Šlechtici ve Varech zahájili dostihovou sezonu, dámy předvedly klobouky

  • 14
Dámy s nejroztodivnějšími klobouky na hlavách, pánové ve fracích a s cylindry. Tak vypadalo sobotní odpoledne na dostihovém závodišti ve Dvorech. Šlechtici z celého světa už podvacáté zahájili karlovarskou dostihovou sezonu. Na dřevěných koníčcích.

Do Karlových Varů se letos sjelo šest stovek šlechticů a významných osobností z celé Evropy i ze zámoří. „Museli jsme dokonce odmítat zájemce,“ uvedl Oron Michael Kalkert, organizátor tradičního setkání šlechticů v Karlových Varech.

Když před více než dvaceti lety začal uvažovat o pořádání podobné akce, měl v hlavě jména více měst. Nejznámější české lázně nakonec vyhrály už proto, že rod Orona Michaela Kalkerta má k lázeňské metropoli z minulosti blízko. Jeho předkové se do Karlových Varů jezdili léčit, prarodiče se zde dokonce v roce 1906 zasnoubili. Za celých dvacet let neuvažoval o tom, že by setkání přestěhoval jinam.

„Karlovy Vary jsou jedinečným městem. Místem, které navštěvovali králové i císaři. Pro setkání podobného druhu jsou ideální. Všude se dostanete pěšky a pro slavnostní příležitosti máme k dispozici tolik sálů, že žádný nemusíme při třídenním setkání využít dvakrát,“ pochvaloval si organizátor.

V počátcích panovaly mezi účastníky trochu obavy z toho, že někdo může mít námitky proti setkání ve státě, který po druhé světové válce zabavil majetky mnoha šlechtických rodů. „Ale takové věci tady neřešíme. Karlovy Vary jsou pro nás místem, kde se setkáváme, navazujeme nová přátelství i vztahy,“ doplnil Kalkert.

Pro mnoho lidí, kteří se za dvě dekády zúčastnili karlovarského setkání, mají lázně skutečně osudový význam. „Zrodilo se zde nejedno manželství,“ potvrdila Ilona von Stryková, další z organizátorek akce. „Pro dva páry, které se zde poznaly, jsem dokonce v Karlových Varech zařizoval svatbu,“ potvrdil Oron Michael Kalkert.

Jestli nějaký vztah vznikl i letos, organizátoři nemohou tušit. Pro nezadané slečny může být určitým vodítkem výsledek tradičního závodu mladých šlechticů v běhu s dřevěnými koníky. „Nejde v něm ale jenom o vítězství. Mladí muži reprezentují svou zemi. A pochopitelně nechybí legrace,“ řekla o klání na dostihové dráze Ilona von Stryková. O tom, že mladým mužům smysl pro humor nechybí, se mohli přesvědčit na závodišti všichni. Před samotným závodem totiž se ve fracích divákům předváděli v padoku jako praví plnokrevníci.

Dámy zase zářily v nápaditých kloboucích. Ten nejkrásnější si letos na hlavu nasadila Cristina Santaronni z Říma. „Karlovy Vary jsou jediným místem na starém kontinentu, kde jsou dostihy spojené právě se soutěží o nejkrásnější klobouk. Navazují tak na tradice britských dostihů,“ přiblížil organizátor setkání šlechty jedno z karlovarských specifik.