Lídr Bloku proti Islámu Martin Konvička řečnil na Letné. (1.5.2016) | foto: Michal Šula, MAFRA

Blok proti islámu končí. Konvička zakládá Alternativu pro Česko

  • 1000
Hnutí Blok proti islámu se blíží ke svému konci. Jeho lídr Martin Konvička plánuje založit novou stranu, se kterou bude bojovat o hlasy v nadcházejících volbách. Zjistila to MF DNES. Podobat by se měla německé Alternativě pro Německo (AfD). Diskutuje se dokonce o podobném názvu - Alternativa pro Česko (APČ).

Hnutí Blok proti islámu, které mělo ambice překvapit v krajských, senátních i sněmovních volbách, je minulostí. Po hádkách kvůli financování, obviňování z tunelování a sporech s parlamentní stranou Úsvit – Národní koalice – chystá jeho předseda a hlavní tvář Martin Konvička novou stranu, se kterou půjde do voleb.

Podle informací MF DNES půjde o obdobu německé populistické pravicové Alternativy pro Německo (AfD), se kterou chtějí konvičkovci velmi úzce spolupracovat.

„Všude v Evropě sílí antiislamistické, protiimigrační strany. Konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde,“ uvedl o víkendu Konvička a svou strategii vysvětlil i v neděli odpoledne členům vedení Bloku proti islámu.

„Cílem této občansky liberální platformy bude dát tuhle zemi do pořádku. Blok proti islámu je zájmový spolek, který chtěl kandidovat na kandidátce Úsvitu. Ten nyní nahradí právě nová strana,“ řekl MF DNES Konvička.

Jednou z variant, jak by se nová strana mohla jmenovat, je Alternativa pro Česko (APČ), pracovně nazývaná Apači.

„Zdá se, že dobrým modelem je Alternativa pro Německo. Informace o přímé spolupráci v této chvíli nechci ještě komentovat. Nicméně AfD je vlastenecká strana, protiimigrační a protiislamizační a nesporný je i její ekonomický liberalismus. Strana působí kultivovaně a dokáže oslovit i občany středních a vyšších tříd,“ řekl MF DNES ideolog Bloku proti islámu Petr Hampl.

Podle informací MF DNES už „přípravný výbor“ nové strany začal vyjednávat s bavorskými zástupci AfD, jejichž šéfem je původem Čech Petr Bystroň.

MF DNES se však v neděli nepodařilo s Bystroněm spojit, aby se ho zeptala, jak si představuje přeshraniční spolupráci on.

Podrobnosti o tom, jak by přeshraniční spolupráce fungovala, se členové Bloku proti islámu dozvědí na konci května na svém republikovém sněmu. „Ten musí tento krok schválit. Vzhledem k tomu, že založení strany několik měsíců potrvá, počítáme, že krajské volby už nestihneme a účastnit se budeme s novou platformou až parlamentních,“ vysvětlil Hampl.

Právě on s Martinem Konvičkou v uplynulém týdnu vypověděli bleskurychle spolupráci s Úsvitem, se kterým chtěli společně ve volbách kandidovat pod jedním názvem (psali jsme zde). Rozhodnutí o ukončení spolupráce v neděli většinou podpořila také akční rada Bloku proti islámu.

Konvička teď poprvé přiznal, že vedení Bloku proti islámu se rozhádalo kvůli penězům a „drobnému přikrádání v řádu pětistovek“.

MF DNES minulý týden popsala aktivity místopředsedkyně BPI Jany Volfové a mluvčího strany Davida Štěpána. Štěpánova firma (založená Volfovou) měla provize z prodeje reklamních věcí na e-shopu a zároveň peníze od Úsvitu za distribuci jejich novin.

Na Letné se sešli odpůrci islámu i první májový den:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue