfárali

Během bankrotu převezme kontrolu nad doly soud a insolvenční správce.
Hodně bude záležet na osobě insolvenčního správce a soudce, kteří budou bankrotový proces řídit. Vláda nemůže jejich výběr přímo ovlivnit. Případ dostane přidělený ten soudce ostravského soudu, na něhož ukáže automatizovaný systém ministerstva spravedlnosti.

Správce pak soud vybere ze zhruba dvacetičlenné skupiny insolvenčních správců se zvláštním oprávněním, kteří v Česku mohou řídit bankroty největších firem s mnohamiliardovým majetkem. Také správce má být vybrán podle toho, zda na něj případ takříkajíc „vyjde“.

Insolvenční správce s managementem OKD, který ve firmě zůstává a dál bude řídit její operativu, budou nejdřív ze všeho muset zajistit dolům nové financování. Dosud dolům peníze na provoz i výplaty posílala mateřská firma NWR. Ta je také jejich největším věřitelem, OKD jí dluží podle neoficiálních informací až 10 miliard korun. NWR, sama zadlužená a mířící ke krachu, doly od peněz během bankrotového procesu nepochybně odstřihne.

V takové situaci je ale pravděpodobné, že peníze na financování těžby poskytne některá z domácích bank. Tím spíš, že na úvěry může dát záruky stát. Teoreticky se těžba může financovat i přes nějakou státní společnost - tak jako se přes státní firmu Osinek svého času financovala výroba v krachujících, tehdy ještě státních Vítkovicích. Každopádně se dá čekat, že se vláda vynasnaží dolům pomoci, udržet je nad vodou. Insolvenční správce bude také muset jednat s dodavateli OKD a přesvědčit, je, aby firmě neodstřihli dodávky.

Náklady na útlum budou až 20 miliard

V prvních týdnech a měsících po vyhlášení bankrotu se tedy v OKD moc nezmění - horníci budou dál chodit do práce. Teprve pak přijde na řadu debata, jaká část OKD má šanci na přežití. Insolvenční správce bude muset rozhodnout o zavření nejztrátovějších provozů a posoudit výhled perspektivních šachet.

Dohoda o OKD se nekoná, vedení firmy v úterý rozhodne o insolvenci

Část OKD může přežít, zbaví-li ji bankrot dluhů. Trh s uhlím tomu nahrává, ceny začínají růst. OKD by to měly pocítit ve druhé půli roku, protože až do konce pololetí firma prodává uhlí stále za nižší, před růstem trhu nasmlouvané ceny.

Optimističtější předpovědi každopádně mluví o udržení těžby na Karvinsku v horizontu zhruba sedmi, někdy až deseti let. Nejztrátovější doly se ale zcela jistě zavřou. Během příštích měsíců opustí OKD několik tisíc horníků. Takřka jistý je konec Dolu Paskov. Dnes mají doly celkem zhruba 10 tisíc zaměstnanců.

Náklady na útlum - sociální program a technickou likvidaci dolů - z velké části ponese stát, protože zkrachovalá firma na to mít nebude. Může to v příštích letech přijít až na 20 miliard korun. Stát se ale tím, že na sebe převezme tyto náklady, může stát velkým věřitelem OKD. Bude tak mít šanci i do průběhu bankrotu z pozice věřitele mluvit.

Podívejte se, jak to vypadá v Dole Darkov: