Mattias Janmark z Dallasu překonává brankáře Briana Elliotta v brance St. Louis. | foto: Reuters

St. Louis v prodloužení srovnalo sérii, San Jose slavilo druhou výhru

• 8
Na Východě jsou po úvodních dvou partiích druhého kola play-off NHL obě série srovnané 1:1 na zápasy. V Západní konferenci se do trháku urvalo pouze San Jose, když po nedělní výhře 3:2 vede nad Nashvillem už 2:0. Naopak vyrovnanost nejlepší hokejové ligy světa potvrzuje i souboj Dallasu se St. Louis, který je po posledním úspěchu Blues 4:3 z prodloužení smírný 1:1.

Stejně jako otevírací duel série mezi Dallasem a St. Louis, který rozhodl v 56. minutě gólem na 2:1 český talentovaný centr Radek Faksa, byla i nedělní odveta velmi vyrovnaná. Hostujícím Blues se díky skvělé efektivitě ze zahajovací třetiny podařilo vybudovat průběžný náskok 3:1, domácí ovšem skvělým finišem vše dohnali.

Utkání tak přešlo za stavu 3:3 do prodloužení, ve kterém v 71. minutě rozhodl kapitán St. Louis David Backes. Americký reprezentant potrestal v pořadí třetí vyloučení v zápase bouřliváka v dresu Stars Antoina Roussela.

„Rád bych věděl, co kdysi udělali s penězi od rodičů na lekce zpěvu,“ žertoval Backes se zámořskými novináři. V den zápasu totiž slavil své 32. narozeniny a po vítězném gólu mu spoluhráči hromadně zapěli: „Happy Birthday“.

Jako první ovšem udeřil domácí Dallas, který už ve 4. minutě poslal do vedení obránce Alex Goligoski. O pouhých 35 vteřin později již ale bylo srovnání poté, co uspěl ranou z levého kruhu Patrik Berglund. V 8. minutě se navíc poprvé v kariéře trefil v play-off mladý obránce Blues Joel Edmundson a v 19. minutě potrestal faul Roussela útočník Troy Brouwer.

Od druhé třetiny domácí nasadili do brány na místo Kari Lehtonena jeho krajana Antti Niemiho a ten již v řádné hrací době neinkasoval. Rušno bylo naopak před Brianem Elliottem, jehož spoluhráči bránili úvodní náskok. Stupňující se tlak Stars nakonec přinesl kýžené ovoce. V 45. minutě nejprve snížil z brejku dravý Mattias Janmark a důležitou trefu na 3:3 si jako správný kapitán schoval na 58. minutu Jamie Benn.

V prodloužení však domácí zradily přestupky proti pravidlům. Vyloučení Johna Klingberga Stars ještě přežili, zmiňovaný přestupek Roussela již ale rozhodl. Z velkého tlaku se prosadil dorážející Backes. Domácí útočníci Aleš Hemský (18:01, -1, 4 střely) s Radkem Faksou (18:38, -1) tentokrát nebodovali.

Zatímco v prvním kole Nashville vyhrál obě úvodní partie z ledu Anaheimu, v další fázi play-off mimo své domovské kluziště narazil. San Jose, které je přitom paradoxně v letošní sezoně výrazně lepší venku, své fanoušky potěšilo výhrami 5:2 a naposledy 3:2.

Sharks tak ze čtyř probíhajících sérií play-off jako jediní disponují náskokem 2:0 na zápasy. Stejně jako v utkání číslo jedna, v němž domácí pětkrát udeřili ve finální hrací části, se vše podstatné odehrávalo až ve třetí třetině.

San Jose do ní vstupovalo za nejtěsnějšího vedení 1:0 díky gólu z přesilovky. V 39. minutě se brankou do kabiny blýskl Logan Couture. Od 53. minuty se ale začínalo od znova, když vyrovnal Mattias Ekholm.

V samotném závěru nicméně obranu soupeře překonaly největší hvězdy domácích. V 58. minutě slavil důležitou trefu Joe Pavelski a krátce na to výsledek do prázdné klece pojišťoval Joe Thornton. Právě jeho zásah se nakonec počítal jako vítězný, když čtyři vteřiny před koncem ještě v pokračující hře Predators s šesti hráči v poli stav korigoval Ryan Johansen.

Češi v sestavě vítězů, útočník Tomáš Hertl (16:01, +/-: 0, 1 střela) a obránce Roman Polák (15:09, -1), se bodově neprosadili.

Výsledky, 2. kolo play-off:

Západní konference, 2. zápasy:

Dallas - St. Louis 3:4 v prodl. (1:3, 0:0, 2:0 - 0:1)
Branky: 4. Goligoski, 45. Janmark, 58. Jamie Benn - 5. Berglund, 8. Edmundson, 19. Brouwer, 71. Backes. Střely na branku: 34:25. Diváci: 18.889. Hvězdy zápasu: 1. Brouwer (St. Louis), 2. Jamie Benn (Dallas), 3. Backes (St. Louis). Stav série: 1:1.

San Jose - Nashville 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 39. Couture, 58. Pavelski, 60. Thornton - 53. Ekholm, 60. Johansen. Střely na branku: 25:39. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Jones (San Jose), 2. Rinne (Nashville), 3. Pavelski (San Jose). Stav série: 2:0.