VIDEO: Záchranáři cvičí pomoc člověku v nepřístupném terénu

  • 0
Letečtí záchranáři nacvičují od úterý do čtvrtka v areálu Jihočeského letiště vyprošťování pacienta v nepřístupném terénu s využitím vrtulníku a lanových technik. Náročný třídenní výcvik se koná u příležitosti 25. výročí zahájení činnosti Letecké záchranné služby v Českých Budějovicích.

„Před pětadvaceti lety jsme byli předposlední kraj, kde letecká záchranná služba vznikala. Rozhodování, kdo poletí a jak poletí, bylo téměř stejné jako teď. Jenže tehdy proti ní měli někteří lékaři odpor. Báli se, že jim sebereme peníze, že oni by je utratili lépe než na drahé létání. Ale pak se to zaběhlo, už to funguje 25 let. Je to naprosto nedílná součást záchranné služby a už si asi nikdo nedovede přestavit, že by se zrušila,“ uvedl náměstek ředitele jihočeské záchranky pro krizové řízení Jan Tuček, který stál v roce 1991 v čele záchranky.

Sám byl také 24 let aktivním leteckým záchranářem. „V 74 letech jsem se rozhodl, že už to stačilo a nechám to těm mladým,“ říká s nadhledem záchranář, který už za pacienty jezdí jenom sanitkou.

Do speciálního výcviku na záchranu pacientů z nepřístupného terénu jsou zařazeni jen zkušení profesionálové zdravotnické záchranky, kteří patří do výškové lezecké skupiny.

„V lezecké skupině, která absolvuje s policisty a hasiči i pravidelné výškové výstupy, je zařazeno 15 lidí. A z ní se rekturují letečtí záchranáři, kteří jsou zhruba jednou za tři měsíce dál cvičeni pod vrtulníkem a v práci s lanem,“ vysvětlil velitel speciálních jihočeských leteckých záchranářů Zdeněk Kafka.

Vrtulník Kryštof 13 společnosti Alfa-Helicopter se vznáší při cvičení poměrně nízko nad zemí. Vedle pilota sedí jeden záchranář v roli takzvaného vysazovače, druhý se drží vrtulníku zvenku a na určeném se spouští po laně k figurantovi, který představuje zraněného v nepřístupném terénu.

V tomto případě v opuštěné budově po vojácích v areálu letiště. Když se vrtulník usadí ve vzduchu v potřebné výšce, záchranář vyzvedne figuranta, připevní ho k sobě a helikoptéra oba odnese na bezpečné místo.

Laik pozorující sehraný tým ve vzduchu obdivuje sehranou práci pilota se záchranáři, a to od přesného sestupu pro pacienta až po přemístění záchranáře s figurantem do cíle.

„Chce to zkušenost a něco nacvičit. Sám při zásahu něco málo vidím, ale hlavně mám na palubě vysazovače, nebo mě naviguje i sám záchranář, protože on to vidí ze své pozice nejlíp,“ říká pilot záchranářského vrtulníku společnosti Alfa-Helicopter Robert Rajtmajer, který získal nejvíc zkušeností z ostrých zásahů v terénu při ničivých povodních na Moravě v roce 1997 a v Čechách v roce 2002. Občas zachraňuje i neopatrné lezce na skalách, nebo zraněné v nepřístupném horském terénu.