Princ William a jeho manželka Kate

Princ William a jeho manželka Kate | foto: Reuters

William a Kate slaví 5. výročí. Ve svatebním dortu měli kila čokolády

  • 8
Svatba britského prince Williama (33) s Kate Middletonovou (34) se před pěti lety stala světovou společenskou událostí. Sledovaly ji miliony lidí ve 180 zemích. V samotné Británii to bylo víc než 24 milionů lidí. Památný obřad se odehrál 29. dubna 2011 v tisícileté westminsterské katedrále svatého Petra.

Devětadvacetiletá nevěsta a o půl roku mladší ženich si vyměnili prsteny devět let poté, co se seznámili na univerzitě St. Andrews ve Skotsku.

Novomanžele, kteří obdrželi titul vévoda a vévodkyně z Cambridge, oddal arcibiskup z Canterbury. Princ William měl na sobě slavnostní uniformu irských gard složenou z červeného saka a černých kalhot a doplněnou modrou šerpou.

29. dubna 2011

Dychtivě očekávanou událostí byly šaty nevěsty - od britské návrhářky Sarah Burtonové ze salonu zesnulého Alexandra McQueena. Tvořila je krajka v barvě slonové kosti a hedvábné šaty s vlečkou dlouhou 2,7 metru - mnohem kratší, než měla Williamova matka, princezna Diana (osm metrů). Všechny motivy na krajce byly ručně připevněny drobounkým stehem a švadleny si musely neustále mýt ruce, aby byly krajky a nitě bez poskvrnky.

Mezi svatebními hosty bylo 50 hlav států, seznam pozvaných zdobila jména královských celebrit, politiků a válečných veteránů, ale i spolužáků novomanželského páru a Williamových kamarádů ze služby v armádě.

Byl mezi nimi i zpěvák Elton John se svým partnerem Davidem Furnishem, slavný fotbalista David Beckham s manželkou Viktorií, herec Rowan Atkinson, který je blízkým přítele prince Charlese, či filmový režisér Guy Ritchie.

Z řad politiků tu byl premiér David Cameron s chotí, tehdejší australská premiérka Julia Gillardová a bývalý britský premiér John Major. Podle policejních odhadů lemoval průvod z opatství do Buckinghamského paláce zhruba milion lidí.

V gotické katedrále se shromáždila královská rodina. Pětaosmdesátiletá královna zvolila žlutý klobouk s ozdobou z hedvábných růží a plášť stejné barvy.

Vlastní obřad zahájil chorál Guide Me, O Thou Great Redeemer (Veď mě, spasiteli) skladatele Johna Hughese, který se hrál i při pohřbu princezny Diany v roce 1997 rovněž ve Westminsterském opatství.

Princ William, jeho manželka Kate a děti princ George a princezna Charlotte na podzim 2015

Kate procházela „alejí“ osmi stromů dovezených kvůli svatbě do katedrály. U oltáře slíbila princi lásku, podporu, úctu a péči. Neslíbila mu ale poslušnost, jak to bývalo součástí královských svatebních slibů.

William navlékl Kate svatební prsten z velšského zlata, který mu dala jeho babička - královna po oznámení zásnub. Westminsterské opatství svatebčané opustili za zvuků Imperiálního pochodu anglického skladatele Williama Waltona, který byl hudební kulisou i sňatku Charlese a Diany před třiceti lety.

Oslavy v Buckinghamském paláci trvaly celý den. Na oficiální recepci na oběd bylo pozváno 650 hostí, kteří zkonzumovali 10 000 jednohubek, co pro ně připravil tým 21 kuchařů.

12. dubna 2013

Na oficiální večeři bylo pozváno 300 blízkých přátel a členů rodiny. Hostům se nabízel výběr ze dvou svatebních dortů.

Tradiční ovocný dort se skládal ze 17 jednotlivých dortů a zdobilo jej asi 900 květin z cukrové pasty. Méně tradiční dort z čokoládových sušenek, který si vyžádal princ William, se skládal ze 1 700 čokoládových sušenek a ze 17 kilogramů čokolády.

Na líbánky odletěli novomanželé později na Seychely. V červenci 2013 se jim narodil princ George a o dva roky později, 2. května 2015, princezna Charlotte. Princ s manželkou už společně absolvovali řadu zahraničních cesta. Naposledy navštívili Indii a Bhútán (více zde).

13. dubna 2016

,

Britská královská rodina