T.J. Oshie z Washingtonu (vpravo) právě překonal brankáře Matta Murrayho a...

T.J. Oshie z Washingtonu (vpravo) právě překonal brankáře Matta Murrayho a rozhodl o výhře Washingtonu nad Pittsburghem. | foto: AP

Oshie v prodloužení završil hattrick, Washington jde do vedení v sérii

• 15
Klíčovými postavami prvního souboje ve 2. kole play-off NHL mezi Washingtonem a Pittsburghem nebyly nejsledovanější hvězdy Alex Ovečkin a Sidney Crosby. V otevírací partii si vzal hlavní slovo americký reprezentant ve službách Capitals T. J. Oshie, jenž v prodloužení završil hattrick a zařídil tak výhru domácích 4:3.

Souboj Washingtonu s Pittsburghem proti sobě staví nejen dvě nejznámější tváře ligy v osobách Alexe Ovečkina a Sidney Crosbyho, ale také suverénního celkového lídra letošní základní části proti týmu s nejlepší aktuální formou z jejího závěru.

Oba celky potvrdily roli favoritů v úvodních sériích, když Capitals poslali na dovolenou Philadelphii po výsledku 4:2 na zápasy a Pittsburgh ještě rychleji 4:1 na zápasy vyprovodil Rangers.

Z pěti letošních vzájemných duelů se třikrát radoval Pittsburgh. Poslední konfrontaci z dlouhodobé fáze sezony rozhodovalo až prodloužení a vyrovnanou partii nabídla i první bitva v play-off.

Skóre se poprvé měnilo v 11. minutě, kdy Andre Burakovsky snadno dorážel do odkryté části brány Matta Murrayho po předchozí vyražené střele Jasona Chimery. Stav 1:0 vydržel až do poloviny řádné hrací doby, kdy dvěma slepenými góly hosté vývoj otočili na svou stranu.

V 31. minutě se blýskl Nick Bonino. Forvard Pittsburghu se na útočné modré rychlou stahovačkou efektně zbavil bránících hráčů Washingtonu. Jeho následný pokus sice Braden Holtby zastavil, na dorážku Bena Lovejoye už ale neměl nárok. Navíc uběhlo pouze dalších 57 vteřin hry a bekhendový pokus z pravého kruhu v podání Jevgenije Malkina poslal hosty do vedení.

Capitals ovšem rychle přispěchali s odpovědí. Na 2:2 srovnával v 33. minutě svou první brankou večera T.J. Oshie, když samostatný únik proměnil přesnou střelou z pravého kruhu nad rameno brankáře Murrayho. Podruhé se šikula v útoku domácích radoval v 44. minutě, kdy se štěstím uspěl z bezprostřední blízkosti brány po přihrávce od Ovečkina.

V 49. minutě ale od zadního mantinelu přihrávající Carl Hagelin a pohotově zakončující Nick Bonino srovnali pro Penguins na 3:3 a poslali tak zápas do prodloužení. V něm viděli diváci dalších deset minut atraktivního hokeje, než rozhodl domácí Oshie. Jeho třetí branku večera musel potvrdit až videorozhodčí, protože po objetí branky poslal puk pod beton gólmana Murrayho. Video ovšem potvrdilo, že přešel brankovou čáru a Washington tak mohl slavit vedení v sérii.

NHL, 2. kolo play-off

VÝCHODNÍ KONFERENCE - 1. ZÁPAS:
Washington - Pittsburgh 4:3 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
33., 44. a 70. Oshie, 11. Burakovsky - 31. Lovejoy, 32. Malkin, 49. Bonino. Střely na branku: 35:45. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Oshie (Washington), 2. Bonino (Pittsburgh), 3. Niskanen (Washington). Stav série: 1:0.