Odmítl se legitimovat, skončil v poutech. Policie tvrdí, že nepochybila

  • 2565
Na internetu se objevilo video, na kterém policejní hlídka spolu s vojáky zadržuje muže v prostorách řetězce rychlého občerstvení poté, co se odmítne legitimovat. Z videa však nebylo patrné, co se odehrálo předtím. Policie pak později odpoledne uvedla, že nijak nepochybila. A dodala, že mladíka kontrolovala proto, že na místě spal.

Událost se stala v sobotu 23. dubna ve vestibulu autobusového nádraží Florenc. Na videu, které tuto neděli zveřejnil server A2larm.cz, lze vidět, jak policejní hlídka spolu se dvěma vojáky zadržuje muže, který se odmítl legitimovat.

Videozáznam však ukazuje pouze průběh zadržení, není proto patrné, co se dělo před ním. Podle serveru však jediným problémem bylo, že mladík odmítl opakovaně ukázat občanský průkaz.

„Moji pozornost přilákala silná tupá rána, když policisté toho kluka narazili na zeď v těsné blízkosti Burger Kingu. Předtím jsem si ničeho podezřelého nevšiml. Od tohoto momentu jsem vytáhl mobil a vše začal natáčet. Ten kluk byl hrozně vystrašený a žádal o pomoc, to byl důvod, proč jsem to nedokázal přejít,“ popsal serveru svědek.

Podle kontrolních orgánů ale policie ve svém postupu nepochybila.

„Kontrolní orgány, které zákrok smíšené hlídky hodnotily, konstatovaly, že hlídka dosáhla účelu sledovaného zákonem v souladu s právními normami a ve svém jednání nijak nepochybila,“ sdělil po zveřejnění závěrů kontrol v pondělí odpoledne policejní mluvčí Tomáš Hulan ve zprávě nazvané „Nastavili společnosti rozbité zrcadlo“.

Vše podle policie začalo, když si hlídka spolu s vojáky všimla mladíka spícího poblíž prodejního pultu ve fast foodu. Poté, co muže vzbudili, chtěli po něm doklad totožnosti.

„Této výzvě muž odmítal opakovaně vyhovět, kdy policisty a vojáky častoval celou řadou hanlivostí, až vulgárností,“ uvedl Hulan.

Policista pak muže upozornil, že pokud mu doklad nevydá, může být odvezen na policejní služebnu. Podle Hulana pak zmínil i to, že pokud neuposlechne a bude klást odpor, může být proti němu použito donucovacích prostředků. Na služebně pak prý muž všeho litoval a za své chování se omluvil.

Hulan si v souvislosti s tímto případem vzpomněl na událost ze 17. listopadu, kdy se na stejném serveru objevilo video z ulice Na Slupi, která byla uzavřená kvůli možnému setkání dvou názorově odlišných shromáždění a hrozilo narušení veřejného pořádku.

„Někteří lidé chtěli projít domů. Pokud to bezpečnostní situace dovolila, tak jsme je prolukou mezi lidmi pouštěli po menších skupinách. Jedním z těch, které jsem prováděli, byl pan Miroslav Sládek (krajně pravicový politik, předseda někdejších republikánů, pozn. red.). Daný server to vytrhl z kontextu a podal to tak, že projít jsme umožnili jen panu Sládkovi. Spolu s ním přitom prošly další asi čtyři desítky lidí. Takže video to bylo zavádějící,“ sdělil Hulan.

Policie tehdy čelila kritice za to, že na Albertov nepustila studenty, aby tam položili květiny, ale vybraní lidé projít mohli. Na práci policistů si stěžovali někteří občané a jejich postup prošetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Právnička z vlaku u soudu neuspěla

Podobným případem, kdy nepředložení průkazu znamenalo pobyt na policejní služebně, se zabýval Krajský soud v Brně. Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota v prosinci 2014 cestovala vlakem z Břeclavi do Brna, když do jejího kupé vešli policisté a požadovali doklad totožnosti. Jako důvod uvedli, že provádějí kontrolu nelegálních migrantů. Právnička se ale legitimovat odmítla. Policie ji poté dvě hodiny držela na služebně a provedla osobní prohlídku.

Krajský soud v Brně na konci září rozhodl, že policie postupovala nezákonně a nařídil zaplatit ženě dva tisíce korun s tím, že policie nesmí žádat předložení dokladů, aniž by pro to měla zákonný důvod.

Jihomoravská policie následně podala kasační stížnost (více jsme o tom psali zde). Se stížností uspěla, rozhodnutí krajského soudu zrušil Nejvyšší správní soud (NSS). Podle něj se žena nacházela v prostoru, kde bylo její povinností se legitimovat (psali jsme zde).

Vzruch vzbudil loni v dubnu také zákrok policisty v civilu, který zasahoval v Pardubicích. Chtěl zastavit muže, který šel na červenou, nakonec se s ním dostal do sporu. Chodec odmítl počkat na přivolanou hlídku s tím, že pospíchá a že si ho policisté mohou najít v nedaleké restauraci, načež ho policista zaklekl na dlažbě (o případu jsme psali zde).

Policista v civilu zaklekl muže, který šel na červenou (15.4.2015):