Nový ruský kosmodrom pokřtěn, úspěšně z něj odstartovala první raketa

  • 266
Odložený start první rakety z nového ruského kosmodromu Vostočnyj proběhl úspěšně. Podle ruských médií o tom informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos. Nosná raketa Sojuz 2.1 nese na oběžnou dráhu trojici menších družic. Původně plánovaný start byl ve středu za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina odložen kvůli zřejmé poruše řídícího systému rakety.

Sojuz 2.1 do kosmu nese tři menší družice: Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218. Nosná raketa bez posádky měla původně odstartovat ve stejném ranním čase 4:01 SELČ ve středu, ale půldruhé minuty před startem byla příprava automaticky přerušena.

Podle anonymního zdroje, kterého citovala agentura TASS, způsobila středeční odklad porucha řídících systémů nosné rakety Sojuz.

S odkazem na analýzu telemetrických údajů zdroj uvedl, že byla odhalena „porucha v jednom z přístrojů systému řízení, který odpovídá za spuštění a vypnutí motorů, oddělení jednotlivých stupňů a určení směru letu“.

Nový start se povedl bez jakýchkoliv problémů. Raketa podle plánu vystoupala do vesmíru a dostala na plánovanou dráhu. Podle agentury TASS dopadl odhozený první stupeň rakety do Amurské oblasti a druhý stupeň pak v Jakutsku. Další fragmenty spadnou do Tichého oceánu.

Ruská kosmická agentura informuje o dosažení cílové orbity:

28.dubna 2016 v 07:23, příspěvek archivován: 28.dubna 2016 v 08:40

Первый пуск с космодрома #Восточный: космические аппараты "Ломоносов", "Аист-2Д" и "SamSat-2018" на целевой орбите! pic.twitter.com/1ur8oNjlGb

Putin včera kritizoval „lajdáctví“ v raketovém průmyslu, které podle něj nejspíš zavinilo i další neúspěchy v ruském vesmírném programu v poslední době. Pokud za problémy skutečně stojí špatný přístup odpovědných lidí, bude podle něj nutné vyvodit závěry.

Vostočnyj je podle Moskvy první národní civilní kosmodrom, který má Rusku zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Vostočnyj letos se zpožděním zahajuje program nákladních letů a v roce 2018 odsud měli létat kosmonauti, ale není to jisté. S dalším startem nákladní rakety se ale podle šéfa kosmické agentury Roskosmos Igora Komarova počítá až v roce 2017. V roce 2018 by se odsud mělo dostat do vesmíru nejméně pět raket.

Nové ruské vesmírné centrum v Amurské oblasti tak ještě zdaleka není dokončené. (Více o problematickém průběhu stavby v tomto článku).

Právě zde bude startovat nová raketa Angara, kterou Rusko úspěšně otestovalo v roce 2014.

Aktualizováno: Doplnili jsme další informace po startu