Ondřej Palát (druhý zprava) se ztrácí za radujícími se spoluhráči, kteří slaví...

Ondřej Palát (druhý zprava) se ztrácí za radujícími se spoluhráči, kteří slaví jeho gól. | foto: AP

Palát se trefil za Tampu Bay, posledním postupujícím je Nashville

• 31
Posledním postupujícím celkem z prvního kola play-off NHL je překvapivě Nashville, jenž uspěl v sedmém zápase 2:1 na ledě Anaheimu. Druhé kolo bitev o Stanley Cup pak ve stejný hrací den otevřel souboj Tampy Bay s Islanders. Domácí Lightning i přes jednu trefu Ondřeje Paláta podlehli New Yorku 3:5.

Po Tampě Bay, Pittsburghu, Washingtonu, Islanders, Dallasu, St. Louis a San Jose se stal osmým a tedy posledním postupujícím celkem z prvního kola play-off NHL tým Nashvillu. Rozhodla o tom středeční výhra 2:1 ze sedmého souboje série proti Anaheimu. Hned tři z celkových čtyř výher Predators urvali na ledě soupeře, včetně té rozhodující.

San Jose - Nashville

Do vedení se svěřenci kouče Petera Lavioletta dostali poprvé v sedmé minutě, kdy se útočník Colin Wilson po odrazu poskakujícího kotouče zjevil sám před Frederikem Andersenem. Dánskou brankářskou jedničku Ducks si pak vychutnal povedenou kličkou do bekhendu. Na 2:0 pro hosty se měnil stav v 16. minutě poté, co tečí střely kapitána Shea Webera uspěl forvard Paul Gaustad. Přestože nastoupil již k 61. utkání kariéry v play-off, dosáhl na svou teprve druhou branku.

Nepříznivý vývoj ze zahajovací třetiny probudil Anaheim k větší aktivitě. Gólman Pekka Rinne však dlouho tlaku domácích odolával. O čisté konto přišel až na počátku třetí třetiny při hře Ducks v přesilovce. Počtvrté v sérii se prosadil zkušený Ryan Kesler. Na vyrovnání už ale domácí nedosáhli a ve druhém kole si tak proti San Jose zahraje Nashville.

Hosté se ve středu radovali i v otevíracím souboji 2. kola. Jako první se v pokročilejší fázi play-off představili hokejisté Tampy Bay proti Islanders, kteří si zajistili první výhru po výsledku 5:3.

První hvězdou duelu byl zvolen mladík v newyorském dresu Shane Prince. 23letý centr, jenž za poslední dvě sezony NHL v dresu Ottawy a Islanders posbíral v součtu zatím jen 64 startů a v play-off první zkušenosti sbírá až letos, se blýskl dvěma góly v první třetině.

Jako první sice ve 4. minutě otevřeli skóre zásluhou přesné rány z mezikruží od Ondřeje Paláta domácí Lightning, v dalším průběhu ale začali úřadovat Islanders. O pouhé dvě minuty později vyrovnal Travis Hamonic a zmiňovaný Prince zajistil hostům dvougólový trhák.

V prostřední hrací části navíc využitou přesilovkou zvyšoval už na 4:1 pro New York jeho kapitán John Tavares. Útočníci Nikita Kučerov a Valtteri Filppula ve třetí třetině vrátili Tampu Bay do hry snížením na nejtěsnější rozdíl, poslední slovo v zápase ale patřilo Calu Clutterbuckovi. V 60. minutě do prázdné klece domácích upravil finální podobu skóre.

Výhru slavil i český zadák Marek Židlický (14:29, +/-: 0, 2 střely). V domácím dresu se kromě zmiňovaného střelce Paláta (20:23, +/-: 0, 5 střel) představil i zadák Andrej Šustr (18:23, +1, 2 střely).

Play-off hokejové NHL

1. kolo:

Západní konference - 7. zápas:
Anaheim - Nashville 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
42. Kesler - 7. Wilson, 16. Gaustad. Střely na branku: 37:20. Diváci: 17 407. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Kesler, 3. Getzlaf (oba Anaheim). Konečný stav série: 3:4.

2. kolo:

Východní konference - 1. zápas:
Tampa Bay - NY Islanders 3:5 (1:3, 0:1, 2:1)
4. Palát, 48. Kučerov, 58. Filppula - 18. a 20. Prince, 6. Hamonic, 29. Tavares, 60. Clutterbuck. Střely na branku: 36:22. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Prince, 2. Nelson (oba Islanders), 3. Kučerov (Tampa). Stav série: 0:1.