Adama B. Bartoše zadržela policie i na březnové demonstraci proti islamizaci. | foto: Michal Šula, MAFRA

Adama B. Bartoše zadržela policie, tvrdí Národní demokracie

  • 281
Předsedu krajně pravicové strany Národní demokracie Adama B. Bartoše ve čtvrtek zadržela policie. Tvrdí to místopředseda strany Luke Belson, policie však zásah nepotvrdila. Bartoše soud už v březnu odsoudil za antisemitské výroky k podmínce a pravděpodobně je také podezřelý z nenávistných výroků na protiislámské demonstraci.

Zadržení zřejmě souvisí s Bartošovou politickou a publikační činností, uvedl Belson na webu Národní demokracie. Policisté podle něj provedli domovní prohlídky v Bartošově bytě a v kanceláři strany.

„Krátce po zadržení byl předseda Národní demokracie převezen na služebnu policie na Zbraslavi, kde byl vyslýchán v souvislosti se svou publikační a politickou činností,“ napsal Belson. Z Bartošova bytu policisté podle něj odváželi knihy, dokumenty, datové nosiče a elektroniku a později také dokumenty z kanceláře strany.

Právní zástupce strany Miroslav Timura uvedl, že ještě přesně neví, kvůli čemu byl Bartoš zadržen, a k případu se více nechtěl vyjadřovat.

Postup policie označil Belson za protiprávní. Jedná se podle něj o útok na politické svobody občanů. „V tuto chvíli nevíme, zda a kdy bude náš předseda propuštěn, ale aktuální informace, které máme k dispozici, nasvědčují tomu, že by mohl být převezen do cely na Praze 2 a strávit v ní dnešní noc,“ doplnil.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk zásah nepotvrdil. Bartošovo vyjádření redakce serveru iDNES.cz shání, předseda ND však nebere telefon.

Protiuprchlické plakáty ND vyzývají ke „střelbě do černého“

Činy Bartoše a Národní demokracie již policie vyšetřovala několikrát. V poslední době prověřuje například plakáty strany s hesly k současné uprchlické krizi. Strana na nich třeba vyzývá ke „střelbě do černého“. Bartoš je také pravděpodobně vyšetřován kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel na březnové demonstraci proti islámu (psali jsme zde).

Bartoš i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek také byli v březnu u soudu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za jejich loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899 (více zde).

U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na niž mimo jiné napsali: „Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Proti následné vlně antisemitismu, známé jako „hilsneriáda“, bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk (o hilsneriádě se dočtete více zde).

26. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video