Plzeň - Ostrava 2:0, domácí slaví titul, soupeře poslali do druhé ligy

• 413
Nejvyšší fotbalová soutěž má staronového mistra. Hráči Plzně porazili doma ve 27. ligovém kole Ostravu 2:0 a mohou si užívat oslavy čtvrtého titulu v klubové historii - tři kola před koncem mají na druhou Spartu nedostižný náskok čtrnácti bodů. Baník má naopak po porážce už jistotu, že po padesáti letech sestoupí.

Plzni stačila k jistotě titulu i remíza, ale nenechala nic náhodě a brankami Patrika Hrošovského z penalty a Daniela Koláře si připsala už šestnácté vítězství za sebou.

Vytvořila tak nový rekord ligy, který dosud s 15 výhrami držela Sparta ze sezony 1999/2000. Pokud vyhraje i zbývající tři kola, může navíc vytvořit i nový bodový rekord. Trofej pro mistra převezmou hráči ve středu 11. května při domácím utkání s Jabloncem.

„Jsem šťastný. Skoro až dojatý, že se to povedlo. Za způsob, jakým jsme ligou prošli, jsme si to zasloužili. Chci klukům moc poděkovat,“ říkal chvíli po utkání v televizním rozhovoru spokojený plzeňský kouč Karel Krejčí.

Ten zamíchal se sestavou. V záloze chyběl lehce zraněný Vaněk, místo něj tak ve středu pole nezvykle nastoupil obránce Limberský. Za něj se na levý kraj defenzivy postavil Matějů a napravo hrál stejně jako při minulém vítězství 3:0 na Spartě Hubník.

Poslední Baník nehrál na půdě favorita špatně, ale více ze hry měla Plzeň. Poprvé zahrozila ve dvanácté minutě, kdy Ďuriš po centru ze strany ve skluzu přestřelil a svůj šestnáctý zásah v ligové sezoně nepřidal. Neprosadil se ani v 21. minutě po Hubníkově průniku Kolář a hostující gólman Šrom chytil i následnou střelu Limberského.

Domácí tak otevřeli skóre až po půlhodině. Ďuriš šel sám na Šroma, který jej podrazil, a Hrošovský z nařízené penalty poslal ostravského brankáře na opačnou stranu. Slovenský záložník se v lize trefil poprvé od předloňského května.

Baník vstoupil do druhé půle aktivně a Kozáčika protáhl v 51. minutě střelou z dálky Celba. V 54. minutě ale podruhé udeřili Západočeši. Po Hubníkově nákopu z vlastní poloviny se Ďuriš vyhnul ofsajdu, v samostatném úniku ho ještě vychytal Šrom, ale Kolář už z dorážky poslal míč i s trochou štěstí za čáru.

Třetí branku domácích mohl přidat Petržela, ale zblízka trefil jen hostujícího gólmana.

O další vzruch se postarali ostravští příznivci, po jejichž výtržnostech musela zasahovat policie. Plzeňští fanoušci naopak už od poloviny druhé půle začali s oslavnými chorály a v závěru vytáhli transparent s připomínkou prvního klubového titulu, který Viktoria v roce 2011 získala rovněž po utkání s Ostravou.

„Každý titul je příjemný, já tady mám už čtvrtý, protože do toho počítám i ten dorostenecký, ale tento je určitě nejcennější. Je první v pozici hlavního trenéra, který má velikou zodpovědnost,“ pustil se do srovnání Krejčí. „Je neskutečné, co jsme tu dokázali. Já si to nijak nepřipouštěl, chtěl jsem vyhrát jen ten další zápas a nakonec je z toho tahle vítězná šňůra, která je hodně zajímavá.“

Baník se s ligou loučí po padesáti letech. Patří mezi nejtradičnější ligové celky a nejvyšší soutěž opustil jen v letech 1949 a 1966. Nyní je v lize déle jen Slavia: 51 let v řadě. Ostravě se stal osudným nevydařený podzim, během kterého získala jen čtyři body.

„Plzeň už byla nachystaná na slavení. My jsme se snažili fotbal nezkazit a hrát,“ líčil trenér hostů Vlastimi Petržela. „Vítězství Plzně bylo zasloužené, ale my tam také neměli špatné úseky. Mohli jsme jít i do šancí, ale zbytečně jsme vymýšleli. Pro kluky to byla škola.“